26,1 TL
- Teslimat Seçenekleri -
Standart Teslimat : 17 Ağustos - 20 Ağustos
150 TL ve üzeri siparişlerinizde kargo bedava!

Burma Günleri Kitap Açıklaması

 


"Bu ülkede bulunmamızın, hırsızlıktan başka bir nedeni olduğunu söyleyebilir misiniz? Bu öylesine kolay ki. İngiltere'nin memuru, Burmalı'nın kollarını tutar, tüccar da adamın ceplerini boşaltır. Britanya İmparatorluğu, İngilizlerin, daha doğrusu Yahudi ve İskoç çetelerinin ticaret tekelleri kurmalarını sağlayan bir aracıdan başka bir şey değildir."
Bu sözler, George Orwell'in Burma'daki İngiliz sömürgeciliğine bakış açısını yansıtıyro. Kendisi de Burma'da görev yapmış olan Orwell, en başarılı yapıtı olarak tanımlanan Burma Günleri'nde, İngilizlerin bu sömürgedeki yaşamını ve yaptıklarını, yerli işbirlikçileri ve fırsatçıları, yerli halka insanca yaklaşarak İmparatorluğun tutumuna karşı çıkanları, aşk, nefret, tutku çemberinde destansı bir anlatımla ele alıyor. Burma Günleri, ilk kez 1934 yılında Amerika Birleşik Devletleri'nde yayınlandı. Kitap ve yazarı hakkında herhangi bir dava açılmayınca, ertesi yıl İngiltere'de de basıldı. Ama sömürgecilik dönemi sona erinceye kadar kitabın Hindistan ve Burma'da satılması yasaklandı ve okuyanlar hakkında yasal işlemler yapıldı. Burma Günleri, İngiltere'nin, üzerinde güneş batmayan bir imparatorluk olduğu dönemdeki politik ve sosyal yaklaşımını göz önüne sererken, romandaki karakterlerin işlenmesindeki ayrıntılı ustalıkla da Orwell'in başarısını pekiştirdi.


İnce Kapak:

Sayfa Sayısı: 315

Baskı Yılı: 2016


e-Kitap:

Sayfa Sayısı: 281

Baskı Yılı: 2004


Dili: Türkçe
Yayınevi: Can Yayınları

Yorumlar

Bu ürüne yorum yapmak için giriş yapmalısınız

17.07.2017

Orwell görünmez varlık olarak Leeds dünyaya dönse

Leeds deki tekstil fabrikaları sökülüp,Bengaldeş de tekrar kurulduğunu duyup..Hazır gelmişken bir orayı göreyim diye gitse.Çay renkli,Rengarenk kıyafetli cılız solgun Kadın işçiler ,harıl harıl dikerken. Londra'nın lüks mağalar için paketlenmek te.Her Muson yağışı ile oluşan selde herşeyini kaybeden,bu işçilerin emek sömürüsüne şahid olacaktı .Kibar Hanımlar bunlardan habersiz bu ürünleri aldığına görüp.Kitabını baştan aşşa yenilerdi.

31.10.2015

Çok güzeldi

Ben 17 yaşında, yıllar sonra kitaplara bir anda ilgi duyan birisi olarak kendimi geliştirmeme en iyi yardım edecek kitapları araştırmaya koyulmuştum.Bu amaçla bir ton kitapta buldum.Listeme bir gün hepsini okumak üzre bir sürü güzel kitap ekledim. Felsefe öğretmenim 1984 ütopyasını okumamızı tavsiye etmeden öncede 1984ü biliyordum hatta,listemdeydi. Fakat bu kadar adı geçince araştırayım dedim bir anda satın aldım 6 kitap birden aralarında 1984te vardı. Daha okuma sırası gelmedi onlara fakat tam George Orwelli araştırırken okul kütüphanemde bu kitaba rastladım.Yazarı görünce direk kaptım ve size şunu diyebilirim kitap harikaydı.Entrikalar,öfke,aşk,çaresizlik,betimlemeler...Herşey harikaydı.Karamsar hava bir yandan kötü bir yandanda güzel hissettiriyordu.Son sayfaları özellikle çok zevkliydi.Sonuna kötü demekte zevk meselesidir elbette ama kalitesi eleştirilemez.Son derece gerçekçiydi.Gerçekçi olmayan,biraz ilahi güç denebilecek,George Orwell´in tazına uymayan tek şey sanırım sondaki U Po Kyn ile ilgili son bilgilerdi diyebilirim.Bu kitap bana önemli bir ders oldu.Tavsiye ederim.

24.12.2014

Sonu iyi değil

Kahramanımz Mr. Flory vicdanlı,akıllı ve kendi ülkesine eleştirel bakabilenÿ; aslında iyi bir İngilizdir.İnsan romanı okurken ister istemez kurtuluş savaşını yapmış olmasak ÿ;bak  bizimde başımıza neler gelecekmiş diye kendi kendine söyleniyor. Kahramaının roman sonunda kaybetmesi hem gereksiz moral bozuyor hem bana göre gerçekçi de değil.Ama Orwellin bu eleştirilerinden İngilizler zamanında nasiplenmiş olsalardı belki hala İmparatorluktular..

x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.