12,6 TL
Standart Teslimat : 28 Eylül - 01 Ekim
200 TL ve üzeri siparişlerinizde kargo bedava!

Bir İdam Mahkumunun Son Günü - Hasan Ali Yücel Klasikleri Kitap Açıklaması

 

Sizce idam hükmü giyen bir insanın son günlerinin, saatlerinin ve dakikalarının tarifi mümkün olabilir mi? Dünya çapında büyük üne sahip Fransız şair ve yazar Victor Hugo, "Bir İdam Mahkûmunun Son Günü" adlı eserinde bu konuyu ustalıkla işliyor. Gelin, yazarın idam cezasına karşı tepki olarak yazdığı eserin içeriğine biraz değinelim.

 

"Bir İdam Mahkûmunun Son Günü" adlı kitabı neden okumalısınız?

Victor Hugo'nun kaleme aldığı "Bir İdam Mahkûmunun Son Günü", 132 sayfadan oluşan kısa bir roman. Çarpıcı konusuyla okurun üzerinde derin bir etki bırakan romanın başkahramanı, adı belirtilmeyen bir idam mahkûmu. Eserde çaresizce idam edilmeyi bekleyen başkahramana papazlar, gardiyanlar, jandarmalar ve diğer mahkûmlar eşlik ediyor. Birinci tekil şahsın ağzından yazılan roman, anbean tutulan bir günlük niteliği taşıyor. Siz de yazarın akıcı anlatımı sayesinde bir çırpıda okuyacağınız eserle bir idam mahkûmunun son anlarında nasıl düşüncelerle boğuştuğuna şahit olabilir, idam cezasının insanlık dışı olup olmadığı hakkında düşünebilirsiniz.

 

Bunları biliyor muydunuz?

Victor Hugo'nun "Bir İdam Mahkûmunun Son Günü" adlı eserini idam cezasının insanlık dışı olduğunu göstermek amacıyla yazdığını ve eserin ilk olarak yazarın adı yer almadan yayımlandığını biliyor muydunuz? Yazar, eserinin halk tarafından anlaşılıp anlaşılmayacağı konusunda tereddüt duyduğu için romanında bütün düşüncelerini açıkça yazıya dökmekten çekinir. Bu nedenle ilk baskıda yazarın adı yerine eserin kaleme alınış nedeninin iki türlü anlaşılabileceğini belirten kısa bir yazı bulunur. Böylece eser ilk kez 1829 yılında özgün dili Fransızca olarak ve orijinal adı "Le Dernier Jour D'un Condamné" ile yayımlanır. Yıllar boyunca pek çok çevirmen tarafından Türkçeleştirilen ve çeşitli yayınevleri tarafından basılarak Türkiye'deki okurlarla buluşturur. Hasan Ali Yücel Klasikler Dizisi'nde yer alan eser, 2013 yılında Volkan Yalçıntoklu çevirisiyle Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları tarafından da yayımlanır. Dünya çapında büyük yankı uyandıran çarpıcı roman, beyaz perdeye de uyarlanır. Asırlara meydan okuyan bu ölümsüz eseri bir de izleyici gözüyle değerlendirmek isterseniz Jean-Michel Mongrédien yönetmenliğinde çekilen ve 1985 yılında gösterime giren Fransa yapımlı "Le Dernier Jour D'un Condamné" (IMDb: 7.7) filmini izleyebilirsiniz.

 

Bu kitabı sevenler için diğer önerilerimiz

1885 yılında hayata gözlerini yuman Victor Hugo'nun romantizm akımını temsil eden pek çok eseri bulunur. "Bir İdam Mahkûmunun Son Günü" adlı romanı sevdiyseniz yazarın "Sefiller" isimli romanını ve yine Hasan Ali Yücel Klasikler Dizisi'nde yer alan "Notre Dame'ın Kamburu", "Deniz İşçileri", "Nişanlıya Mektuplar" adlı diğer eserlerini okuyabilirsiniz.

 

Yorumlar

Bu ürüne yorum yapmak için giriş yapmalısınız

26.08.2021

Ciltli basımı bir harika.

Kargo çok hızlıydı. Kitabın ciltli halini aşırı beğendim. Muazzam olmuş.

07.03.2021

Gayet güzel

Kesinlikle almalısınız

27.02.2021

Kargo çok hızlıydı

Güzel bir kitap okudukça okuyası geliyor insanın tavsiye ederim

x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.