4,5/5 - 9 Kişi Yorum Yap
16,8 TL
24,0 TL %30
- Teslimat Seçenekleri -
Hızlı Teslimat : 01 Nisan
Standart Teslimat : 03 - 06 Nisan
Standart Teslimat’ta 100 TL üzeri kargo bedava!

Kitap Açıklaması

Bizim Köy 1950’de yayımlandığında toplumun geniş kesimlerinde tam anlamıyla bir depreme yol açtı. Yazarın, 17 yaşında gencecik bir öğretmenken kaleme almaya başladığı “köy notları” kitap haline getirilip de basıldığı zaman önce iktidarın öfkesini üzerine çekti. Çünkü köyden yükselen yoksulluk çığlığı, kulaklarını ve gözlerini her türlü olumsuzluğa kapamak isteyenlere, köyleri yemyeşil, bereketli, güzel köylü kızlarının berrak pınarlardan su taşıdığı yerler olarak gösterme çabasında olanlara atılan bir tokattı. Köylerde hâlâ taş devrinin yaşandığı gerçeğini dile getirmenin bir cezası olacaktı elbette. Her yer kar altındayken, köylere ulaşım sağlanamazken köyünde öğrencilerini “hayata hazırlamaya” çalışan genç öğretmenin haberi olmadı kitabının kopardığı gürültüden. Karlar erimeye başlayıp, yollar açılınca ilk ziyaretçileri jandarmalar oldu Makal’ın. Tutuklandı. Bizim Köy ise tam tersine çeşitli dillere çevrilip ülke sınırlarını aşmaya başladı.

 

Dönemin cumhurbaşkanı, yazarı Çankaya Köşkü’ne davet ettiğinde, bu tutum Demokrat Parti’nin köye ve köylünün sorunlarına önem vermesi olarak algılandı. Ama bu da uzun sürmedi. Önce çeşitli karalamaların boy hedefi haline gelen Köy Enstitüleri kapatıldı, ardından Enstitülü öğretmenlere baskılar başladı. Köye ve köylülerin içinde bulunduğu çağdışı koşullara değinen yazarlara, aydınlara karşı sistemli bir linç kampanyası başlatıldı.

 

Tahsin Yücel’in “Bizim Köy 1950’de bir başyapıttı. 1995’te de bir başyapıt” saptaması, aradan geçen yarım asırlık bir sürece rağmen, yazarın ve eserinin hâlâ güncelliğini koruduğunu

göstermesi açısından son derece isabetli bir değerlendirme.

 

Bizim Köy, Türk edebiyatında köy gerçekliğine dayanan bir ilk kitap ve toplumcu gerçekçiliğin öncüsü olarak kabul edilmektedir.

 

 (Tanıtım Bülteninden)

 

Puanlamalar

%77,8
%11,1
%11,1
%0
%0
Sen de bu ürün hakkındaki fikirlerini paylaş!
Yorum Yap

16.05.2019

Akıcıydı

Eski köy yaşamı çok güzel işlenmiş, yaşadıkları sorunlar yüreğe dokunur biçimde anlatılmış. Beğendim

24.03.2019

Baş yapıt

Tam bir başyapıt. Yalnızca yazınımıza değil, bu ülkenin tarihine, gerçeklere ilgi duyan, hatta aklına bir perde inmişçesine tüketim çarklarının  içinden sıyrılamayan herkes okumalı. Kendine düşen payı çıkarmalı... Bizim Köy, gücünü gerçekliğinden ve bu gerçeklerin yansıttığı hayat demeye bin şahit katmerli zorluklardan alıyor. Mahmut Makal’ın gerçekleri olanca yalınlığı ve içtenliği ile gösteriyor oluşu, izlenimlerini abartmadan yansıtıyor oluşu, takdir görmek bir yana, eleştiriye tamamen kapalı, sorumluluklarının hatırlatılmasına dahi katlanamayan bürokrasi içinde büyük tepkiler doğurmuş, “bir köy öğretmeninin notları” ülkeyi karalama politikası olarak algılanmış, hatta bu sebeple tutuklanmıştır. Öte yanda Mahmut Makal yüreklere öyle dokunmuştur ki o günden günümüze dek yazdıklarının etkisi hiç kaybolmamıştır.

19.03.2019

Baş yapıt

Yalnızca yazınımıza değil, bu ülkenin tarihine, gerçeklere ilgi duyan, hatta aklına bir perde inmişçesine tüketim çarklarının  içinden sıyrılamayan herkes okumalı. Kendine düşen payı çıkarmalı... Bizim Köy, gücünü gerçekliğinden ve bu gerçeklerin yansıttığı hayat demeye bin şahit katmerli zorluklardan alıyor. Mahmut Makal’ın gerçekleri olanca yalınlığı ve içtenliği ile gösteriyor oluşu, izlenimlerini abartmadan yansıtıyor oluşu, takdir görmek bir yana, eleştiriye tamamen kapalı, sorumluluklarının hatırlatılmasına dahi katlanamayan bürokrasi içinde büyük tepkiler doğurmuş, “bir köy öğretmeninin notları” ülkeyi karalama politikası olarak algılanmış, hatta bu sebeple tutuklanmıştır. Öte yanda Mahmut Makal yüreklere öyle dokunmuştur ki o günden günümüze dek yazdıklarının etkisi hiç kaybolmamıştır.

x

İnternet sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz ve internet sitemize yapacağınız ziyaretleri kişiselleştirebilmek için çerezlerden faydalanıyoruz. Dilediğiniz halde çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz. Detaylı bilgi için tıklayınız