4/5 - 69 Kişi Yorum Yap
10,26 TL
13,5 TL %24
- Teslimat Seçenekleri -
Standart Teslimat : 02 - 04 Mart
Standart Teslimat’ta 100 TL üzeri kargo bedava!

Kitap Açıklaması


Franz Kafka'nın Dava adlı romanının bu çevirisi, yazarın Oxford Metinleri diye adlandırılan el yazıları üzerinde Amerikalı ve Alman uzman-ların yaptıkları son çalışmalarla oluşturulan metinden yapıldı.

Dava, Korku Çağı diye adlandırılan 20. yüzyılda insanoğlunun artık neredeyse kurtulunması olanaksız bir yazgıya dönüşen kuşatılmış yaşamının öyküsüdür.

Bu çağa korku egemendir, çünkü insan, hemcinsleriyle insanca bir dil aracılığıyla iletişim kurabilme, böyle bir dille insanca tepkiler uyandırabilme olanağından yoksun kalmıştır.
Albert Camus'nün deyişiyle, bu olanağın bulunmadığı bir çağ artık ancak "Korku Çağı" diye adlandırılabilir.

Kafka'nın Dava'da betimlediği yargılama süreci, böyle bir çağın en güçlü simgelerinden biridir ve onun eseri, insan insanın korkusu olarak kaldığı sürece, güncelliğini hiç yitirmeyecektir.


İnce Kapak:

Sayfa Sayısı: 248

Baskı Yılı: 2016


e-Kitap:

Sayfa Sayısı: 181

Baskı Yılı: 1999


Dili: Türkçe
Yayınevi: Can Yayınları

 

Eleştiri / inceleme

TÜMÜNÜ GÖSTER

1001 Kitap'tan 1'i

“Birileri Josef K.’ye asılsız bir suçlamada bulunmuş olmalıydı, çünkü yanlış hiçbir şey yapmadığı halde bir sabah tutuklandı.” Dava’nın bütün anlatısı, “Gregor Samsa bir sabah bunaltıcı düşlerden uyandığında kendini yatağında dev bir böceğe dönüşmüş olarak buldu” satırıyla başlayan Kafka’nın uzun hikâyesi Die Verwandlung’da (Dönüşüm) olduğu gibi, kendini kitabın ilk cümlesinde bütünüyle ilan eden bir durumdan türer. Ana kahraman Josef K., neyle itham edildiğini asla öğrenemez ve ağına düştüğü adalet sistemini yöneten ilkeleri asla anlayamaz. .

SABİTFİKİR’DE OKU
27.7.2016

Puanlamalar

%76,1
%19,4
%3
%0
%1,5
Sen de bu ürün hakkındaki fikirlerini paylaş!
Yorum Yap

26.09.2018

Okunacak daha iyi kitaplar bulabilirsiniz.

eminim okuyacak daya iyi kitaplar bulabilirsiniz. Öncelikle kitapta yer ve zaman kavramı yok. Buda biraz kafa karışıklığı yapıyor. Bi tarafta arabalardan bahsedilirken josef in cebinden çıkardı fenerden bahsedilirken ,telefonlardan bahsedilirken diğer yandan evlerde yanan mumlardan bahsediliyor. Yani  zamanı oturtamıyor insan kafasında. İkincisi hikayenin tüm parçaları yarım kalıyor. Tuhaf  ve bi yere varmayan ilişkiler anlatılıyor. Örneğin aynı pansoyda kaldığı kızla tanışması ve olayın sonunun tam olarak bi yere bağlanmaması, ilk duruşma gününde yanıştığı mübaşirin karısı yaşadığı tuhaf ilişki ve bir daha kitapta bahsi geçmemesi. Amcasının hızlı gelişi ve tamamen kitapta bir daha yer bulmaması . avukatın bakıcısı olan kızla hızlı bir tanışıklık ve sonunun bi yere bsğkanmaması vs.. Bence okunacak daha iyi kitaplar bulabilirsiniz.

04.04.2018

Kapak tasarımı çok başarılı!

Bu kapak tasarımına hep bayılmışımdır; bana hep mahkeme salonunu anımsatır; mahkeme salonundaki hakimin ve iki yanındaki görevlilerin kürsülerini anımsatır; mahkemede sanık olarak o devasal kürsülere karşıdan baktığımı hissettirir. Ama sorduğum herkes demir parmaklıklara benzettiğini söyler bu harfleri. Bilmiyorum doğrudur belki de, demir parmaklıkları, hücredeki pencereyi falan simgelemek istemişlerdir bu tasarımla, ama benim aklıma hiç bunlar gelmemişti. Hep mahkemedeki kürsüleri anımsatır bana.

06.03.2014

Metafor

Kafka her kitabında metafor yani sembolik bir anlatım kullanmıştır ancak nedense bu kitap dini anlattığından beni biraz daha etkiledi. Dava insanın Allah ile kendisi arasında. Yargıç Allah´ı ressam ve avukat din adamını temsil etmekte. Hatta dindeki bozukluklar yani rahiplerin kişinin dinine müdahil olması veya para almaları Tüccar Block saysesinde yazılmıştır. Josef K. sıradan bir insan değil aynı zamanda  sırat köprüsündeki bir kuldur.

x

İnternet sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz ve internet sitemize yapacağınız ziyaretleri kişiselleştirebilmek için çerezlerden faydalanıyoruz. Dilediğiniz halde çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz. Detaylı bilgi için tıklayınız