27,6 TL
Standart Teslimat : 07 Aralık - 10 Aralık
200 TL ve üzeri siparişlerinizde kargo bedava!

Denemeler - Hasan Ali Yücel Klasikleri Kitap Açıklaması

 

Kendinizi, çevrenizi, hayatı farklı bir bakış açısıyla okuyacağınız bir eser düşünün... Montaigne'in Denemeler adlı kitabı işte tam da böyle bir eser! Denemeler'de "Ne biliyorum?" gibi temel sorulardan yola çıkarak kendinize, hayatınıza ve çevrenize ayna tutacaksınız. Eser; hayatı ve insanı ilgilendiren tüm konulara değiniyor. Gelin, okurların beğenisini kazanan Denemeler adlı esere birlikte göz atalım.

 

"Denemeler" adlı kitabı neden okumalısınız?

Montaigne'in düşüncelerini kısa ve sade bir dille paylaşması; anlatmak istediği konuların herkes tarafından kolaylıkla anlaşılmasını sağlıyor. Yazarın, tüm samimiyeti ve içtenliğiyle ele aldığı Denemeler okura, yazarla sohbet ediyormuş gibi hissettiriyor. Eser; anlattığı her konunun okuyucu tarafından sorgulanmasını ve konu üzerine düşünülmesini sağlıyor. Montaigne; kendi benliğinden yola çıkarak aslında tüm insanlığı anlatıyor ve didaktik bir üslupla düşüncelerini diretmektense okurlarına düşünme alanı sağlıyor. Yaşam, ölüm, mutluluk, hüzün, acı, yalnızlık, aşk, vicdan, merhamet, korku gibi hayatın içinden birçok konuya değinen eser; okura yol gösteren bir dost oluyor. Montaigne'in her konudaki farklı düşünceleriyle kendinizden ve çevrenizden parçalar bulacaksınız. 16. yüzyılda ele alınmasına rağmen konuların güncelliği günümüze kadar ulaşmayı başarıyor ve okurları sıkmayan, büyük bir merakla okunan bir eser olma niteliği taşıyor. Sayfaları hızlıca çevirecek, okuduğunuz her satırın altını çizecek ve bu eseri baş ucu kitabınız yapacaksınız.

 

Bunları biliyor muydunuz?

Montaigne'in, Denemeler'ini okuduklarından aldığı notlar ile yazmaya başladığını biliyor muydunuz? Eser, ilk kez 1580 yılında yayımlanır ve 107 denemeden oluşur. Orijinal dili Fransızca olan eserin asıl adı Les Asseis. İlk baskısı 2006 yılında yayımlanan Denemeler; Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları tarafından basılır ve 272 sayfadan oluşur. 1603 yılında ilk kez İngilizceye tercüme edilen eser Türkçeye ise ilk kez 1940 yılında, Sabahattin Eyüboğlu tarafından çevrilir. Eser, 1940 yılında Tercüme dergisinde parçalar hâlinde yayımlanır. 1947 yılında ise Milli Eğitim Bakanlığı Yayınları tarafından kitap hâline getirilir. 1950, 1960 ve 1970 yıllarına kadar muhtelif yeni baskıları yapılır ve birçok yayınevi tarafından basılır. Sabahattin Eyüboğlu çevirileri ilk baskısından 1970 yılındaki hâlini alana kadar okurun karşısına yeni parçalar getirerek yapıtla benzer bir yol izler. Kitap Sabahattin Eyüboğlu'nun 4 adet ön sözüyle başlar ve Montaigne'in hayatına değinir. Montaigne Üzerine Düşünceler adlı başlığında çeşitli yazar, düşünür ve sanatçıların yorumları yer alır. Anlatılanlar antik döneme ait hikâyelerle desteklenir.

 

Bu kitabı sevenler için diğer önerilerimiz

Michel de Montaigne'in Denemeler adlı eserini okuduktan sonra dilerseniz İnsan veya Yavaşladıkça Çoğalıyorum adlı eserlerini de okuyabilirsiniz.

 

Yorumlar

Bu ürüne yorum yapmak için giriş yapmalısınız

25.01.2021

hergünün kitabi

bu kitap oyle tek seferde okunacak bir kitap degildir yavasca ozumseyerek okunmalidir, herkesin kendinen bir seyler bulacagi zamaniolmayan bir kitaptir.

12.01.2021

Şiddetle tavsiye eden biri..

Hayata dair birçok farklı konuda ufkunuzu açacak bir kitap.. herkesin kitaplığında olması gereken ve ara ara açıp okuması keyif veren bir kitap. Felsefe kitaplarını zor okuyan biri olarak en sevdiğim kitaplardan biri olmuştur. Çeviri için teşekkürler!

11.01.2021

Baş ucu kitabı

Baş ucu kitabı

x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.