43,75 TL
Standart Teslimat : 23 Mayıs - 26 Mayıs
100 TL ve üzeri siparişlerinizde kargo bedava!

Çırak Kitap Açıklaması

 

"Kendimi neye saklıyorum ben, hangi kahırlı yazgıya?"

Saul Bellow ve Philip Roth’la birlikte Amerikan-Yahudi romanının en önemli üç yazarından biri olarak gösterilen, Pulitzer Edebiyat Ödülü ve Ulusal Kitap Ödülü sahibi Bernard Malamud’un ikinci romanı Çırak, II. Dünya Savaşı sonrasında Brooklyn’de bakkallık yapan ve hem kendisi hem de ailesi için “daha iyisini” isteyen Morris Bober’ın hikâyesini anlatır.

Ticari açıdan zor günler geçiren ve ailesini geçindirmekte zorlanan iyi niyetli Bober, bütün bunlar yetmezmiş gibi bir de iki soyguncu tarafından kendi dükkânında gasp edilir, fakat kırık burunlu Frank Alpine’ın çıkagelip ona çıraklık etmeye başlamasıyla yaşlı bakkalın kötü talihi ve işleri düzelir gibi olur. Yine de birtakım pürüzler yok değildir: Yahudilere karşı ikircikli bir tavrı olan Frank, Morris’in kızı Helen’a âşık olur; aynı zamanda da kasadan para çalmaya başlar.

Unutulmaz hikâyelerinde olduğu gibi bu ikinci romanında da Malamud, hayatın zorluklarıyla ve büyük ümitlerle örülü göçmen dünyasını muazzam bir duygusal yoğunlukla aktarmayı başarıyor. Amerikan göçmen romanları arasında ayrıcalıklı bir yere sahip olan Çırak, hâlâ emekleme dönemini yaşayan bir ülkenin toplumsal ve ırksal bölünmelerine yakından bakan bir klasik.


  "Malamud’un en iyi romanı… Çırak  düzyazı şiir gibi sıkı örülmüş bir roman."

-Morris Dickstein.-


 


(Tanıtım Bülteninden)

Ödüller

Yorumlar

Bu ürüne yorum yapmak için giriş yapmalısınız

31.12.2020

Mükemmel

Harika bir kitaptı, herkese öneririm...

21.10.2020

.....

Bernard Malamud ile tanışma kitabım oldu.Malum kitapstorun indirime girmiş kitap standından diğer iki kitabıyla (Tamirci ve Sihirli Fıçı) beraber satın almıştım. Sırası geldikçe diğerlerini de okuyup yazarı daha iyi tanıyacağımı düşünüyorum.Roman, İkinci Dünya Savaşı sonrası Amerika'nın New York kentinde küçük bir mahallenin yoksul bir bakkal dükkanında yaşam savaşı veren küçük insanları anlatıyor.Savaş sonrası değişen ekonomik düzen ve toplumsal yaşam içinde insanlara yansıması vurgulanmış. Hristiyan bir mahallede yaşam savaşı veren bir avuç Yahudi'nin varolma kavgası ana tema olarak karşımıza çıkıyor.Yorulmadan, sıkılmadan bir iki günde okunabilen farklı bir roman olarak okurlara önerebilirim.

10.03.2019

En başarılı bulduğum kitaplardan!

Bayılarak okuduğum romanlardan bir tanesi. Vicdan azabını, merhameti, ön yargıları çok iyi anlatan bir kitap. Konusu; İkinci Dünya Savaşından sonra Amerika'ya göç eden bir Yahudi'nin hikayesi anlatılıyor. Ticari açıdan zor günler geçiren Bober, bütün bunlar yetmezmiş gibi, bir de iki soyguncu tarafından kendi dükkanında gasp edilir. Gasp edenlerden biri ÇIRAK olarak dükkanda çalışmaya başlar, ama Bober'in onun gaspçılardan biri olduğunun haberi yoktur ve ona çok iyi niyetli yanaşır. Çırak Frank, aslında Yahudileri pek sevmez, ama Bober'in kızı Helena'ya deliler gibi aşık olur ve bu, onu tüm ön yargılarından kurtulmasına yol açar....Sadece bu değil, Bober'in iyi niyeti de....Kitap o kadar güzel bir dil ile yazılmış ki, akıp gidiyor ve sürpriz son ile bitiyor. Şiddetle tavsiye edilir!

x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.