9,0 TL
Standart Teslimat : 01 Ekim - 04 Ekim
200 TL ve üzeri siparişlerinizde kargo bedava!

Çakıcı'nın İlk Kurşunu Kitap Açıklaması

 

Yapı Kredi Yayınları tarafından yayımlanan Çakıcı’nın İlk Kurşunu adlı eseri usta yazar Sabahattin Ali’nin not defterlerinde biriken yayımlanmamış eserlerinden oluşmaktadır. Sabahattin Ali’nin eşi ve kızı tarafından muhafaza edilen bu yazılar, Zeynep Uysal, Olcay Akyıldız ve Engin Kılıç tarafından derlenerek kitap haline getirilmiştir. Kitapta; hikaye, şiir ve roman türlerinde çeşitli çalışmalar bulunmaktadır.


Çakıcı’nın İlk Kurşunu kitabındaki hikayeler, şiirler ve denemeler şunlardır:


Çakıcı’nın İlk Kurşunu (Uzun Öykü)


O Arkadaşım (Kısa Öykü)


Bir Hakikatin Hikayesi (Kısa Öykü)


Barsak (Kısa Öykü)


İsimsiz, Oyuncak,  Mersiye, Simyager, Sokakta Kalan Adam adındaki şiirler;


Eserde ayrıca Sabahattin Ali’nin Kağnı adlı eserinin opera metni ve yazmayı plandığı hikaye ve romanların isimleri yer almaktadır.


Yazarın el yazması metinleri ve çeşitli çizimleri de kitapta yer almaktadır.


"Ahmak bir gurur gezdi tahtadan silahlarda
Sanki bozgun bir ordu konakladı tarhlarda;
Vurulan bir silahşor gibi düştü heykeller."
 

"Sevgilim! Bak bu gece
Kırık kalbine, ince
Bir ok saplı kurbağa
Ölüvermiş gizlice.."


"Koyu, siyah gözlerinde onun:
Karanlık bir gündüz gibi doğan eşi:
Ulu bir gürz gibi eser sözlerinde..."


 


Sayfa Sayısı: 148

Baskı Yılı: 2016


e-Kitap:

Sayfa Sayısı: 139

Baskı Yılı: 2015


Dili: Türkçe
Yayınevi: Yapı Kredi Yayınları


 

Eleştiri / inceleme

TÜMÜNÜ GÖSTER

Virgül Eleştirdi

Yayımlanmamış yapıtlarıyla Sabahattin Ali

BEHÇET ÇELİK

Ölümünün üzerinden yarım yüzyıl geçtikten sonra Sabahattin Ali’nin yayımlanmamış yapıtlarıyla karşı karşıyayız. Kitabı hazırlayanlardan Nüket Esen’in önsözde belirttiği gibi, bu yapıtlar “biraz savruk, belli ki üzerinde pek çalışılmamış.” Esen, bunları yayımlamanın yazara haksızlık olarak değerlendirilebileceğini, ama Sabahattin Ali gibi önemli bir yazarın kaleminden çıkan her şeyin ortaya çıkmasının önemli olduğunu vurguluyor. Belki de Sabahattin Ali’nin üzerinde daha sonra çalışmayı düşündüğü için yayımlamadığı hikâye, yazı ve şiirler bunlar. Bu nedenle bunların estetik olarak değerlendirilmesi gerçekten de büyük bir haksızlık olur. Bununla birlikte, bu yapıtların elinden çıktıkları kalemin düşünce ve duygu dünyasına ilişkin hiçbir şey söylemedikleri de iddia edilemez.

.

SABİTFİKİR’DE OKU
27.7.2016

Sabit Fikir

Bir muhalefet biçimi olarak mizah
Merve Fergökçe

Bir toplumda yaşamak, toplumla aynı yöne gitmek hatta toplumun gideceği yönlerin belirlenmesinde rol almak. Bunları “bireyin ve toplumun sağlığı” için yaparken, herşeyin “normal” görünmesini sağlamak, ve –miş gibi davranmak. İşte aslında “günlük hayat” bu.

Bir de; yine aynı toplumda yaşamak ama aynı yolu yürürken biraz farklı gözlükler kullanmak var. Bunlar öyle gözlükler ki hem camlarının rengi farklı – dolayısıyla görüşü – hem de çerçevesi bir o kadar farklı – dolayısıyla görünüşü. Üstelik bu çerçevenin “kralı çıplak göstermek” gibi meziyetleri olmasına rağmen kimseye bir zararı yok! Aksine; toplumun yürüdüğü yolda ihtiyaç duyduğu ekmeğe, suya ve her türlü yaşam desteğine ek besin olarak sunulan ruhsal bir besini sağlıyor: Mizahı!

.

SABİTFİKİR’DE OKU
27.7.2016

Yorumlar

Bu ürüne yorum yapmak için giriş yapmalısınız
x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.