Stokta Yok

Ürün geçici olarak temin edilememektedir

Bozkırdaki Çekirdek Kitap Açıklaması

 

Türk eğitim tarihinin en orijinal girişimlerinden biri olan Köy Enstitüleri, üzerinde konuşulması ve yazılması tabu sayılan konulardan biridir bir bakıma. Kemal Tahir, "Bozkırdaki Çekirdek"te, diğer romanlarında da yaptığı gibi bu tabuyu yıkmaya çalışarak Türk toplumunun Osmanlı'dan Cumhuriyet'e uzanırken bazı devrimleri yukarıdan aşağıya uygulamak
zorunda kalışını gözden geçirir.


Nisan 1965'te Cumhuriyet gazetesinde tefrika edilen "Bozkırdaki Çekirdek", dünya eğitim tarihinde de reform olarak değerlendirilen Köy Enstitüleri'ni anlamamıza da yardım edecek bir Kemal Tahir klasiği...


 


(Tanıtım Bülteninden)


 


 

Yorumlar

Bu ürüne yorum yapmak için giriş yapmalısınız

21.12.2020

Bozkırdaki Çekirdek

Kemal Tahir Köy Enstitülerinin bölge halkı tarafından nasıl görüldüğünü,enstitünün görevinin ne olduğunu  ve 1940'ların Anadolusunu anlatıyor. Köy Entitüleri hakkında bilgi sahabi olmak için ilk kaynak olarak okunabilir.

26.11.2020

Geç kalmış olduğum yazar

Kemal tahrire de kitaplarına da geç kalmışım bu kitapla başladım ve çok etkilendik o zamanki dönemi çok gÜzel anlatmış dili o kadar gerçek ki. Toplum içinde bu kadar kalmadan toplumu çözmüş bir yazar çok etkilendim bu kitabında köy enstitülerini anlatıyor hem üzülüyor hem eleştiriyor çok etkilendim kesinlikle tavsiye ederim.

28.09.2020

Akıcı bir dil ve Doyurucu metinler

Kemal Tahir'in okunacaklar listesindeki ilk kitap bence. Eğitim sistemimiz ve reformlarımızın varoluş mücadelesini anlatan oldukça akıcı bir eser.

x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.