69,3 TL
Standart Teslimat : 15 Ağustos - 18 Ağustos
150 TL ve üzeri siparişlerinizde kargo bedava!

Değişim Yılları Kitap Açıklaması

 


Altan Öymen, anılarının ilk cildi Bir Dönem Bir Çocuk kitabında, kendi çocukluğuyla birlikte, 1930'lar ve 1940'lar dönemindeki Türkiye'nin ve dünyanın hikayesini anlatmıştı. Bu ikinci kitaptaysa o dönemi izleyen "değişim yılları"nı anlatıyor. 1947,1948,1949,1950, 1951... Yani, İkinci Dünya Savaşı'nın ardından "Soğuk Savaş"ın başladığı yıllar... "İki bloklu dünya"nın, hatta bir anlamda "iki dünyalı dünya"nın oluştuğu yıllar... Türkiye, o "iki dünya"dan Batı dünyasının içinde yer almaya çalışıyor. O arada, tabii birçok değişime uğruyor. Ekonomide "Yerli malı kullanmalı" sloganlarının yerini "Amerikan malı kullanmalı" ilanları alıyor.
Caddelerden Rus otobüsleri gidiyor, Amerika troleybüsleri geliyor... Ve yirmi yedi yıldan beri ilk iktidar değişikliği... İsmet Paşa'lı yılların ardından Bayar-Menderes dönemi... Ordu dahil, her yerde "değiştirme" operasyonları.. .Türkçe ezan yerine Arapça ezan... Askerimizin yeni görevi, "komünizme karşı" Kore Savaşı... "Susurluk metotları": Sabahattin Ali cinayeti... Nazım Hikmet'in hapisten çıkışı ve "askere alınma" kaygısıyla kaçışı... Sporda ilk büyük olimpiyat zaferimiz; altısı altın on iki madalya... Olimpiyatlarda "ilk kadın atlet"imiz... Krallar ve artistler sosyetesi... Hepsi, Altan Öymen'in kendi "değişim"inin hikayesiyle birlikte, bu kitapta...Sayfa Sayısı: 672

Baskı Yılı: 2004


Dili: Türkçe
Yayınevi: Doğan Kitap

Yorumlar

Bu ürüne yorum yapmak için giriş yapmalısınız

09.09.2011

Beğendim

Uzun zamandır okuduğum en iyi yakın tarih/anı kitabı özellikle kitabın sonlarında yer alan Kore savaşı ve o savaşa katılan Türk Tugayı hakkında paylaşılan bilgileri çok beğendim.

25.03.2005

5 üzerinden yıldızlı 5

Bence bu kitabı herkes okumalı. Tarihimizde yaşananlardan hepimiz ders çıkarmalıyız ki tekrar aynı hatalar yapılmasın. İnanılmaz güzel bir kitap. Altan Öymen'in gençliğiyle beraber değişen Türkiye'yi yaşıyorsunuz. Çok sürükleyici. Politika, spor, sosyal hayat... her yönüne değinmiş o yılların. Sakın kaçırmayın!

28.11.2004

Okumaya değer

Özellikle Bir Dönem Bir Çocuk kitabinı okuyanlar için söyluyorum; bu kitapta da aynı tad var. Hatta biraz daha fazlası. Artık karşınızda bir genç var. Dünyaya duyarlı bir genç. Mutlaka okuyun derim...

x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.