56,00 TL %18
46,2 TL
Son 30 Günün En Düşük Fiyatı
Standart Teslimat : 08 Şubat - 11 Şubat
250 TL ve üzeri siparişlerinizde kargo bedava!
;

Diriliş - Hasan Ali Yücel Klasikleri Kitap Açıklaması

 

Vicdan azabı denen kavram üzerine hiç düşündünüz mü? Bu azap, aslında insanların salt iyi veya kötü olmadıklarının bir kanıtı gibi görünüyor... İnsanlar birtakım hatalar yapsa da çektikleri vicdan azabı ve telafi etme çabaları içlerindeki iyiliğin tezahürü değil midir? Rus edebiyatının en tanınmış yazarlarından olan Lev Nikolayeviç Tolstoy'un Diriliş adlı eseri, merkeze vicdan azabını alarak toplumun aksayan yönlerini hayatın içerisinden hüzünlü bir hikâye ile okuruna aktarıyor. Gelin, Tolstoy'un en çok okunan eserlerinden biri olan Diriliş adlı romanı detaylarıyla inceleyelim.

 

"Diriliş" adlı kitabı neden okumalısınız?

Tolstoy gibi hayatı ve toplumu sorgulayan, onu olduğu gibi kabul etmeyen güçlü bir kaleme sahip yazarların kitaplarını okumak bireyin kişisel gelişim sürecine büyük katkıda bulunuyor. Tolstoy; toplam 637 sayfadan oluşan Diriliş adlı kitabında bir vicdan muhasebesinin ötesinde bürokrasi ve hukuku da hicveden, insanların yaşadığı haksızlıkları gün yüzüne çıkaran bir kurgu oluşturuyor. Kitabın başkahramanları soylu sınıfından gelen Subay Dimitri İvanoviç Nehludov ve hizmetçi bir kız olan Katyuşa. Nehludov, çevresindeki bulunan insanlarla aynı köhneleşmiş zihniyete sahip olmasa da baskın çoğunluğa uyarak Katyuşa'nın hayatını karartacak bir hata yapıyor. Yıllar sonra tekrar Katyuşa'yı zor durumda, haksızlığa uğramış bir hâlde mahkemede gördükten sonra hatasını anlayıp telafi etmeye çalışıyor. Bu süreçte; haksız yargılamalar, suçsuz insanların ölümleri ve onlara verilen ağır cezaları gören Nehludov hayata yeni bir pencereden bakmaya başlıyor. Kitaba Nehludov'un gözünden tanıklık eden okur; onun tüm iç muhasebesini de okuyor ve haksızlıklara, adaletsiz düzene olan eleştiriyi bu şekilde gözlemliyor. Eser, tazeliğini kaybetmeyen kurgusu ve akıcı üslubu ile beğenerek okuyacağınız klasiklerin içerisinde yer alıyor.

 

Bunları biliyor muydunuz?

Tolstoy'un Diriliş adlı eserini kaleme almasının, kilise tarafından aforoz edilmesine sebep olduğunu biliyor muydunuz? Diriliş'te kadın meselesi, aşk, yasak ilişki gibi konuların yanı sıra toprak, mülkiyet, güç, adalet gibi her dönemi ilgilendiren meselelerin irdelenmesi; onun dünya klasikleri arasında yer almasını da sağlar. Lev Tolstoy, orijinal adı Voskreseniye olan eserini 1899 yılında yayımlar. İş Bankası Kültür Yayınları tarafından ise ilk baskısı 2009 yılında yapılır. Diriliş adlı kitabın Rusça aslından çevirisini Ayşe Hacıhasanoğlu yapar. Bürokrasiyi, dini, toplumun tüm aksayan yönlerini kaleme alan Tolstoy, eserinin sonunda okuru tamamen sarsan cümleleri ile bitirir. Okurlarının kendini ve yaşadığı toplumu sorgulamasını sağlayan Tolstoy, Diriliş ile hicvin en çarpıcı örneklerinden birini verir.

 

Bu kitabı sevenler için diğer önerilerimiz

Tolstoy'un Diriliş adlı kitabını beğendiyseniz yine aynı yazarın kaleminden çıkan İtiraflarım ve Anna Karenina adlı kitaplarına da göz atabilirsiniz.

 

Yorumlar

Bu ürüne yorum yapmak için giriş yapmalısınız

13.02.2021

Sürükleyici

Tolstoy’un okuduğum en iyi kitaplarından biri. Çok başarılı

28.01.2021

Harika

Harika bir kitap

13.01.2021

Harika

Tolstoy'un en iyi kitaplarından biri.

x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.