4,5/5 - 55 Kişi Yorum Yap
28,4 TL
40,0 TL %29
- Teslimat Seçenekleri -
Hızlı Teslimat : 13 Ağustos
Standart Teslimat : 14 - 18 Ağustos
Standart Teslimat’ta 100 TL üzeri kargo bedava!

Kitap Açıklaması

Bu Ülke

Cemil Meriç’in hayatından kesitleri ve yaşamı boyunca elde ettiği deneyimlerini topladığı bu kitap, deneme türünün  modern Türk edebiyatındaki en muazzam örneklerinden birini oluşturuyor. Yakın Türkiye tarihine ışık tutan kitap, yazarın deneyimleri ve yorumlamaları ile ustaca harmanlanıyor.

Okurken derin düşüncelere kapılıp, yazarın tespit niteliğindeki tanımlamalarında kendinizi kaybedeceğiniz bu eser, Türkiye’nin geçmişindeki sağ-sol çatışmalarını anlamlandırma üzerine de bir kaynak oluşturuyor. Yazarın akıcı üslubu karşısında kayıtsız kalamayacağınız “Bu Ülke” kitabı ile Cemil Meriç’i hem yakından tanıyacak hem de ona büyük bir hayranlık besleyeceksiniz.

Türkiye’yi Anlama Üzerine Bir Deneme

Kitap, genel hatlarıyla yazarın kendi hayatının anlatıldığı ve yakın Türkiye tarihi üzerine deneyimlerinin yer aldığı iki ana bölümden oluşuyor. İlk bölümde yer alan Cemil Meriç’in çocukluğunun ve gençlik yıllarının anlatıldığı bölüm, oğlu Mahmut Ali Meriç’in gözünden babasını tasvir eden metinler şeklinde yer alıyor. Bu bölüm ile okuyucunun, yazarın kim olduğu, ideolojisi ve felsefesi açısından fikir sahibi olması da sağlanıyor.

Kitabın ikinci bölümünde ise Türkiye’deki sağ sol çatışmaları, ilerici ve gerici düşünceler, doğu ile batı karşıtlıklıklarını ele alan Meriç, yorumsuz ve düz anlatımı ile karşılıyor okuyucusunu. Doğrusuyla yanlışıyla tüm bu meselelerin incelendiği kitapta, Cemil Meriç’in hayatından izlere de tanıklık ediliyor. Öte yandan yazarın olaylara açıklık getirdiği değişik tanımlamaları da okuyucunun gözüne çarpan detaylar arasında yer alıyor. Kısacası, Cemil Meriç’i yakından tanıma fırsatı elde ederken, Türkiye’yi anlama üzerine de fikir sahibi olacağınız bir deneme türü bu kitapta sizi bekliyor.

Bunları Biliyor muydunuz?

Yazar Cemil Meriç, bütün hayatını kitaplara ve okumaya adamıştır. Okumayı ise 4 yaşında öğrenmiştir. Kitaplar ile olan yakın dostluğu onu bilge bir isim yaparken, ne yazık ki gözlerini kaybetmesine neden olmuştur. Ancak körlüğüne rağmen kitaplardan asla vazgeçmemiş bulduğu her fırsatta kitapların kendisine okunmasını sağlamıştır.

En Sevilen Kitaplara Hemen Şimdi Sahip Olun!

 

Deneme türünün en muazzam örneklerine sahip olmak istemez miydiniz? O halde bu kategorimize bakmadan geçmeyin! Sepete özel indirimler ile en çok satan kitaplara sahip olmak için hemen alışverişe başlayın!

 

 

Puanlamalar

%81,5
%7,4
%5,6
%5,6
%0
Sen de bu ürün hakkındaki fikirlerini paylaş!
Yorum Yap

13.07.2020

okuyunuz

''Bu Ülke''nin tüm çocuklarının okuması gereken bir eser

19.08.2019

Ön yargılı davranmayın

Sağ ve sol kavramlarının boşluğunu, gençlere ezberletilen cümleleri ve sormadan giydirilen doğu batı gömleklerini sorgulayacaksınız. Kendinizi sorgulayacaksınız. Batıyı ne kadar tanıyorum, doğuyu ne kara. Aslında ben ne taraftayım. Taraf seçmeli miyim? Aşağılık psikolojisinden Türk aydını nasıl kurtulacak? Bunlara yanıt ararken, aynı zamanda otobyografik öğeler bulacaksınız kitapta. "Mahkemede marksist olduğumu haykırdığımda tek bir işçinin elini sıkmış değildim" diyor örneğin. Sonuca varmamış keskin cümleler. Olağanüstü akıcı. Karşıt ya da aynı görüş: her iki taraf için de değerli.

20.04.2019

Hayal kırıklığı

Kitapta kalıplaşmış fikirler yine benzer kalıplaşmış fikirlerle eleştirilmekte, ortaya yeni çözüm modelleri atılmadan sadece kuru eleştiriye dayanıyor yazar. Ayrıca fikirlere sadece kendi perspektifinden yaklaşarak sık sık tekrara düşüyor.

x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.