Stokta Yok

Ürün geçici olarak temin edilememektedir

Devlet-i Aliyye - Osmanlı İmparatorluğu Üzerine Araştırmalar 1 Kitap Açıklaması

 


Devlet-i 'Aliyye, Osmanlı tarihçiliğinin çağımızdaki en büyük isimlerinden Halil İnalcık'ın yarım yüzyılı aşan çalışmalarının bir ürünü. Eserin bu ilk cildi, Osmanlı Devleti'nin bir beylikten
Orta-Doğu ve Balkanlar'ı hükmü altına alan güçlü ve köklü bir imparatorluk haline gelişine odaklanıyor.

İnalcık Osmanlı Klasik Dönemi'ni sadece siyasi tarih olarak ele almıyor. Siyasi tarihin toplumsal-ekonomik alt-yapısını, yani nüfus hareketleri, göçler, kitlelerin temel ihtiyaçları, tarım ve ticaretin bu ihtiyaçları karşılama şekilleri ve şehirleşme konularında da analizler yapıyor. Tarihsel sorunları açıklamada geçmişten gelen geleneksel zihniyet ve kurumlar çerçevesinin tespitine girişiyor.


İnce Kapak:

Sayfa Sayısı: 377

Baskı Yılı: 2016


e-Kitap:

Sayfa Sayısı: 374

Baskı Yılı: 2009


Dili: Türkçe
Yayınevi: İş Bankası Kültür Yayınları

Eleştiri / inceleme

TÜMÜNÜ GÖSTER

Sabit Fikir

Şahane Bir Kitap

Tarih yani, bugüne kadar insanlığa dair yazılmış en büyük, kurgusu en sağlam, en mitolojik roman... Dolayısıyla, tarihi "doğru" yorumlamak, "doğru" okumak hatta bir tarihçi olarak “doğru” yazmak ne derece mümkün? Tarih biliminin çok tartışılan en popüler yönü bu. Ondandır ki, tarihe dair bilinen klişelerin ters yüz edildiği çalışmalar, popüler araştırmalar ve hatta tarihi komplo teorileri bu denli okunuyor, rağbet görüyor... Kleopatra’nın gerçekte çok çirkin bir kadın olduğunu bilmek hayatımızda neyi değiştirir? Hiçbir şeyi değiştirmez elbette ama tarihi bilgiyle aramızdaki ilişkiyi etkileyeceği de kesindir öte yandan. Bir acaba, gelir yerleşir zihnimizin köşesine, bildiğimiz tarihe karşı bir şüphe...
.

SABİTFİKİR’DE OKU
27.7.2016

Yorumlar

Bu ürüne yorum yapmak için giriş yapmalısınız

11.11.2020

saygı ve hürmetle

tek kelime ile muazzam bir eser

24.09.2020

Osmanlının köklerini anlamak için okunması gereken ilk kitap

Osmanlı Devletinin kuruluşu ve yükseliş dönemini detaylı bir şekilde açıklayan, çok önemli bir kitap.

24.12.2019

Kuruluşu yeniden yazmak

Halil İnalcık hoca bugüne kadar hep yanlış bilinen, efsanelere dayandırılan Osmanlı Devleti'nin kuruluşunu ana kaynaklara, arşiv belgelerine ve olayların meydana geldiği yerlerde yaptığı incelemelere dayanarak bu kitabında yeniden kaleme almıştır. Bu bakımdan Devlet-i Aliyye 1. cildin önemi çok büyüktür. Kitabın sonunda yer alan notlar Halil İnalcık üstadın ne kadar ciddi bir çalışma yaptığını apaçık ortaya koymaktadır. Bu bakımdan notlara da bilhassa dikkat edilmesi gerekmektedir. Ayrıca kanaatimce, bu eseri, yine Halil İnalcık'ın Osmanlı İmparatorluğu Klasik Çağ (1300-1600) kitabı ile birlikte okunması dönemi anlamak açısından yarar sağlayacaktır. Kısacası, Devlet-i Aliyye 1. cildi Osmanlı Devleti'nin kuruluş ve yükseliş tarihini merak edenlerin kesinlikle okumasını tavsiye ederim.

x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.