0/5 - 0 Kişi Yorum Yap
11,26 TL
14,81 TL %24
- Teslimat Seçenekleri -
Standart Teslimat : 29 Ocak - 03 Şubat
Standart Teslimat’ta 125 TL üzeri kargo bedava!

Doğu-Batı Kıskacındaki Türkiye Kitap Açıklaması


Kurdukları büyük imparatorluk çatırdamaya başlayıp, Batı / Avrupa karşısındaki gerileme artık inkar edilemez hale gelince eski günlerine dönebilmek için karşısındakini, düşmanını daha yakından incelemeye yönelen Türkler sonuçta 'Batılılaşmaya' karar verdiler. Artık 200 yılı geride bırakan 'Batılılaşma' süreci çağdaşlaşmanın, modernleşmenin kendisinden başka bir şey değildi.. Öncelikle devletin tepesinde, siyasi elitte egemen olan bu kavrayış, asıl olarak devlet aygıtının, ordunun ve bürokrasinin çağdaş olanaklarla yeniden örgütlenmesi eksenindeki reformlarla ilerlerken, bir ölçüde topluma da nüfuz etti elbette. Tanzimat, Islahat, Meşrutiyet ve Cumhuriyet dönemleri Yeni Osmanlıları, İttihatçıları, Kemalistleri arkada bırakırken artık günümüzde AB üyesi olmaya dönüşen bu paradigmanın iktidardaki savunucusu ve uygulayıcısı eski İslamcı, yeni 'muhafazakar-demokrat' bir partidir. Belki bu da bir paradoks olmaktan çok modernleşme sürecinin bir ironisi ya da bir başarısı olarak algılanabilir,Sayfa Sayısı: 231

Baskı Yılı: 2004


Dili: Türkçe
Yayınevi: Aykırı Yayınları

 

Puanlamalar
%0
%0
%0
%0
%0
Sen de bu ürün hakkındaki fikirlerini paylaş!
Yorum Yap

04.11.2009

Avrupa Birliği'nin zorlandığı şu yıllarda

Kitapta Erdoğan Aydın, Mehmet Ali Kılıçbay da dahil bazı değerli aydın ve düşünce adamlarının Avrupa Birliği'nin zorlandığı şu yıllarda Doğu-Batı çelişkisine dair görüşlerine yer verilmiş. Daha baştan, oldukça doyurucu ve faydalanılabilir makaleler okuduğumu söyleyebilirim. Kitaptaki makaleler de rahatsız edici bir taraflılık yok. Batı'nın olumsuz tavırları kadar, Doğu dünyasının eksikleri ve abartılı savunusunun yanlışlığı da dile getirilmiş. Öyle ki Batı'ya yapılan eleştiriler kadarı, hatta daha fazlası, özellikle Osmanlı odaklı Doğu-Türk kültürüne yapılmış. Avrupa'ya uyumun yüzeyselliğinden ve yanlış bir Batıcılıktan yakınırken, "Batılılaşma hamleleri olmasa bugün ortalama bir İslam ülkesinden ne kadar ileride olurduk?" u da sorgulayabilen bir kitap.

x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.