4/5 - 16 Kişi Yorum Yap
27,65 TL
39,5 TL %30
- Teslimat Seçenekleri -
Standart Teslimat : 22 - 24 Şubat
Standart Teslimat’ta 100 TL üzeri kargo bedava!

Kitap Açıklaması

2015 Nobel Edebiyat Ödülü’nün sahibi Svetlana Aleksiyeviç’in büyük eserlerinden Çernobil Duası, Çernobil Nükleer Felaketi ve sonrasında yaşananlara dair can acıtıcı bir sözlü tarih çalışması…İsveç Akademisi, Svetlana Aleksiyeviç’e Nobel Ödülü verdiğinde yazarın “yeni bir edebi tür” yarattığını belirtmiş, eserlerini de “duyguların ve ruhun bir tarihi” sözcükleriyle betimlemişti. Aleksiyeviç uzun bireysel monologları farklı seslerin duyulduğu bir kolaja dönüştüren özgün dokümanter tarzıyla, kendilerine nadiren konuşma fırsatı verilen, yaşantıları da çoğu zaman ülkenin resmi tarihine karışarak yitip giden sokaktaki insanların hikâyelerini kayıt altına alıyor.Çernobil Duası’nda Aleksiyeviç, 26 Nisan 1986’da meydana gelen tarihin en feci nükleer reaktör kazasını odağına yerleştirerek trajediyi yaşamış insanların bireysel tanıklıklarını aktarıyor. Masum yurttaşlardan itfaiye erlerine, Parti yöneticilerinden askerlere onlarca insan, anlattıkları hikâyelerle halen yaşamakta oldukları korku, öfke ve belirsizliği gözler önüne seriyor. Monolog biçimindeki röportajlardan oluşan Çernobil Duası, duygusal gücü ve dürüstlüğüyle hem unutulmaz bir sözlü tarih çalışması hem de almak isteyen için sayısız ibretler barındırıyor.

(Tanıtım Bülteninden)

 

Puanlamalar

%62,5
%18,8
%12,5
%6,3
%0
Sen de bu ürün hakkındaki fikirlerini paylaş!
Yorum Yap

31.08.2019

Kesinlikle okunması gereken kitap

Svetlana Aleksiyeviç'in monologlardan oluşan müthiş kitabı. Mutlaka okunması gereken bir kitap. Çernobil felaketi hakkında kafanızda oluşan tüm sorulara cevap niteliğinde.

21.08.2019

Muhteşem!

Çernobil felaketi en çok ilgi duyduğum olaylardan biridir. Kitabı büyük bir merak ve heyecan ile aldım ve gerçekten aldığıma değdi. Okuduğum monologlar durumun ne kadar içler acısı olduğunu duyduklarımızdan daha da ayrıntılı bir şekilde betimlemekle kalmıyor, okuduklarımı sanki benim başıma geliyormuş gibi hissetmeme neden oluyor. Tamamiyle muhteşem bir kitap.

25.06.2019

HBO Dizisi'nin Esin Kaynağı

Çernobil'in yalnızca Pripyat'la sınırlı kalmadığı, Belarus'u ve hatta koskoca Avrupa Kıtası'nı da tehdit ettiğini öğrendiğimde nükleer felaketlerin en korkunç sonlardan biri olduğunu net bir şekilde gördüm. Bu kitapta Çernobil hakkında bilimsel ve teknik bir çalışma değil, felaketi yaşayan gerçek insanların duyguları, kayıpları, psikolojisi, değişen yaşam tarzları ve felsefeleri var. Svetlana Aleksiyeviç, her birini karşımıza çıkarıyor bu insanların. İşte o anda bir "empat" olduğunuzu fark ediyorsunuz, felaketin o insanların ruhlarında yarattığı etkinin her bir zerresini ruhunuzda hissediyorsunuz. HBO Dizisi'nde de gördüğümüz Lyudmila Ignatenko'nun monoloğunu okuduğumda 2 gün etkisinden çıkamamıştım. İnsanlara, insanlığa dair en karanlık anlatımlardan biridir kesinlikle. Yayınevini de tebrik ediyorum! "Tercüme Kirlenmesi" yaşadığımız bu dönemde böyle akıcı, böylesine doğru ve etkileyici bir çeviri bulmak mutlu ediyor. Özellikle de geniş terminolojik yapıya sahip olan Sovyet Kültürü çevirilerinde.  Bu kitap kesinlikle Puşkin'lerin, Tolstoy'ların, Çehov'ların, Bulgakov'ların, Soljenitsın'ların arasına yazdıracak Svetlena Aleksiyeviç'i.

x

İnternet sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz ve internet sitemize yapacağınız ziyaretleri kişiselleştirebilmek için çerezlerden faydalanıyoruz. Dilediğiniz halde çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz. Detaylı bilgi için tıklayınız