4/5 - 63 Kişi Yorum Yap
24,85 TL
35,0 TL %29
- Teslimat Seçenekleri -
Hızlı Teslimat : 14 Ağustos
Standart Teslimat : 15 - 19 Ağustos
Standart Teslimat’ta 100 TL üzeri kargo bedava!

Kitap Açıklaması

Oğuz Atay’ın hocası İTÜ İnşaat Fakültesi profesörlerinden Mustafa İnan’ın hayatının roman kurgusuyla anlatıldığı Bir Bilim Adamının Romanı, 1975 yılında Bilgi Yayınları tarafından yayımlanmıştır. Bir Bilim Adamının Romanı özet olarak Mustafa İnan’ın yoksulluk içerisinde başlayan hayatının dünyanın en güzel unvanı olan “bilim adamı”nı hak edişindeki müthiş hikaye anlatılmaktadır. Bir Bilim Adamının Romanı ana fikri ne kadar zorluk içerisinde yaşanılsa da ahlakî değerlerden ve özünden hiçbir şey kaybetmeden nasıl başarıya ulaşılabileceği şeklinde özetlenebilir.

 

Milli Eğitim Bakanlığı’nın okullara tavsiye ettiği eser, İletişim Yayınları’nın özenli çalışmasıyla okurları etkilemeye devam ediyor.

 

 

 

 

 

Puanlamalar

%74,6
%14,3
%6,3
%1,6
%3,2
Sen de bu ürün hakkındaki fikirlerini paylaş!
Yorum Yap

20.07.2020

Bir yaşam öyküsü ...

Her kesimden ve yaştan insanın okuyup örnek alması gereken bir yaşam öyküsü; herkesin anlayabileceği, okurken kendini bulacağı, zaman zaman hırslanacağı, kaptıracağı şahane bir Oğuz Atay dili.....

10.03.2020

...

Sade, çalışkan, bilgiyi paylaşan, idealist,- öyle çakma değil - kelimenin gerçek anlamıyla yurtsever Anadolulu bir biliminsanı abartmadan, yine aynı yalınlıkla anlatmış.

24.01.2020

Bir biyografiden çok daha fazlası

Eserde bilimsel bir deha olan Mustafa İnanın yoksul bir aileden gelişi, eğitimi, yani okumasının yegane yolu olan leyli meccaniliği, ölüm döşeğinde bile yakasını bırakmayan parasız hayatı, üniversitede yükseliş serüveni, matematik üzerinde kurduğu hakimiyeti, hastalığı ve ölümü çarpıcı bir üslupla anlatılır. Ayrıca bir memlekette bilim insanı yetiştirmenin veya bir bilim insanı olmanın zorluklarının ele alındığı eserde, Batı ile aramızdaki farklar, sosyal şartlar kıyaslanmaktadır. Sonuç olarak denebilir ki eser; sadece zorluklar içinde yaşamını sürdüren, ancak mücadele azminden vazgeçmeyen, uluslararası bilim camiasında adından söz ettiren Mustafa İnanın özelinde dönemin toplumsal şartlarının nazara verildiği, eğitim-öğretim, öğretmen-öğrenci ekseninde toplumsal şartların irdelendiği, bilim insanı olmanın zorluklarının veya bilim insanı olduktan sonra bir bilim insanının  veya çok daha geniş bir düşünceyle irdelendiğinde bir insanın neler yapması veya yapmaması gerektiğinin sorgulandığı bir yapıttır. Bu bakımdan herkesin Mustafa İnan ile tanışması gerekir diye düşünüyorum.

x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.