3/5 - 6 Kişi Yorum Yap
27,36 TL
36,0 TL %24
- Teslimat Seçenekleri -
Standart Teslimat : 11 Mayıs - 14 Mayıs
Standart Teslimat’ta 125 TL üzeri kargo bedava!

Biz Osmanlı'ya Neden İsyan Ettik Kitap Açıklaması


"Arap İsyanı" yakın tarihimizin en önemli kırılma noktalarından biridir. Kurgulanmış tarihin toplumsal hafızamıza işlemeye çalıştığı "Arapların ihaneti" algısı, aslında bizim geçmişimizle kurduğumuz ilişkinin travmatik boyutunu sergiler. Osmanlı’nın parçalanış sürecinde Arapların kopuşu etrafında geliştirilen söylem, tarihi bir olgudan çok ideolojik bir tutumu yansıtır.

Gerçekten Araplar Osmanlı’ya ihanet ettikler mi? Ya da isyan sadece bölgeye ilişkin sömürgeci amaçları olan büyük devletlerin kışkırtmasından mı ibaretti?

Kesin olan şu ki, Arapların Osmanlı’dan kopuşu, ulus-devlet sürecinde Türk kimliğinin yeniden inşası amacına hizmet eden ideolojik bir söyleme dönüşmüştür. "Türklere ihanet" söyleminin Araplardaki karşılığı Arapları sömüren, İslam’a ihanet eden Türklere dönüşecektir. Aslında bu iki zıt söylem, Osmanlı bakiyesi Müslüman uluslarda inşa edilmeye çalışılan modern ulus kimliğinin ortak tarihi ve kültürel bağlamdan koparılarak "öteki" üzerinden tanımlanmasına hizmet etmiştir.

Bu kitap, "Arap isyanı" olarak bilinen gelişmelerin en önemli aktörünün yaşadığı olayları anlatan belge niteliğinde bir hatırattır. İngiliz istihbaratının marifetiyle Hicaz’da başlatılan isyanın nasıl gerçekleştiği anlatılırken aynı zamanda bu hareketi meşrulaştırma çabalarının nelere yaslandığını da okuyabiliyoruz. Bu eser, sembolik olarak başlatılan ve İngiliz politikasının uzantısı olan isyan hareketinin baş aktörü durumundaki bir ismin gözlemlerine, niyetlerine ve en önemlisi bu hareketin dayandırıldığı siyasi ve kültürel gerekçelere aşina olmak isteyenlerin göz ardı edemeyecekleri bir metin. Şerif Hüseyin’in İttihatçılarla ilişkisi ve İngiliz yetkilileriyle isyandan çok öncelere dayanan teması yakın tarihe ışık tutacak nitelikte.Sayfa Sayısı: 247

Baskı Yılı: 2006


Dili: Türkçe
Yayınevi: Klasik Yayınlar

 

Puanlamalar
%60
%0
%40
%0
%0
Sen de bu ürün hakkındaki fikirlerini paylaş!
Yorum Yap

26.04.2020

İhanetin öyküsü

Otobiyografi tarzında bir eser. Öyle derinlemesine tespit, yorum falan beklemeyin. Osmanlı hakkında çok fazla bir şey demiyor. Söyledikleri de kin ve nefret dolu. Bizim atalarımızı hor görürken İngilizlere imreniyor. Okumazsanız çok da bir şey kaybetmezsiniz.

28.04.2014

bir ihanetin itirafı

kral olmadan önceki, osmanlının son zamanlarını anlatıyor. ibretle okunacak kitap. beki arab milleti değilde bu ileri gelenlerinin bağımsızlık vereceğiz yalanına inanarak altın lira karşılığı devletine ihanetini anlatıyor. çörçil´e abdullah´ın yaltaklanmasını okuyorsunuz. aradan 3 yıl sonra ürdün´e gittiğimde nasıl ingilizleştiklerini gördüm. hicaz bölgesi söz verilmişken verilmemiş,  üstelik arabistan´ın en kemikli verimsiz bölgesi hainlere verilmiş. petra ören yerinden başkaca bir gelirleri de yok.

x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.