4/5 - 44 Kişi Yorum Yap, Kazan!
27,01 TL
37,0 TL %27
- Teslimat Seçenekleri -
Standart Teslimat : 22 - 24 Ekim
Standart Teslimat’ta 60 TL üzeri kargo bedava!

Kitap Açıklaması


Bu ülke, Cemil Meriç'in "aynı kaynaktan fışkırdılar" dediği eserler dizisinin önemli bir halkası. "Bir çağın, daha doğrusu bir ülkenin vicdanı olmak, idrakimize vurulan zincirleri kırmak, yalanları yok etmek, Türk insanını Türk insanından ayıran bütün duvarları yıkmak" isteği Cemil Meriç'in düşünme ve yazma çabasına her zaman yön vermiştir. Elinizdeki kitap bu isteğin belki de en fazla berraklaştığı eseri: "Bu sayfalarda, hayatımın bütünü, yani bütün sevgilerim, bütün kinlerim, bütün tecrübelerim var. Bana öyle geliyor ki, hayat denen mülakata bu kitabı yazmak için geldim: etimin eti, kemiğimin kemiği." Bu özgün fikir adamının sürekli etrafında, içinde dolandığı Doğu-Batı sorunu yanında, özellikle sol-sağ kutuplaşmasına ve kalıplaşmasına ilişkin önemli tesbitlerini ve aforizmalarını içeriyor Bu Ülke.Sayfa Sayısı: 339

Baskı Yılı: 2004


Dili: Türkçe
Yayınevi: İletişim Yayıncılık

 

Puanlamalar

%86
%2,3
%4,7
%7
%0
Sen de bu ürün hakkındaki fikirlerini paylaş!
Yorum Yap, Kazan!

19.08.2019

Ön yargılı davranmayın

Sağ ve sol kavramlarının boşluğunu, gençlere ezberletilen cümleleri ve sormadan giydirilen doğu batı gömleklerini sorgulayacaksınız. Kendinizi sorgulayacaksınız. Batıyı ne kadar tanıyorum, doğuyu ne kara. Aslında ben ne taraftayım. Taraf seçmeli miyim? Aşağılık psikolojisinden Türk aydını nasıl kurtulacak? Bunlara yanıt ararken, aynı zamanda otobyografik öğeler bulacaksınız kitapta. "Mahkemede marksist olduğumu haykırdığımda tek bir işçinin elini sıkmış değildim" diyor örneğin. Sonuca varmamış keskin cümleler. Olağanüstü akıcı. Karşıt ya da aynı görüş: her iki taraf için de değerli.

20.04.2019

Hayal kırıklığı

Kitapta kalıplaşmış fikirler yine benzer kalıplaşmış fikirlerle eleştirilmekte, ortaya yeni çözüm modelleri atılmadan sadece kuru eleştiriye dayanıyor yazar. Ayrıca fikirlere sadece kendi perspektifinden yaklaşarak sık sık tekrara düşüyor.

20.03.2019

Bazı şeylerin emsali yoktur

Bu eser  "illaki hakikat budur"  demez. Derse kendine ihanet eder. Türüne ihanet eder. Makalelerden oluşmuş bir bilimsel çalışma değildir. Didaktik bir doktrin kitabı bekleyenler deneme türünün tanımına yeniden baksınlar. Bu eser şuurumuzda şimşekler çaktırır, gerçeği olduğu gibi avucumuzun içine koymak yerine. Bizi düşünmeye, daha doğrusu hakikatin bin bir yönünü bulmaya davet eder. Davet diyorum, hakikati aramaya davet... Ve davetini yaparken o kadar zengin ve güzel bir dil kullanır ki adeta bir kilim dokurken renkleri ve desenleri özenle seçen sanatının şahikasında bir usta gibidir. Kitabın içerik olarak sığ olduğu  ve tekrara düşüldüğü yorumunu esefle karşılıyorum. İnsaf ve izan diyorum. UYARI: Cemil Meriç okumanın tek kötü tarafı öyle etkileyici bir yazı üslubu vardır ki artık diğerleri size çok yavan gelebilir.

x

İnternet sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz ve internet sitemize yapacağınız ziyaretleri kişiselleştirebilmek için çerezlerden faydalanıyoruz. Dilediğiniz halde çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz. Detaylı bilgi için tıklayınız