Sepetinizde Ürün Bulunmamaktadır.


Çanlar Kimin İçin Çalıyor

Çanlar Kimin İçin Çalıyor

Çanlar Kimin İçin Çalıyor

Bütün Eserleri 2

8/10 - 58 Kişi FAVORİLERİME EKLE
Yayınevi :

Bilgi Yayınevi , 100 Temel Eser Dizisi

  • 50 TL ve üzeri alışverişlerinizde kargo bedava!

Ormanda, çamların iğne yapraklarıyla kaplanmış kahverengi toprağa yüzükoyun uzanmış; çenesini, kavuşturduğu kollarına dayamıştı. Çam ağaçlarının tepelerinde, yükseklerde bir yel estirip duruyordu. Uzandığı yerden hafif bir eğimle inen dağın yamacı, aşağılarda alabildiğine dikleşiyordu. Geçit boyunca dolana dolana giden yolun yağlı karasını bile görebiliyordu yattığı yerden. Yolun kıyısında bir ırmak vardı; geçidin aşağısında, akarsuyun yanı başındaki hızarı; büğetten, yaz güneşi altında dökülen apak suları da görebiliyordu.
(Tanıtım Bülteninden)Sayfa Sayısı: 496

Baskı Yılı: 2015


Dili: Türkçe
Yayınevi: Bilgi Yayınevi

İlk Baskı Yılı : 2006

Sayfa Sayısı : 496

Dil : Türkçe

ISBN: 9789752201699

Eleştiri / inceleme

TÜMÜNÜ GÖSTER

1001 Kitap'tan 1'i

İspanya İç Savaşı’nın en yoğun döneminde, 1937’de geçen Çanlar Kimin İçin Çalıyor, Cumhuriyetçiler’in safında savaşmak üzere işini bırakan bir üniversite öğretmeninin mücadelesini anlatır. Robert Jordan, bitmek tükenmek bilmez bir liderlik krizi yaşayan bir grup gerillaya liderlik etmek üzere Madrid’den gönderilmiştir. Grubun görünürdeki lideri Pablo, savaşın ge tirdiği sıkıntılara karşı koyma yönündeki sağlam karar lılığını kaybetmiş, atlarıyla birlikte barış içinde yaşama nın rüyasını hasretle kurmaktadır. Pablo’nun batıl inançları olan, yarı çingene sevgilisi Pilar, propagandif tutumuyla hem gerillaları hem de onları bir araya getiren davayı ayakta tutmayı başarır..

SABİTFİKİR’DE OKU
27.7.2016

Sabit Fikir

“Nafiledir Rüzgarlar Limandaki Yüreğe”
Oylum Yılmaz

Kimi yazarlara göre yazmak, yaşamamak demektir, yaşamamayı göze almak. Dışarıda yaşayacak koskocaman bir hayat dururken kendini bile isteye kitaplarla dolu bir odada, masa başına mahkum etmektir; yazmak için hiç sebep yokken ve yazmamak için yüzlerce sebep varken yanlış yolu tercih etmektir.  Yaşamamak bir yana, bir tür sapma hali belki, kim bilir. Ya da ölüme, yokoluşa yazgılı yaşama karşı durma çabası. Peki, yaratma yoluyla yokoluşa ayak direyenler, ölümle burun buruna geldikleri anlarda, o bitmek bilmeyen ihtiyarlık yıllarında ne yaparlar acaba? Artık doğru dürüst yazamadıklarında ve üstelik yaşayacak mecalleri de pek kalmadığında? Joyce Carol Oates, kendisi de artık hayli yaşlı bir yazar olmasından mıdır, yoksa yaratıcılıkla yaşlılık arasındaki ironik bağdan keyif almasından mı bilinmez, Türkçeye çevrilen son çalışması “Vahşi Geceler!”d.

SABİTFİKİR’DE OKU
27.7.2016

Yorumlar (8)

TÜM YORUMLARI GÖSTER
sürükleyici

Okumanın başka işlerinizin önüne geçtiği eserlerden bir tanesi benim için. Okurken kendinizi yönetmen koltuğunda bulduğunuz kitaplardan birisi.

Hemingway

Okuduğunuzda kendinizi yazarın yerine koyacağınız nadir kitaplardan bir tanesi. Tavsiye etmeden geçemeyeceğim.

muhteşem

Kitabı elinize aldığınız ilk dakikalardan son sayfalarında geldiğiniz  hüzünlü anlara kadar bir ustanın elinden çıkmış olduğunu güçlü bir şekilde hissettiğiniz muhteşem bir kitap. Savaşı, aşkı, sadakati ve son nefese kadar bir idealin yüceliğini çok güzel aktarıyor.