38,0 TL
Standart Teslimat : 01 Temmuz - 04 Temmuz
100 TL ve üzeri siparişlerinizde kargo bedava!

Bir Memleket Sevdalısı Tevfik İleri Kitap Açıklaması

 

Defalarca yazıldı, konuşuldu, anlatıldı. "Bir Memleket Sevdalısı Ahmet Tevfik İleri." Daha önce görmediğiniz detaylar, hatıralar ve fotoğraflarla usta yazar Sadık Yalsızuçanlar'ın güçlü kalemi bir araya geliyor. İleri ailesi ile yapılan görüşmeler, kaleme alınan hatıralar ve Tevfik İleri'nin çeşitli dönemlerde ve bilhassa cezaevinden eşine yazdığı mektuplar.

1911 yılında Hemşin'de sıradan bir ailenin evladı olarak hayata gözlerini açan, mühendis olarak mezun olan ülkenin en ücra köşelerinde hizmet eden ve bu uğurda evladını bu vatana feda eden abide bir şahsiyet. Ulaştırma Bakanlığı'nın akabinde getirildiği Milli Eğitim Bakanlığı'nda yaptığı sayısız hizmetlere ek olarak 1951 yılında daha önceden kurs şeklinde faaliyet gösteren ancak devamlılık arz etmeyerek kapatılan ‘İmam Hatip Kursları'nın yerine ‘İmam Hatip Okulları'nın açılmasına vesile olmuştur.

En küçük evlatları Cahit'in yağmurlu bir günde yollarda ıslanıp hastalanmasından endişe ederek ‘Cahit'in okulu bakanlık yolu üzerinde, işe giderken onu da arabayla okula bırakabilir misiniz?' diyen eşine ‘Vasfiye, başkalarının çocukları okula nasıl gidiyorsa bizimki de öyle gitsin. Devletimizin vazifem gereği bana sunduğu imkânları şahsi işlerim için kullanamam.' diye cevap veren Tevfik İleri. Bizlere bugün bile örnek olmaya devam eden mümtaz kişilik şimdi Ahfa Yayınları vasıtasıyla sizlerle buluşuyor.

 

(Tanıtım Bülteninden)

 

Yorumlar

Bu ürüne yorum yapmak için giriş yapmalısınız
x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.