85,8 TL
Standart Teslimat : 04 Temmuz - 07 Temmuz
100 TL ve üzeri siparişlerinizde kargo bedava!

Ceza Muhakemesi Hukukunda Sanığın Hukuki Dinlenilme Hakkı Kitap Açıklaması

 

Bireyin, yargılamanın objesi olmaktan öteye geçemediği ve dolayısıyla sürece dahil olamadığı bir yargılamada, maddi gerçeğe ulaşılsa dahi, ne birey bakımından ne de toplum bakımından tatmin edici ve hukuki barışı sağlayacak nitelikte adil bir karar olmayacaktır. Bu nedenle bireyin hakkında yürütülen yargılamada izleyici pozisyonunda olmaması, ortaya koyduğu delillerle, yaptığı açıklamalarla muhakeme sürecinin sonunda verilecek karara katkıda bulunması gerekmektedir.

Bu da ancak hukuki dinlenilme hakkının bireye sağlanmasıyla mümkün olacaktır. Nitekim hukuki dinlenilme hakkı, bilgilendirilme hakkı, açıklamada bulunabilme hakkı ve açıklamaların dikkate alınması hakkı şeklindeki üç unsuruyla bireyin yargılamanın yalnızca konusu olmadığını, muhakeme sürecini ve sürecin sonunda verilecek kararı etkileme imkanı olan bir süje olduğunu ortaya koymaktadır.

 

(Tanıtım Bülteninden)

 

Yorumlar

Bu ürüne yorum yapmak için giriş yapmalısınız
x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.