13,0 TL
Standart Teslimat : 13 Ağustos - 16 Ağustos
150 TL ve üzeri siparişlerinizde kargo bedava!

Bozkır Bir Yolculuk Hikayesi Kitap Açıklaması

 

Yaratıcılığının dönüm noktası olarak kabul edilen bu eserinde Çehov, Ukrayna bozkırındaki bir yolculuğun hikâyesini dokuz yaşında bir çocuğun gözünden anlatır. Eğitimi için annesinden ayrılıp dayısıyla birlikte yola koyulan Yegoruşka capcanlı bir dünyada bulur kendini. Bu yolculukta bütün hiyerarşisi ve âdetleriyle Rus toplumunun farklı katmanlarından insanların; tüccarların, din adamlarının, köylülerin, işçilerin ve arabacıların arasına karışır. Bozkırda doğal akışında sürüp giden yaşamın çocuğun duyuları ve duyguları üzerinde bıraktığı etkiler, Çehov’un ustaca ete kemiğe büründürdüğü belalı Dımov’a karşı beslediği düşmanlık, dalgalanan ruh halleri şaşırtıcı ölçüde gerçekçi bir üslupla aktarılır. Rus yaşam biçiminin ve ruhunun canlı imgelerini gözümüzün önüne getiren şiirli bir dille tasvir edilen bozkır, renkleri, sesleri ve kokularıyla hikâyenin ana karakterlerinden biridir adeta. Üzerinde yolculuk eden insanlardan bağımsız, kendi yaşamını sürer, soluk alıp verir. Çehov bozkırla insan varoluşu arasındaki paralellikler aracılığıyla doğayla insan arasında simbiyotik bir ilişki kurmuştur.

(Tanıtım Bülteninden)

 

Yorumlar

Bu ürüne yorum yapmak için giriş yapmalısınız

10.06.2021

Muhteşem Tasvirler

Betimlemeleriyle ve yalınlığıyla güzel bir yol hikayesi anlatılıyor. Tasvirler o kadar etkileyici ki adeta bozkırın kokusunu/dokusunu hissediyorsunuz; Nuri Bilge filmleri gözünüzün önüne geliyor.

17.12.2019

Bozkır

Tanıtım bülteninde bozkırın, kitabın ana karakterlerinden biri olduğunu, üzerinde yolculuk edenlerden bağımsız olarak kendi yaşamını sürdüğünü söylüyor. Gerçekten öyle. Okurken "Bozkır"ı hissedebiliyorsunuz. Kitap bittiğinde ise devamını okuma, sonrasında da küçük çocuğun yaşadıklarına tanıklık etme isteği duyuyorsunuz. Çehov'un okuduğum ilk kitabı, devamını da okuyacağımdan eminim.

x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.