4/5 - 134 Kişi Yorum Yap, Kazan!
19,6 TL
28,0 TL %30
- Teslimat Seçenekleri -
Standart Teslimat : 21 - 23 Aralık
Standart Teslimat’ta 60 TL üzeri kargo bedava!

Kitap Açıklaması


20. yüzyılın önde gelen aydınlarından Jean-Paul Sartre, romanları, oyunları ve düşünce yazılarıyla varoluşçuluk düşüncesini olduğu kadar bütün bir yüzyılı da derinden etkilemiştir.

Bulantı, 20. yüzyılın en etkili düşünürlerinden Jean-Paul Sartre'ın ilk romanı. Bireyin kökten özgürlüğünü vurgulayan varoluşçu akımın sözcülüğünü üstlenen Sartre, adını 1938'de yayımlanan bu romanıyla duyurmuştu. Günlük biçiminde yazdığı bu kitabında, romanın kahramanı Roquentin'in dünya karşısında duyduğu tiksintiyi anlatıyordu. Bu tiksinti yalnızca dış dünyaya değil, Roquentin'in kendi bedenine de yönelikti. Kimi eleştirmenler romanı hastalıklı bir durumun, bir tür nevrotik kaçışın ifadesi olarak değerlendirdilerse de, Bulantı, yansıttığı güçlü bireyci ve toplum karşıtı düşüncelerle, sonradan Sartre'ın felsefesinin temellerini oluşturacak birçok konuya yer veren özgün bir yapıttı. "Varoluş"la yüz yüze gelen Roquentin'in geçirdiği değişimi anlatan Bulantı, varoluşçuluğun kült kitaplarından biri oldu. 20. yüzyıl roman sanatında da önemli bir yeri olan bu kitabı, Selâhattin Hilâv'ın usta işi çevirisiyle sunuyoruz.


İnce Kapak:

Sayfa Sayısı: 264

Baskı Yılı: 2016


Dili: Türkçe
Yayınevi: Can Yayınları

 

Eleştiri / inceleme

TÜMÜNÜ GÖSTER

1001 Kitap'tan 1'i

Sartre’ın Bulantı’sı, edebiyat tarihinde az rastlanan türden bir yapıt, hedeflerinin her ikisini de başarıyla yerine getiren bir “felsefi” romandır. Hem varoluşçu felsefe açısından bir manifesto hem de doyurucu bir sanat eseridir. Hatta o derece başarılıdır ki, edebiyat ve felsefe arasındaki ayrımı tamamen belirsizleştirir. Bulantı, uzun yıllar seyahat ettikten sonra Fransa’nın Bouville adlı liman kentine (Le Havre kentinin bir benzeri) yerleşen 30 yaşındaki araştırmacı Antoine Roquentin’in yaşadıklarını ayrıntılarıyla anlatır. Yerleşmek onun yaşamında giderek daha da tuhaflaşan bir dizi etki yaratır..

SABİTFİKİR’DE OKU
27.7.2016

Puanlamalar

%68,4
%16,5
%6,8
%1,5
%6,8
Sen de bu ürün hakkındaki fikirlerini paylaş!
Yorum Yap, Kazan!

14.05.2019

'Bence sadece bizi bıçaklayan veya yaralayan türden kitapları okumalıyız' diyor Kafka, işte o türden bir kitap. Doğru zaman güzel seçilmeli.

10.07.2017

müthiş

seneler önce okuduğum bende iz bırakan nadir kitaplardan, sartreı bu kitapla tanıdım ve daha sonra diğer kitaplarına geçtim hala benim için tektir diğer kitaplarına göre. Camus bir başka, sartre bir başkadır. Eserlerde "alsın beni götürsün, sıkmasın da eğlendirsin vs vs" gibi naraları anlamsız ve çocukça buluyorum. İyi bir edebiyatçı değil demek cesaret ister. İçi boş cesaretlere de kültürümüzde "cahil cesareti" denir. Sanat bazen sanat içindir. Herkes her şeyi okursa tabiki alınan şey aynı olmaz. Varoluşçu felsefe ilginizi çekiyorsa kesinlikle okunmalı. Hayatınızı değiştirir.

21.11.2015

fd61

ben biraz ağır buldum. kendime göre.

x

İnternet sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz ve internet sitemize yapacağınız ziyaretleri kişiselleştirebilmek için çerezlerden faydalanıyoruz. Dilediğiniz halde çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz. Detaylı bilgi için tıklayınız