4/5 - 478 Kişi Yorum Yap, Kazan!
12,6 TL
18,0 TL %30
- Teslimat Seçenekleri -
Hızlı Teslimat : 16 Eylül
Standart Teslimat : 17 - 19 Eylül
Standart Teslimat’ta 60 TL üzeri kargo bedava!

Kitap Açıklaması

Pek çok insanın hakkında konuştuğum için üzgünüm. Bildiğim tek şey; size anlattığım herkesi biraz özlüyorum. Bizim Stradlater'ı ve Ackley'i bile, sözgelimi. Sanırım o lanet Maurice'i bile özlüyorum. Sakın kimseye bir şey anlatmayın. Herkesi özlemeye başlıyorsunuz sonra.

Çavdar Tarlasında Çocuklar, Salinger'ın tek romanı. Ergenlik çağının içinde, yetişkin dünyanın düzenine karşı isyankar bir çocuğun, bir Noel öncesi başına gelenler... Bu sürecin bir psikiyatri kliniğinde noktalanışı. Holden Caulfield'in masumiyet arayışının iç burkucu romanı. Belki de Salinger'ın.

1993'te Franny ve Zoey ile Dokuz Öykü adlı kitaplarını yayımladığımız Salinger, 1963'ten bu yana yeni bir yapıt yayımlamamasına ve neredeyse efsane haline gelmiş bir gizlilik içinde yaşamasına karşın, dünya edebiyat gündemindeki yerini hep koruyor.

 

(Tanıtım Bülteninden)

 

 

Eleştiri / inceleme

TÜMÜNÜ GÖSTER

Sabit Fikir

Kitap... Yasak...
Fikri Sabit

Çok yakın bir arkadaşım dün keyifli bir öğlen kahvesini karşılıklı höpürdettiğimiz sırada Hanefi Avcı’nın “Haliç’te Yaşayan Simonlar”ını aldığını söyleyiverdi aniden. Şaşırmıştım zira bu tür kitaplarla pek arası olmadığını bilirdim. Şaşkınlığımı ona da geçirince, canım ne olur ne olmaz, yasaklanır falan, elimde olsun istedim, diyerek konuyu kapattı. Evet, konu kesinlikle kapanmıştı; yasaklanan, yasaklanma ihtimali olan bir kitabı kim okumak, ona sahip olmak istemezdi ki! Durum ikimiz için de işte böylesine açık ve de berraktı... Oldum olası yasaklanmış kitapları okumak isterim, ilgimi çeksin çekmesin, iyi yazılsın kötü yazılsın fark etmez, bir kitap yasaklandı mı, toplum ahlakına mugayir mi bulundu, işte o noktada benim gözümde okunası olur. Yasakçı zihniyet de okurun bu tür sapkın eğilimlerini bildiğinden olsa gerek, bu işi elinden geldiğince sessiz sedasız yapmaya .

SABİTFİKİR’DE OKU
27.7.2016

1001 Kitap'tan 1'i

Çavdar Tarlasında Çocuklar, Amerikalı genç Holden Caulfield’in başdöndürücü sözde-otobiyografik öyküsüdür; onun, etrafındaki “yapmacık” dünya isyanını anlatır. Korkunç olayların endişesiyle (“Atom bombasını icat ettikleri için bir bakıma mutluyum. Bir savaş daha olursa gidip tam üstüne oturacağım.”) gölgelenen kitap, aynı zamanda reddedilen ya da olanaksız kılınan matemin sıra dışı bir incelemesidir; en çok da Holden’in ölen erkek kardeşi Allie için tutamadığı matemin..

SABİTFİKİR’DE OKU
27.7.2016

Puanlamalar

%60,6
%20,7
%10,2
%3,6
%4,9
Sen de bu ürün hakkındaki fikirlerini paylaş!
Yorum Yap, Kazan!

10.07.2019

sıradan

kitabın kapağı daha içeriği de güzel olsaydı dediğim bir kitap sıradan mikro bir biyografi

22.04.2019

Beklediğimi bulamadım

Yıllarca methini duyduğum romanı okudum ama bana çok sıradan bir hikaye gibi geldi. Ben daha ruha dokunan vurucu bir şey bekliyordum. Piyasada çok çok daha iyi klasikleşmiş kitaplar var emin olun.

24.03.2019

...

Salinger’in 1951 yılında yayımlanan, dilimize sırasıyla, iki farklı isim ile, Gönülçelen ve Çavdar Tarlasında Çocuklar, çevrilen romanı.Yetişkin olmaya, yetişkinliğin getirdiği ikiyüzlülüğe, masumiyetin kayboluşuna, kalıpların içine girmek zorunda oluşa, bunu dayatan sisteme bir karşı koyuş... Salinger, bu kült eserinde, sıradan bir ergenlik problemi yaşıyor gibi görünen başkahraman Holden’i öyle ustaca yaratmış, kurgulamış, öyküye öyle güzel metaforlar koymuş ki karakteri tanımak okuyana büyük bir haz veriyor ve aynı anda içinizde bir burukluk yaratıyor. O ince ruha, bir kartopunu, bırakın insanlara, bembeyaz, güzelim görüntüleri bozulacak diye nesnelere dahi atamayan, içi sevgi ve fazlaca merhamet dolu ama bu duygularını hayatın ve çevrenin beklentilerine kurban vermek zorunda olduğu için isyan eden çocuğa sarılmak, “Şu insanlar keşke senin hayal ettiğin gibi olsalar Holden...” demek istiyorsunuz. Holden bu anlamda bana biraz da Aylak Adam’ın C. karakterinin başka bir diyarda ve zamanda dünyaya gelmiş, genç halini anımsattı. İyi ki okumuşum dediklerimden...

x

İnternet sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz ve internet sitemize yapacağınız ziyaretleri kişiselleştirebilmek için çerezlerden faydalanıyoruz. Dilediğiniz halde çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz. Detaylı bilgi için tıklayınız