4/5 - 60 Kişi Yorum Yap
21,12 TL
32,0 TL %34
- Teslimat Seçenekleri -
Hızlı Teslimat : 07 Nisan
Standart Teslimat : 09 - 11 Nisan
Standart Teslimat’ta 100 TL üzeri kargo bedava!

Kitap Açıklaması


2010 NATIONAL BOOK AWARD sahibi

Bir başyapıt, daha önce hiç açılmamış bir hazine sandığının içini görmek için ayrıcalıklı bir davet. Johnny Depp

Coltraıne'in öldu¨ğu¨ yazdı, aşkın ve isyanların yazıydı ve Brooklyn'de tesadufi bir karşılaşmanın iki genç insanı sanat, bağlılık ve başlangıçlarla dolu bir hayat yolculuğuna çıkarttığı yazdı.

Pek çok eleştirmen tarafından 2010'un en iyi kitabı olarak gösterilen ve son olarak prestijli National Book Award'u kazanan ÇOLUK ÇOCUK, bir aşk hikâyesi olarak başlayıp bir ağıt olarak sona eriyor. Altmışların sonu, yetmişlerin başındaki New York'a, onun zengin ve fakir insanlarına, sanatçılarına ve serserilerine bir selam çakıyor. Yolun başında birbirlerine göz kulak olmaya söz vermiş iki genç sanatçı, Patti Smith ve Robert Mapplethorpe'un yu¨kselişini ve şöhret kapısını aralayışlarını nefes kesici bir içtenlik ve saflıkta anlatan bu kitap, gerçek bir masal.

"yaşlıca bir çift önu¨mu¨zde durup alenen bizi incelemeye başladı. Robert ilgi çekmekten hoşlanıyordu, heyecanla elimi sıktı.
'Hadi, fotoğraflarını çek,' dedi kadın, hayretler içindeki kocasına. 'Sanatçılar galiba.'
'Hadi canım,' dedi adam, omuz silkerek. 'Çoluk çocuk bunlar.'"
(Tanıtım Bülteninden)


İnce Kapak:

Sayfa Sayısı: 308

Baskı Yılı: 2010


e-Kitap:

Sayfa Sayısı: 294

Baskı Yılı: 2010


Dili: Türkçe
Yayınevi: Domingo Yayınevi

 

Eleştiri / inceleme

TÜMÜNÜ GÖSTER

Sabit Fikir

marshall anfili rimbaud
Ayşe Düzkan

genç bir kadın müzik yapmak istediğinde ondan güzellik, seksapel ve aşk şarkıları bekleniyor. kadın müzisyen denince akla doro gibi sert müzik yapan, agresif bir seksapel sahibi, güçlü kadınlar gelmiyor. tıpkı giysilerde, vücut dilinde, cinsel yönelimde olduğu gibi, şiir ve müzikte de kadın ve erkek rolleri kalın sınırlarla ayrılıyor, mutlaklaştırılıyor. patti smith, sanatı ve hayatıyla bunları aştığı için de çok önemli bir kadın. çoluk çocuk ise, bunların yanı sıra, yaratıcılığın yetenekle sınırlanmayacağını, mutlaka bir ya da daha fazla mecra bulup akacağını ve kendini özgürleştirmeye çalışan bir ruha hiçbir şeyin engel olamayacağını, hani iliklerinize kadar derler ya, öyle hissetmenizi sağladığı için okunmaya değer. .

SABİTFİKİR’DE OKU
27.7.2016

Sabit Fikir

Şahane Bir Kitap
Oylum Yılmaz

Altmışların sonu yetmişlerin başında New York’ta... Şehrin ara sokaklarında, küçük barlarında, eskici dükkanlarında, çerin çöpün arasında yeni bir ruh doğuyor. Bir adım ilerisinde dünyaya damgasını vuracak olan bir ruh, serserileri de sanatçıları da, zenginleri de fakirleri de içine alacak, hepsine yeni dünya hayali kurduracak bir ruh. İşte tam bu doğum sırasında iki genç insan, kısa süre içinde sanata ve müziğe damgalarını vuracak iki insan yan yana geliyorlar. Bir ömür ele ele sürdürecekleri pırıl pırıl yaşama, aç ve susuz, evsiz barksız, işsiz güçsüz başlıyorlar. Pattie Smith ve Robert Mapplethorpe. Henüz ikisi de ne yapacağını bilemez halde. Toplumun dışında yaşam savaşı veriyorlar. Ancak tanıştıkları andan itibaren bildikleri çok iyi bir şey var: İkisi de sanatçı olmak istiyorlar, ikisi de birbirlerini bırakmamak istiyorlar.
.

SABİTFİKİR’DE OKU
27.7.2016

Puanlamalar

%76,3
%11,9
%5,1
%3,4
%3,4
Sen de bu ürün hakkındaki fikirlerini paylaş!
Yorum Yap

23.10.2019

kalıpsız bir sevginin hikayesi

Kitabın ilk yarısının garip bir tılsımı var. Kitaba bu tılsımı veren, "arkadaş" ya da "sevgili" gibi net çizgilerle tanımlanamayacak koşulsuz bir sevgiyi anlatması mı; karınlarını doyuracak paraları olmayan iki gencin iki farklı sanat dalında çığır açmasının hikayesi olması mı; gerçek hayat öyküsü olması mı; birlikte olduğu adamın erkeklere ilgi duyduğunu öğrendiğinde bile onu hayatının sanatçısı olarak tanımlayan bir kadının ağzından yazılması mı; bu gün efsane olarak anılan herkesin kitapta gündelik hayatın bir parçası olarak anılması mı; hepsi birden mi bilmiyorum. Patti Smith'in uyuyacak yeri ve hatta karnını doyuracak parası yokken, New York'a taşınmasını, yolunun Robert ile kesişmesini, ikisinin yokluk içinde sanat ve sevgiyle beslenmesini okumak çok keyifli. İkilinin yolları ayrıldıktan, ikisinin de hayatlarına başkaları girdikten sonraki kısımda kitabın tılsımı da kayboluyor. Sanki ikisinin ilişkisinin sihri azaldıkça, anlatılanlar kopuklaşıyor, "Nasıl ünlü olduk?" hikayesine dönüşüyor. Yine de ilk kısmı için bile okunur.

21.03.2019

Favorim

Otobiyografi niteliğinde olması kesinlikle çok daha etkileyici hale getirdiği harika bir roman. Smith' in yaşadığı döneme ve dönemin sosyo kültürel yapısına ışık tutan çok samimi, ilham verici, hayalleri yerine getirmek için cesaretlendirici bu eser, en sevdiklerimden oldu.

04.01.2019

İlham Verici

Kitapta anlatılan dönem, karakterler, yaşananlar hayatı kendi akışında yaşamaya, keşfetmeye, sınırları aşmaya ve cesarete dair, oldukça ilham verici... Karakterlerin gerçekten yaşamış ve anlatılan hikayenin yaşanmış olması kitabın bu yönünü daha da vurguluyor. Amerikan sanat tarihine ve sanatçılarına da aşinaysanız bu kitabı okumalısınız.

x

İnternet sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz ve internet sitemize yapacağınız ziyaretleri kişiselleştirebilmek için çerezlerden faydalanıyoruz. Dilediğiniz halde çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz. Detaylı bilgi için tıklayınız