27,2 TL
Standart Teslimat : 13 Ağustos - 16 Ağustos
150 TL ve üzeri siparişlerinizde kargo bedava!

Doğu Seyahatnamesi-Bir Dominikan Keşişin Anadolu ve Ortadoğu Yolculuğu Kitap Açıklaması

 

Ricoldus de Monte Crucis'in dürüst ve nispeten tarafsız bir dille kaleme aldığı seyahatnamesi, Ortadoğu'daki Latin varlığının sona erdiği, Moğol istilası sonrası bölgenin istikrara kavuşmaya başladığı ve o coğrafyaya sonraki yüzyıllarda hâkim olacak aktörlerin ortaya çıktığı bir dönemin panoramasını çizmesi bakımından oldukça değerli bir eser. Bunun yanı sıra, Müslüman dünyasına yönelik militarist perspektifin dışına çıkarak, sonraki 300 yıl Doğu-Batı dikotomisinin yönünü belirleyen bir kaynak ve oryantalizmin öncülü olmasıyla da Doğu Seyahatnamesi mutlaka okunmayı, anlaşılmayı bekliyor. Müslüman inancına fazla müsamahakâr bakmasa da kendisinden önce, İslam'ın reddiyesi üzerine yazan dindaşı teologların düştükleri hataya düşmeyerek, İslam'ın sapkınlık değil apayrı bir din olduğu gerçeğini ortaya çıkardığı düşünülünce, Ricoldus’un bölgeye ve insanına bakışını apayrı bir yere koymak gerekiyor.

1240’larda Tiflis’te faaliyete başlayıp Ortadoğu’yu kendine faaliyet alanı olarak belirleyen Dominikan Tarikatı, zamanla görev sahasını Tebriz’e kadar genişletmiştir. Tarikatın Anadolu ve Ortadoğu toprakları hakkında bilgi almak ve misyonerlik faaliyetlerinde bulunmak üzere görevlendirdiği keşişlerden biri de Ri­coldus de Monte Crucis’tir. Kutsal Topraklardan başlayan yolculuğunu Kilikya, Doğu Anadolu, Azerbaycan, İran ve Irak’ta sürdürüp Bağdat’ta sonlandıran Ricoldus, yazdığı eserle Ortadoğu halkları ve gelenekleri üzerine benzersiz bir kaynak ortaya koymuştur. 1289-1291 yıllarında keşişin Bağdat’ta olduğu günlerde yazdığı ve orijinal ismi Liber Peregrinationis in Partibus Orientis olan Doğu Seyahatnamesi, Bağdat’ın Moğol işgali altındaki dönemini anlatan kısımlarıyla da modern tarih yazımını aratmayan Batılı kaynakların başında gelmekte.

Ahmet Deniz Altunbaş’ın Latince aslından çevirdiği ve notlandırdığı Doğu Seyahatnamesi, Suriye, Celile, Tiberya, Yafa, Kudüs, Ürdün, Filistin, Trablusşam, Tartus, Kilikya, Yumurtalık, Toroslar, Sivas, Erzurum, Ağrı, Tebriz, Bağdat, Musul, Tikrit gibi dünyada benzersizliğini hâlâ koruyan Ortadoğu ve Mezopotamya diyarlarının kendine has çok kültürlü atmosferini başarıyla yansıtıyor ve bugün de ilgiyle okunmayı fazlasıyla hak ediyor.

 

(Tanıtım Bülteninden)

 

 

 

 

Yorumlar

Bu ürüne yorum yapmak için giriş yapmalısınız

20.12.2019

Keyifli bir ortaçağ gezisi

Hızla okunan keyifli bir seyyah kitabı. Ortaçağ Anadolusunu da kapsayan bu kitabın en kötü yanı kısa olması.

09.05.2019

Ricoldus' un Gözünden

1300lerin Haçlı ve Moğol seferleri ile dağılmış coğrafyasında Keşiş Ricoldus' un gözünden Ortadoğu, Türkiye ve İran' ı kapsayan bir seyahate çıkmak için harika bir fırsat. Çevirmenin yoğun emeği hissediliyor. Emeği geçenlerin ellerine sağlık.

26.04.2019

Tarih meraklılarına

bundan neredeyse bin yıl önceki bir hristiyanın bakış açısını görmek açısından oldukça dikkat çekici. Sanki o zamanlarda yaşayan bir insanla konuşuyormuş hissinden kurtulamıyorsunuz ki bu açıdan çok başarılı bir kitap ve çeviri. Kitapta müslüman ülkeleri de kapsayan bir seyahate çıkan bir rahibin görüp geçirdikleri var kendi kaleminden ve anlattıklarına yer yer türkler, kürtler, araplar..vs giriyor ve onlar hakkındaki görüşlerini gördüklerini aktarıyor.

x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.