33,6 TL
Standart Teslimat : 01 Temmuz - 04 Temmuz
100 TL ve üzeri siparişlerinizde kargo bedava!

Budala - Hasan Ali Yücel Klasikleri Kitap Açıklaması

 


Fyodor Mihayloviç Dostoyevski (1821-1881): İlk romanı İnsancıklar 1846'da yayımlandı. Ünlü eleştirmen V. Belinski bu eser üzerine Dostoyevski'den geleceğin büyük yazarı olarak söz etti. Ancak daha sonra yayımlanan öykü ve romanları, çağımızda edebiyat klasikleri arasında yer alsa da, o dönemde fazla ilgi görmedi. Yazar 1849'da I. Nikola'nın baskıcı rejimine muhalif Petraşevski grubunun üyesi olduğu gerekçesiyle tutuklandı. Kurşuna dizilmek üzereyken cezası sürgün ve zorunlu askerliğe çevrildi. Cezasını tamamlayıp Sibirya'dan döndükten sonra Petersburg'da Vremya dergisini çıkarmaya başladı, yazdığı romanlarla tekrar eski ününe kavuştu. En önemli eserlerinden Budala 1868-1869 yıllarında Russki Vestnik dergisinde tefrika edildi. Dostoyevski bu romanında insan ruhunun labirentini çılgınlık, tutku ve hastalık prizmasında kırılan görüntüsüyle sergilemiştir.


İnce Kapak:

Sayfa Sayısı: 784

Baskı Yılı: 2016


Ciltli:

Sayfa Sayısı: 784

Baskı Yılı: 2013


e-Kitap:

Sayfa Sayısı: 656

Baskı Yılı: 2012


Dili: Türkçe
Yayınevi: İş Bankası Kültür Yayınları

Yorumlar

Bu ürüne yorum yapmak için giriş yapmalısınız

21.07.2021

*

Dostoyevski eserleri bitince büyük boşluğa düşeceğimi bildiğimden, araya başka yazarlar sıkıştırarak malum sona giden yolu uzatmaya çalışıyorum :) psikolojik betimlemeleri muazzam eseri okumuyor, yaşıyorsunuz. Ben prense kızmaktan alamadım kendimi. Duygular da ilaçlar gibi bence -doğru doz şifayken; yüksek doz zehir olabiliyor.- Eserdeki tek dezavantaj fazla karakter olmasının okuyucunun dikkatini biraz dağıtıyor oluşu ama üslup öyle kusursuz ki tolere edilebiliyor bu.

10.07.2021

Kesinlikle okunmalı

İlk başta uzunluğundan dolayı biraz önyargılı olsam da sayfalar ilerledikçe insan olaya kendini daha çok kaptırıyor; her bir kişinin karakteri ve tutumunun etkisiyle başta ne olacağını kestiremediğiniz olay örgüsünün içinde buluyorsunuz kendinizi.

23.01.2021

Çelişkileri konu alıyor

Yazarın okuduğum ilk kitabiydi. Farklı bir tarzı var ben daha çok Tolstoy sevmeme rağmen beğendim gayet güzel ve merak uyandırıcıydi

x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.