4/5 - 17 Kişi Yorum Yap
14,36 TL
20,0 TL %28
- Teslimat Seçenekleri -
Hızlı Teslimat : 30 Ekim
Standart Teslimat : 01 Kasım - 07 Kasım
Standart Teslimat’ta 100 TL üzeri kargo bedava!

Kitap Açıklaması


Julian Barnes'ın son romanı Bir Son Duygusu, yazarın önceki birkaç yapıtında da görüldüğü üzere, Barnes'ın yazarlığının gitgide başat öğesi haline gelmiş olan "anımsama yoluyla hayatı irdeleme" izleğinin çarpıcı bir açılımıyla başlıyor. Hikâyenin ana kahramanı Tony Webster, kırk yıl önce yaşadığı bazı olayları anımsar ve onları zihninde gelişigüzel bir sıraya dizer. Ne var ki, başlangıçta sıradan bir şeymiş gibi görünen bu anımsama edimi, Tony Webster'in kendisine bir günce bırakıldığını öğrenmesiyle birlikte, kahramanın hayatını durmadan sorguladığı ve sonunda kendi kişiliğine ilişkin son derece karamsar sonuçlara varacağı acımasız bir kimlik arayışına dönüşecektir.

Emekli bir tarihçi olan ve şimdi pek etliye sütlüye karışmadan, hayatını tek başına sürdüren Tony Webster, geçmişinde bir kez evlenip boşanmıştır; Susie adında, iyi anlaştığını söylediği yetişkin bir kızı vardır. Günün birinde, bir avukattan aldığı bir e-postayla, kırk yıl önceki kız arkadaşı Veronica Ford'un annesinin ona vasiyetinde bir günce bırakmış olduğunu öğrenir ve çok şaşırır. Güncenin gerçek sahibiyse kırk yıl önce birlikte aynı okula gittiği, birçok yaşantıyı ve fikri paylaştığı ama ne yazık ki sonunda, kız arkadaşı Veronica'yı elinden alıp sonra da beklenmedik bir şekilde "sahneden çekilmiş" olan Adrian Finn'dir. Aralarında geçen olumsuzluklara karşın, zekâsına ve hayatı derinlemesine kavrayışına büyük hayranlık duyduğunu söylediği ve evet, artık "sahnede olmayan" Adrian Finn…Tony Webster, kendisine ait olduğunu ileri sürdüğü bu günceyi, Veronica'nın kendisinden ister ancak Veronica, onun bu isteğini yerine getirmeye yanaşmaz. Birkaç kez buluşurlar ve her buluşmalarında, Veronica'nın keskin sözlerinin yüzünde patladığını hisseder: "Anlamıyorsun işte. Hiçbir zaman anlamadın ve asla da anlamayacaksın!"…Tony Webster'ın bir türlü anlayamadığı şey nedir? Tony'nin hayatla ne alıp veremediği vardır? Yoksa, hikâyesinin sonunda acı bir şekilde düşündüğü gibi, her yerde "kargaşa" mı vardır?

Julian Barnes'a Anglosakson dünyasının Nobel'i sayılan The Man Booker 2011 Ödülü'nü kazandırmış olan ve artık çok iyi tanıdığımız ironi anlayışının damgasını taşıyan Bir Son Duygusu, belleğin sonsuz değişkenliği, geçmişi yeniden inşa etmek denilen o devasa insanî tutku ve her şeyden önce de, hayatın anlamı üzerine "kaleme" alınmış incelikli, sorgulayıcı bir ustalık romanı.Sayfa Sayısı: 160

Baskı Yılı: 2013


Dili: Türkçe
Yayınevi: Ayrıntı Yayınları

 

Eleştiri / inceleme

TÜMÜNÜ GÖSTER

Sabit Fikir

Şahane Bir Kitap Belleğin kusurları, belgelemenin yetersizliğiyle birleşip bir kesinlik doğuracak gözlerimizin önünde. Tıpkı hepimizin kişisel tarihinde olacaklar gibi... .

SABİTFİKİR’DE OKU
27.7.2016

Puanlamalar

%64,7
%23,5
%11,8
%0
%0
Sen de bu ürün hakkındaki fikirlerini paylaş!
Yorum Yap

05.08.2020

incelikli bir roman

Başlangıçta, yatılı okuldaki adolesan erkeklere dair bir diğer kitap okuyacağınızı düşünüyor, fakat bir süre sonra yanıldığınızı anlıyorsunuz. Kitabın işleyişi; olayı ele alış tarzıyla başlı başına farklı. "Anımsama yoluyla hayatı irdeleme" ne ola ki? Bir de, hiç de beklenmedik bir noktaya varıyor. Üstelik, kitap boyunca, sadece olayı değil yazarın ta baştan sorduğu soruyu da okuyoruz. Kişisel tarihimiz ne kadar dürüst yazıldı? Özgün bir hikaye anlatıcılığı ile incecik işlenmiş ama her nasılsa yalın bir roman. Haddimse, pek tabii, tavsiye ederim.

10.04.2020

yine, yeniden

Barnes okumayı her zaman seviyorum, bu kitapla hayranlığım bir kat daha arttı. Kitap bittiğinde, müthiş bir kurnazlıkla karşılaştığınızı (henüz) farkediyorsunuz.

09.05.2019

Bir Ustalık Dönemi Eseri

Çok sevdiğim Julian Barnes'ın ustalık dönemi eseri olarak kabul edebileceğimiz Bir Son Duygusu romanı "tarih" ne olabilir sorusuyla başlıyor ve kendi kişisel tarihimizi nasıl yorumladığımız, geçmişimizle yüzleşirken ne kadar dürüst olabildiğimiz  sorusuyla son derece akıcı bir dil ile gelişiyor ... Ne sıklıkla kendi hayat hikâyelerimizi anlatırız? Bu aslında benim de çok fazla üzerinde düşündüğüm bir sorudur. Birbirimizle konuşurken ya da geçmişi düşünürken kendimizle ilgili anlattıklarımız acaba gerçekten yaşadıklarımız,  hissettiklerimiz mi yoksa söylediğimiz birçok şey kafamızın içinde kurduğumuz, hafıza süzgecinden geçirdiğimiz hikâyelerden mi ibaret? Aslında "olmak istediğimiz" kişiden bahsedip duruyor muyuz birbirimize? Kendisine intihar eden arkadaşından  bir günce miras bırakıldığını öğrenmesiyle  başlayan ve anımsama yoluyla ilerleyen bu hikâyede gençliğinde hayatının  hep bir edebiyat eserine benzemesini arzu etmiş olan ve nihayet bunu bulduğunu sanan fakat gerçeğin bu olmadığını süpriz bir şekilde anlayan Tony'nin hikâyesine tanıklık ediyoruz.  Kitabın aynı adla sinemaya uyarlandığını da eklemek isterim.

x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.