Sepetinizde Ürün Bulunmamaktadır.


Diriliş-Çanakkale 1915

Diriliş-Çanakkale 1915

Diriliş-Çanakkale 1915

9/10 - 127 Kişi FAVORİLERİME EKLE
Yayınevi :

Bilgi Yayınevi , Roman Dizisi

  • 50 TL ve üzeri alışverişlerinizde kargo bedava!

Kurtuluş Savaşı'nın taç kapısı, girişi olan Çanakkale Savaşının destanı...Tarihin en eski milletlerinden birinin dirilişi… Ateşten geçerek, kan içinde, bir daha uyumamak, benliğini unutmamak, kandırılmamak, sömürülmemek, ezilmemek, ölmemek üzere çığlık çığlığa dirilişi...Çanakkale Savaşı hiç böyle yazılmadı.
Turgut Özakman'ın, 353 baskı yaparak milyonlarca okura ulaşan Şu Çılgın Türkler kitabının da içinde bulunduğu üçlemenin ilk kitabı.
Tüm yeni nesillere eşi olmayan bir armağan daha.
Yazarın, Çanakkale ile ilgili dünyadaki bütün kitapları, internet sitelerini tarayarak yıllarca üzerinde çalıştıktan sonra, ucuz kahramanlık hikâyelerine, hamaset edebiyatına, şovence anlatıma yer vermeden kaleme aldığı, olağanüstü zaferin hikâyesi.


Yazar Yaşamöyküsü:


TURGUT ÖZAKMAN 1930'da Ankara'da doğdu. A.Ü. Hukuk Fakültesi'ni bitirdi. Bir süre avukatlık yaptı. Köln Üniversitesi Tiyatro Bilimi Enstitüsü'ne devam ettikten sonra Devlet Tiyatrosu'na dramaturg olarak girdi. TRT'de Merkez Program Daire Başkanlığı, Genel Müdür Yardımcılığı, Devlet Tiyatrolarında Genel Müdür Başyardımcılığı ve dört yıl Genel Müdürlük yaptı, Radyo-Televizyon Yüksek Kurulu'nda (1988-1994) Üyelik ve Başkan Yardımcılığı görevlerinde bulundu. DTC Fakültesi Tiyatro Bölümü'nde 30 yıl 'dramatik yazarlık' dersi öğretim görevlisi olarak çalıştı. Evli. Üç çocuğu, üç torunu var.
1998'de, kendisine, 'üstün hizmetleri dolayısıyla' Anadolu Üniversitesi'nce "Fahri Doktor" unvanı verildi.
Başlıca oyunları: Pembe Evin Kaderi; Güneşte On Kişi; Duvarların Ötesi; Kanaviçe; Ocak; Paramparça; Ah Şu Gençler; Sarıpınar-1914; Fehim Paşa Konağı; Resimli Osmanlı Tarihi; Bir Şehnaz Oyun; Töre; Delioğlan; Şu Çılgın Türkler.
Başlıca senaryoları: Keloğlan Aramızda; Yatık Emine; Kurtuluş; Cumhuriyet.
Romanları: Korkma İnsancık Korkma; Romantika; 19 Mayıs 1999/Atatürk Yeniden Samsun'da; Şu Çılgın Türkler.
Meslek kitapları: Radyo Notları; Oyun ve Senaryo Yazma Tekniği.
Tarih kitapları: Dr. Rıza Nur Dosyası; Vahidettin, M. Kemal ve Milli Mücadele; Atatürk, Kurtuluş Savaşı ve Cumhuriyet Kronolojisi.
Çeşitli ödüllerin yanı sıra 1999'da, 'Türk toplumunun kültür ve sanat hayatına katkı ve hizmetlerinden dolayı' Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülü'ne değer görüldü.
2005'te yayımlanan ve büyük yankı uyandıran Şu Çılgın Türkler adlı romanı dolayısıyla Yeditepe Üniversitesi, Samsun 19 Mayıs Üniversitesi, Eskişehir Osmangazi Üniversitesi, Ege Üniversitesi ve Ankara Üniversitesi "Onursal Doktora" unvanı; Isparta Süleyman Demirel Üniversitesi 'Topluma Katkı Ödülü'; ODTÜ 'Üstün Hizmet Ödülü'; Marmara Üniversitesi ise '2006-2007 Atatürk Ödülü' verdi. Ayrıca 22 fakülte, dernek, vakıf, belediye, okul ve kurumca 'hizmet', 'başarı', 'şükran', 'yılın yazarı' ve 'iletişim' ödüllerine değer görüldü.

Yazar Yorumu


Çanakkale sadece Çanakkale'de olup biten bir olay değil. Bunun evveliyatı önemli. O tarihteki fikir akımları önemli; ama bir de kadın hareketi var, bu da çok önemli. İki sene evvel Balkan Savaşı yapılmış, 600 yıllık bir imparatorluğun dev iki ordusu, birkaç yıl evvel kurulmuş dört küçük ülkenin ordusundan dayak yiyor, bozguna uğruyor. Bulgar ordusu ta İstanbul'un eşiğine, Çatalca'ya kadar geliyor. Bu ordudan Çanakkale ordusu nasıl çıkıyor? İşte kitap bu dirilişi anlatıyor.Sayfa Sayısı: 688

Baskı Yılı: 2016


Dili: Türkçe
Yayınevi: Bilgi Yayınevi

İlk Baskı Yılı : 2008

Sayfa Sayısı : 688

Dil : Türkçe

ISBN: 9789752202474


Yorumlar (15)

TÜM YORUMLARI GÖSTER
Kesinlikle okunmalı

Her Türk gencinin kesinlikle okuması gerektiğine inanıyorum. Yazar´dan yeni kitapları merak ve heyecanla bekliyorum.

Kesinlikle Okunmalı..

Kalınlığı sizi korkutmasın, bir nefeste okuyabileceğiniz belgelere dayalı güzel  bir tarihi yapıt serisinin ikinci kitabı.. en az ilk kitabı kadar güzel bulduğumu söylemeliyim.

Kesinlikle tavsiye ederim..

Diriliş

Diriliş Çanakkale 1915, Çanakkale, geçilmez değil, geçilemez gerçeğiyle yola çıkılarak kurgulanmış ve tamamen belgelere ve tarihi gerçeklere dayanarak bize ulaştırılmış bir kitap. Verilen şehitlerin kanları üzerine tarih yazılmaz, tarihi yazanlar emekle, alınteriyle, vatan sevgisiyle ve de ne yaptıklarının, ne yapmaya çalıştıklarının bilinciyle hareket ederler. Kanıma dokunan ne oldu biliyor musunuz; Alman komutanların akılalmaz yanlışlarıyla devrilen fidanların çığlıkları. Bu çığlıklardı belki de Çanakkale´yi geçilemez yapan. Bu çığlıklardı belki de silkinip ayağa kaldıran uyuyan devi. Ama asıl devÿ; ´Size kaçmayı değil, ölmeyi emrediyorum.´ diyen ve tarihten günümüze vatan savunması nasıl yapılır cümle aleme gösteren o büyük kumandanın çığlığıydı. Vatan savunmasını yabancılara bırakan ve onbinlerce Mehmet´in kanına neden olanları tarih asla affetmesin, bizlerde. Tarih, yabancının aklıyla değil, kendi gücünle yapılarsa değer kazanır. Alınlarından öpüyorum yiğitlerimizi, Mehmetlerimiziÿ; alınlarından öpüyorum, vatan için gereğinde ölmeyi bilenleri. Ve büyük şair, Tevfik Fikret´in bir sözüyle noktalıyorum sözlerimi.´VATAN İÇİN ÖLMEKTE VAR AMA BORCUN YAŞAMAKTIR! ´. Evet, boynumuzun borcudur vatan için yaşamak. Saygılarımla.