39,9 TL
Standart Teslimat : 20 Mayıs - 23 Mayıs
100 TL ve üzeri siparişlerinizde kargo bedava!

Bonobo ve Ateist Kitap Açıklaması

 


İçimizdeki Maymun'da insan doğası hakkındaki önyargıları altüst eden de Waal, bu kez gözlemlerini evrimci biyoloji ve ahlak felsefesi bağlamına taşıyarak eşsiz bir argüman inşa ediyor. İnsan ahlakı denilen şeyin gökten zembille inmediğini, "içten geldiğini" savunuyor: "Ahlaki davranış ne dinle başlamıştır, ne de dinle biter; evrimin ürünüdür." Hayvanlarla aramızdaki bağlar üzerinde duran de Waal, ahlakımızı aşağıdan yukarı doğru açıklamaya çalışıyor. Dinin ahlak üzerindeki rolünün sonradan gelen bir rol olduğunu, işbirliği ve empati gibi doğal içgüdülerimize ek olarak ortaya çıktığını öne sürüyor. Ve bu bağlamda, günümüzde dinin toplumun işleyişi açısından nasıl bir rol oynadığını sorguluyor.Sayfa Sayısı: 264

Baskı Yılı: 2014


Dili: Türkçe
Yayınevi: Metis Yayıncılık

Yorumlar

Bu ürüne yorum yapmak için giriş yapmalısınız

18.03.2020

harika kitap

kitabı okurken bir primatın duygusal toplumsal ve bireysel evrimi hakkında çokça öğrendim ama daha önemlisi din ve empati gibi kavramların varoluşlarının ötesinde kullanımları ve onları yaratan ihtiyaçların sorgulandığı bir kitap, üst düzey bir düşünce girdabı, muhakkak okuyun.

08.11.2014

Mutlaka okunmali

Ahlakin kokenini sorgulayan bir kitap.Gunumuzde ahlaki din ile butunlestirenlere verilecek bir cevap niteliginde.Ahlakimiz evrim surecimizden kaynaklaniyor.Ataislere karsi bazi dusuncelerine katilmasamda,primatlar arasi ahlakin sosyal bir yapida nasil oldugunu cok guzel orneklerle acikliyor.Mutlaka okunmali,din evrim ve ahlak konusundaki dusuncelerinizin kesin degisecegine inaniyorum!

29.04.2014

Primatlar Arasında İnsanı Aramak

Bu kitabı arka kapağındaki beni cezbeden tanıtım yazısı bir de Frans De Waal´ın çalışmalarını bildiğim ve takip ettiğim için almıştım.Kitabında Waal,primat davranışlarından dine ve humanizme uzanan bir mantık kurmaya çalışmışÿ;empati ve insan ahlâkının evrimi konusundaki düşüncelerini açıkça sergilemiştir.
Hieronymus Bosch´un tablosu üzerinden gerçek üstü imge dünyasını,simgeciliği,Tanrı´nın azalan etkisi altında insanlığın evrendeki yeriyle kurduğu ilişkiyi açıklamaya çalışıyor.Ahlakla ilgili olarak bu ressamın ilginç yanı dinin etkisinin azaldığı bir çağda yaşaması ve din olmadan ya da daha az olduğunda topluma ne olacağını merak ediyor olması. Ve ünlü resmi : ÿ"Dünyevi Zevklerin Bahçesindeÿ". Bazıları bunu düşüş´ten önce insanlık veya düşüş olmadan insanlık olarak yorumlamış. İnsan düşünmeden edemiyor, bilginin meyvesini tatmasaydık ne olurdu ve nasıl bir ahlak anlayışımız olurdu?Yazar,Bosch´u erken humanistlerden biri olarak görüyor ve ÿ"Bonobo ve Ateistÿ" kitabında bir nevi onu resmediyor.
Bir Bonobo bir ateiste ne söylerdi? diye soran bir bölümde kitabının da özetini veriyor.Dinin saf dışı edilemeyecek kadar kökleşmiş olması gerçeğini göz önünde bulundursa da dinin toplumda oynadığı rolün azalmasından,her şeye kadir Tanrı yerine insan potansiyelinin vurgulanmasından yana tavır sergiliyor.Hümanizm´in doğa üstü yerine akıl üzerine kurulu bir etik hayat duruşu sunması ,doğal insan becerileri üzerine kurulu bir toplum oluşturması işine odaklanması gerektiğini bonobo bir ateiste söylüyor.Ahlakın önce ortaya çıktığı,modern dinin daha sonra bunun üzerine tutunduğu ve büyük dinlerin bize ahlakı hediye etmediği,aksine onu desteklemek için icat edildiğiniÿ; ayrıca ahlakın kaynağının din olmadığını söylüyor.Bonobo,bir protestocu olarak gördüğü ateiste şu nasihatları veriyor:En zorlu iş dinin ötesine geçmek,özellikle de yukarıdan- aşağı ahlakın ötesine..
Ahlakın başka hayvanların davranışlarında görülen bir başlangıcı olduğunu da öğreniyoruz yazarın araştırma ve gözlemlerinden

x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.