Stokta Yok

Ürün geçici olarak temin edilememektedir

Delilik Ülkesinden Notlar Kitap Açıklaması


Ayşe Şasa, bireysel ve toplumsal hastalığının kesiştiği noktada, İbn Arabi'yle tanıştığını söylüyor. Muhtemelen reddettiği bir dünyayla tanışınca huzura yaklaştığını hissetti; yaşadığı kavmin reddettiği kesimiyle temasa geldi... Kendisini anlatan Ayşa Şasa dostumuzdan bizim de öğreneceğimiz vardır.
- İlber Ortaylı-
Esasen sinemacı olan Ayşe Şasa, denemelerinde görsel olan ile zihinsel olanı kendi gönül aydınlığında sentezleyerek ifade ediyor. Bu yaklaşım meselelere hem oldukça gerçekçi hem de metafizik açılımlar getiriyor. Yazıların etkisi samimiyetinde. Bu samimiyet yer yer müspet manada safiyete dönüşüyor. Bunca yıldır gögüs gerdiği hayatın ağır yüküne dayanmaktan oluşan bir temizlik, bir hayret. Günümüz entelektüel yaşamında az rastlanır bir meziyet.
- Mustafa Kutlu-
Ayşe Şasa, bir ermişin hayatını anlatıyor ipek kanatlı sayfalarda..
"Bu az şey değil."
- Hilmi Yavuz-


İnce Kapak:

Sayfa Sayısı: 176

Baskı Yılı: 2015


e-Kitap:

Sayfa Sayısı: 99

Baskı Yılı: 2016


Dili: Türkçe
Yayınevi: Timaş Yayınları

 

Puanlamalar
%0
%100
%0
%0
%0
Sen de bu ürün hakkındaki fikirlerini paylaş!
Yorum Yap

19.09.2013

Delilik Ülkesinden..

“İnsanlığın bütün serüveni, milyonlarca, milyonlarca yıllık aşamalar, bir delilik nöbetinin tek bir dakikasında yaşanabiliyor..” cümlesiyle başlayan kitap, bu cümlenin ispatı durumunda yazlıları muhtevi... On sekiz yıllık sinir nöbetlerinden Şeyh-i Ekber’in himmetiyle İslam’a ve İslam tasavvufuna yönelerek kurtulduğunu dilegetiren Şasa, bu deneyimleri, fırtınalı dönemleri, okudukça bizleri de içine çeken sinematografik bir dille aktarıyor. İbn-i Arabi ve İslam irfanının kokusu yayılıyor metinlerden; yazarın ele aldığı konu ne olursa olsun, bambaşka bir metafizik dünyadan, hayret noktasından izler taşıdığı anlatımından besbelli... Entelektüel birikimin manevi sâfiyetle yoğrulduğu “Delilik Ülkesinden Notlar” gözardı edilemeyecek kıymette bir kitap...

x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.