3,5/5 - 68 Kişi Yorum Yap, Kazan!

Hamur Tipi : 2. Hamur

Sayfa Sayısı : 288

Ebat : 13,5 x 21

İlk Baskı Yılı : 2019

Baskı Sayısı : 1. Basım

Daha anlamlı yaşamak için İlber Ortaylı’dan tavsiyeler… “Cesur olun. Kendinizi rahat hissettiğiniz alanın dışında pencereler açın. Farklı dünyalarla ancak böyle tanışırsınız. Ben hep yerimde ... Tamamını gör
18,7 TL
27,5 TL %32
ya da
60 TL üzeri kargo bedava!

Yazar Hakkında

İlber Ortaylı

İlber Ortaylı

1947 senesinde Avusturya'da doğdu. 2 yașındayken ailesiyle birlikte Türkiye'ye göç etti. İlk ve orta öğrenimini İstanbul Avusturya Lisesi'nde tamamladı. 1965 yılında Ankara Atatürk Lisesi'nden mezun oldu. Akademik kariyeri 1969 yılında Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi'ni ve Ankara Üniversitesi Dil, Tarih ve Coğrafya Fakültesi'nin tarih bölümünü bitirdi. Viyana Üniversitesi Slavistik ve Orientalisti ... Tamamını gör

Yazarın Diğer Eserleri

Kitap Açıklaması

Daha anlamlı yaşamak için İlber Ortaylı’dan tavsiyeler…

“Cesur olun. Kendinizi rahat hissettiğiniz alanın dışında pencereler açın. Farklı dünyalarla ancak böyle tanışırsınız. Ben hep yerimde dursaydım, dünyamı değiştirecek insanları aramasaydım, bugün tanıdığınız ben olmazdım. Bir insanın bittiği an, miskinliğe esir olduğu andır. İnsan, konforundan vazgeçmeyi göze almalıdır. Kendi dünyasını yerinden kendisi oynatmalıdır.”

- İlber Ortaylı

İlber Ortaylı, yediden yetmişe herkesin faydalanacağı, bilge şahsiyetinden ve yaşam tecrübesinden süzülen tavsiyelerden oluşan bir eserle karşımızda. İlber Hoca bu kitapta, bir insanın, çocukluktan itibaren hayatın hemen her alanında ihtiyaç duyacağı çözümleri nasıl bulabileceğini örnekler vererek anlatıyor. “Herkes kendi talihinin mimarıdır” sözünü hatırlatarak, kendi yolunu çizmenin ne anlama geldiğini tüm kritik noktalarıyla yorumluyor.

 • Bir ömrü hakkıyla yaşayabilmek ve yaşanan her andan tat alabilmek için önce ne lazımdır? 
 • İnsan hayatı kaç dönemden oluşur ve her bir dönemde neleri tecrübe etmek gerekir? 15, 25, 40 ve 55 yaşları neden birer eşiktir?
 • İnsan kimden, ne öğrenebilir? Kendi kendini yetiştirmek nasıl mümkün olur? 
 • Kişi mesleğini neye göre seçmelidir?
 • Bir işin uzmanı olmak ve o uzmanlık bilgisiyle çalışmak için nelere ihtiyaç vardır? 
 • Bir dil, en iyi nasıl ve ne zaman öğrenilir? 
 • En verimli sonucu alabilmek için nasıl çalışmak gerekir?
 • Sorumluluk sahibi bir insan, kendisi veya çocukları için nasıl bir eğitim modeli aramalıdır?
 • Hayata değer katmak için ne tür insanları arayıp bulmak gerekir? 
 • Doğru kararları alabilmek için en çok kimleri dinlemek gerekir? 
 • En iyi nasıl seyahat edilir; bir şehir nasıl dolaşılır? Hangi müze, hangi meydan, hangi sokakları görmek için dünyanın bir ucuna kadar gidilebilir?
 • İyi film, güzel müzik, doğru kitap nedir? Hangi temel eserleri dinlemeli, okumalı ve seyretmeliyiz?
 • İnsan yaşadığı şehirden tam manasıyla nasıl yararlanabilir?

“Bir Ömür Nasıl Yaşanır?”, ülkemizin medarıiftiharı olmuş bir tarihçinin gözünden, insanın hayattaki anlam arayışına, bu arayışın tadını nasıl çıkaracağına ve süreç boyunca karşılaşacağı zorluklarla nasıl baş etmesi gerektiğine dair çok özel bir kılavuz…

 

(Tanıtım Bülteninden)

 

 

Puanlamalar

%35,3
%29,4
%19,1
%8,8
%7,4
Sen de bu ürün hakkındaki fikirlerini paylaş!
Yorum Yap, Kazan!

17.07.2019

güzel

ben bir solukta okuyamadım ama okurken sanki karşınızda ilber hocanın sesini duyuyormuşsunuz hissi uyandırdı .

09.07.2019

Okuyun Derim

İlber Ortaylı'nın sizi karşısına alıp birebir nasihat verdiğini düşünün öyle bir kitap. Bu yüzden çok değerli, kendini geliştirmek, hayatını boşa harcamamak ve değer katmak isteyen herkesin okuması gereken bir kitap. Böyle bir velinimete sahip olmamak üzücü olur.

03.07.2019

Hayat Rehberi

Bu kitap için 2019 yılının en değerli eserlerinden biri desem sanırım mübalağa etmiş olmam. Ülkemizin yürüyen kütüphanesi, dünya tarihçisi Prof. Dr. İlber Ortaylı'nın okurlarına kendi hayatından yola çıkarak harmanladığı tavsiyelerin yer aldığı harikulade bir başucu kitabı.İlber Ortaylı ile sohbet etmek, ondan tavsiyeler almak her beşere mazhar olmaz.Bu kitap sayesinde İlber Hocamızla karşılıklı birer kahve içiyor, onun engin bilgi ve tecrübelerinden faydalanıyorsunuz. Bir şekilde hepimiz yaş alıyoruz lakin hepimiz yaşamıyoruz. İlber Hoca gerçek manada yaşamak için tavsiyeleri ile kapımızı çalıyor.Kitabı okurken altını çizdiğim bazı cümleleri alıntı olarak paylaşıyorum:"Yanımda sadece beynimi taşırım, en fazla bir iki kitabım vardır" (s.82)."Ne yaşadıysanız yüzünüze yansır. İnsanın yüzü bir kitap gibi okunabilir. İfadeniz bomboşsa da hiçbir şey yaşamadığınız fark edilir. Bundan kaçının, monotonluktan uzaklaşın. Yüzünüz ifadesiz kalmasın" (s.49)."Çünkü eğitim dünyanın en önemli meselesidir; insan reprodüksüyonudur. Yani insanın bir nevi yeniden üretimidir" (s.140).

x

İnternet sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz ve internet sitemize yapacağınız ziyaretleri kişiselleştirebilmek için çerezlerden faydalanıyoruz. Dilediğiniz halde çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz. Detaylı bilgi için tıklayınız