130,6 TL
Standart Teslimat : 29 Mart - 01 Nisan
250 TL ve üzeri siparişlerinizde kargo bedava!

Dinsel Efsanelerin Kökeni - İbrani Dinlerin Marksist Eleştirisi Kitap Açıklaması

 

Üç semavi dinin köklerinin aynı olduğu konusunda düşündüğünüz oluyor mu? Dinler çerçevesinde doğup bu günlere ulaşan efsanelerin temellerini merak ediyor musunuz? Yazar John Pickard, Dinsel Efsanelerin Kökeni - İbrani Dinlerin Marksist Eleştirisi isimli kitapta tam da bu noktalar üzerinde odaklanıyor. Kitabın genelinde dinsel dogmalara genel bir eleştirinin yanı sıra dinlerle birlikte oluşan bazı kurumlara da eleştirel yaklaşım sergileniyor. Gelin, eseri yakından inceleyelim.

 

"Dinsel Efsanelerin Kökeni - İbrani Dinlerin Marksist Eleştirisi" adlı kitabı neden okumalısınız?

Marksizm, dinlere karşı her zaman mesafeli duruyor. Bu kitap da Marksist bakış açısıyla yazıldığı için bu ideolojinin fikirlerini örneklerle açıklıyor. Kitabın yazarı John Pickard, bu örnekleri arkeolojik bulgular ve üretim ilişkileri çerçevesinde veriyor. Yazar üç semavi dinin peygamberleriyle ilgili olarak ortaya çıkmış ve günümüze değin gelmiş olan anlatıları, Marksist bakış açısıyla yeniden ele alıyor ve bunların aslında dilden dile aktarılırken efsaneleştirildiğini kanıtlamaya çalışıyor. Yoktan var etme, başlangıçta sadece sözün var olması gibi dinlerin temel dayanaklarını eleştirerek tam bir Marksist havasıyla başlangıçta sınıf mücadelesi ve eylem olduğunu savunuyor. Musa, İsa ve Muhammed peygamberlerin çıktıkları toplumlardaki iktidarlara ve ekonomik ilişkilere bakmak gerektiğini vurguluyor. John Pickard, dinlerin zaman içinde kendi kurumlarını oluşturduğunu bunların da toplumsal birliği sağlamada önemli bir işlev gördüğünü belirtiyor. Maddi gücü elinde bulunduranların yönetim erkini de dini kullanarak ele geçirdiklerini; güçsüzleri ve yoksulları ise itaat etmeleri karşılığında maddi refahtan pay alabileceklerine inandırmalarını anlatıyor. Kitaba göre toplumda yaygın olan bir dine ve Tanrı'nın buyruklarına boyun eğme ve o dini arkasına alarak yönetilen devlete boyun eğme birbiriyle yakından bağlantılı. Gücü elinde bulunduranlar halkı kendilerine tebaa hâline getirmek için, Marx'ın söylediği gibi, dini afyon olarak kullanıyorlar. Yazara göre peygamberlerle ve onların döneminde yaşayıp birlikte yol yürüyenlerle ilgili hikâyelerin bu kadar abartılması, mucizelerle süslenmesi aslında üst sınıflardan kaynaklanıyor. Kendi çıkarlarına uygun olduğu için alt sınıfları bu efsanelerle kandırıyor ve avutuyorlar.

 

Bunları biliyor muydunuz?

Dinsel Efsanelerin Kökeni - İbrani Dinlerin Marksist Eleştirisi isimli kitabın yazarı John Pickard, bu kitabı yazarken Marx'ın yanı sıra Hristiyanlığın Kökenleri adlı kitabın yazarı Karl Kautsky'den ilham alır. Tarihsel materyalizme uygun olarak yazılan ve orijinal ismi "The Origins of Judaism, Christianity and Islam" olan kitap 2021'de basılır. Ayrıntı Yayınları, kitabı Akın Sarı çevirisi ile 2022 yılında yayımlar. 528 sayfadan oluşan Dinsel Efsanelerin Kökeni, dine Marksist bir eleştiri getirerek okuyucunun ilgisini çekmeyi başarıyor.

 

Bu kitabı sevenler için diğer önerilerimiz

Bu eser ilginizi çektiyse Sosyal Devrim - İhtilal 1902, Büyük İnisiyeler: Dinlerin Gizli Tarihi gibi kitapları da inceleyebilirsiniz.

 

Yorumlar

Bu ürüne yorum yapmak için giriş yapmalısınız
x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.