0/5 - 0 Kişi Yorum Yap
24,35 TL
32,0 TL %24
Standart Teslimat : 24 Ocak - 28 Ocak
100 TL ve üzeri siparişlerinizde kargo bedava!

Devrimin Öncüleri Kitap Açıklaması

 

Arka Kapak Yazısı (Tanıtım Bülteninden)

 

 

Araştırmacı gazeteci Ercan Dolapçı, bu kitabında Kurtuluş Savaşı sürecinde ve Cumhuriyet'in ilk yıllarında Türk devrimine katkı veren  vatansever kadroların önemli bir bölümüne yer veriyor.

Bunların içinde Yusuf Akçura, Ziya Gökalp, Mehmet Âkif Ersoy gibi düşünür ve şairler var.

Fevzi Çakmak, Kâzım Karabekir ve Fahrettin Altay gibi Milli Mücadele’ye bizzat katılan kumandanlar var… Celal Bayar var... Dersimli Diyap Ağa gibi halk önderleri var... Mahmut Esat Bozkurt ve Şükrü Saracoğlu gibi, ödünsüz, genç ve yetenekli aydınlanmacılar var. Vasıf Çınar, Mustafa Necati, Dr. Reşit Galip, Hasan Ali Yücel gibi genç devrimciler var.

Ayrıca, kahraman pilot Fazıl Bey, genç yaşta devrim uğruna şehit olan teğmen Kubilay, dünyanın ilk kadın savaş pilotu Sabiha Gökçen,  Türkiye'nin ilk kadın muhtarı Gül Esin, 1935 yılında yapılan seçimlerde meclise giren 18 kadın milletvekilinden biri olan Satı Kadın var.

  

Dolapçı, bu vatanseverleri klasik özgeçmişlerinden değil, her birinin bilinmeyen yönlerini ortaya çıkararak, tarihsel gerçekler çerçevesinde saydam ve akıcı bir Türkçe ile anlatıyor. 

Alev Coşkun'un önsözüyle...

 

 

Puanlamalar
%0
%0
%0
%0
%0
Sen de bu ürün hakkındaki fikirlerini paylaş!
x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.