69,65 TL
Standart Teslimat : 06 Ekim - 09 Ekim
200 TL ve üzeri siparişlerinizde kargo bedava!

Bildiğin Gibi Değil Kitap Açıklaması

 


Bildiğin Gibi Değil, iki genç araştırmacı Funda Danışman ve Rojin Canan Akın'ın, 90'lı yıllarda çocukluğu Güneydoğu'da geçmiş Kürt gençleriyle yaptıkları on dokuz söyleşiyi bir araya getiriyor.
Yoğun bir şiddet ortamında geçen çocukluklarını ve ilkgençlik yıllarını anlatıyorlar: Türkçe bilmedikleri için gerizekâlı muamelesi gördükleri, zaman zaman ajanlık teklifleri aldıkları eğitim hayatlarını; babalarının, analarının, kardeşlerinin, arkadaşlarının gözlerinin önünde dayak yediği, öldürüldüğü, koruculuğa zorlandığı, evlerinin kurşun yağmuruna tutulduğu aile hayatlarını; sokaklarda, "yanı başlarında sürekli birilerinin öldürüldüğü", vurulduğu bir ortamda veya BM mülteci kamplarında geçen "gündelik" hayatlarını dinliyoruz onlardan.
Politik söylemler tek tek insanların ne yaşadıklarını gizliyor, örtüyor. Bildiğin Gibi Değil, bu Kürt gençlerinin Batı'daki, büyük şehirlerdeki akranlarına bir iç dökmesi olarak okunmalı. Binlerce insan "çocukluğum sorulduğunda aklıma açlık, rezillik, sefalet, perişanlık, bombalar, savaş uçakları geliyor" diyecek haldeyse, bu gençlerin hemen hepsi "bana yaşatılanları affetmem mümkün değil ama barış mümkün, barış istiyorum" diyorsa, politik kaygılara değil vicdanlara hitap edecek gerçek bir barış ortamı kurabilmek için bu kitaptaki seslere kulak verilmeli.Sayfa Sayısı: 312

Baskı Yılı: 2015


Dili: Türkçe
Yayınevi: Metis Yayıncılık

Yorumlar

Bu ürüne yorum yapmak için giriş yapmalısınız

23.02.2015

ez çı bejım çı beyankım

Bunlar daha bildiklerimizin onda üçü birde utanilip anlatilmayan var

01.01.2014

eleştiri

Anlatılan hikayeler oldukça çarpıcı, etkileyici. Kürt meselesi ile ilgili empati yeteneğinizi kesinlikle geliştiriyor. Ancak yazarlar/derleyenler konusunda pek olumlu şeylerden  bahsedemeyeceğim. Özellikle sonlara doğru farkediyorsunuz ki hikayeler tekrara düşüyor ve yeni bir şey anlatmıyor. Aynı zamanda ara ara yönlendirme soruları soruluyor muhtemelen ve sorular değil cevaplar birleştirilip hikayeleştiriliyor. Ve son olarak, yer alan her cümlede edit var neredeyse, yazar müdahalesi had safhada.

23.07.2013

Olağanüstü

Son zamanlarda okuduğum en sarsıcı kitaptı diyebilirim. Olaylara bakış açımı çok değiştirdi. Mesela neden Kürtler hep barıştan bahsediyor merak ederdim-ortada savaş yok ki diye düşünürdüm. Neden anadilde eğitim istiyorlar neden hep bu kadar hüzünlü ve öfkeliler şimdi çok daha iyi anlıyorum. Bu kitap benim olaylara bakış açımı çok değiştirdi umarım herkes bu kitabı bir gün okur-açık bir görüşle, açık bir yürekle, kendisiyle de bugüne dek bize ögretilenlerle de hesaplaşarak okur.

x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.