19,8 TL
Standart Teslimat : 07 Şubat - 10 Şubat
250 TL ve üzeri siparişlerinizde kargo bedava!
;

Beyaz Geceler - Hasan Ali Yücel Klasikleri Kitap Açıklaması

 

Romanlarıyla ünlü usta yazar Dostoyevski'nin gençlik yıllarında kaleme aldığı öyküleri keşfetmeye ne dersiniz? Öyleyse yazarın farklı hikâyelerini bir arada bulabileceğiniz Beyaz Geceler adlı eseri okuyabilirsiniz. Gelin, bu etkileyici hikâye kitabının içeriğinden biraz bahsedelim.

 

"Beyaz Geceler" adlı kitabı neden okumalısınız?

218 sayfadan oluşan Beyaz Geceler adlı eserde Dostoyevski'nin beş farklı hikâyesi bulunuyor. "Beyaz Geceler", "Başkasının Karısı", "Noel Ağacı ve Nikâh", "Haysiyetli Hırsız" ve "Yufka Yürekli" adlı hikâyelerden oluşan eser; adını ilk hikâyeden alıyor. İlk hikâye, Rusya'nın St. Petersburg şehrinde geçiyor ve birinci tekil şahıs tarafından anlatılıyor. Sadece iki kahramanın yer aldığı hikâyede ismi bilinmeyen hayalperest anlatıcıya Nastenka adında genç bir kadın eşlik ediyor. Yazar, bu hikâyeyi St. Petersburg'un coğrafi konumundan dolayı yazın yaklaşık iki ay süren beyaz gecelerinden aldığı ilhamla yazıyor. Yalnız adam ile genç ve güzel kadının beraber geçirdiği kısa zaman dilimini konu alan hikâyede yazar; yalnızlık, aşk, fedakârlık ve vefasızlık gibi konular üzerinde duruyor. "Başkasının Karısı" adlı ikinci hikâye ise karısı hakkında şüpheleri olan kıskanç ve paranoyak bir adamın kendi kendini düşürdüğü trajikomik durumu anlatıyor. Noel Ağacı ve Nikâh, bir çocuğun küçük yaşta evlendirilmesini; Haysiyetli Hırsız, çaresiz bir adamın hikâyesini; Yufka Yürekli, mutluluk korkusu yaşayan bir adamın çıldırmasını konu alıyor.

 

Bunları biliyor muydunuz?

Dostoyevski'nin Beyaz Geceler adlı hikâyesini henüz 27 yaşında edebi hayatının başlarındayken yazdığını biliyor muydunuz? Yazarın sürgüne gitmeden önce kaleme aldığı eserler arasında yer alan Beyaz Geceler, özgün dili Rusçada orijinal adı "Бе́лые но́чи (Belye Nochi)" olarak ilk kez 1848 yılında yayımlanır. Pek çok dile çevrilen hikâye, farklı çevirmenler tarafından Türkçeleştirilir ve çeşitli yayınevleri aracılığıyla kimi zaman müstakil olarak kimi zaman da farklı hikâyelerle bir arada yayımlanır. 2014 yılında ise Hasan Ali Yücel Klasikleri dizisinde yer almak üzere, dört farklı hikâyeyle birlikte ve Barış Zeren çevirisiyle Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları tarafından basılır. Yazarın hikâyeleri arasında özel bir yeri bulunan eser, farklı milletler tarafından pek çok kez sinemaya da uyarlanır. Bu etkileyici hikâyeye bir de izleyici olarak şahit olmak isterseniz Luchino Visconti yönetmenliğinde çekilen 1957 yılı İtalya ve Fransa ortak yapımı "Le Notti Bianche" (IMDb: 7.8) ve Farzad Motamen yönetmenliğinde çekilen 2003 İran yapımı "Shabhaye Roshan" (IMDb: 7.7) filmini izleyebilirsiniz.

 

Bu kitabı sevenler için diğer önerilerimiz

Beyaz Geceler adlı eseri beğendiyseniz yazarın Karamazov Kardeşler, Suç ve Ceza, Yeraltından Notlar, İnsancıklar, Öteki, Stepançikovo Köyü, Ölüler Evinden Anılar, Kumarbaz, Ev Sahibesi, Budala ve Tatsız Bir Olay adlı diğer eserlerini de okuyabilirsiniz.

 

Yorumlar

Bu ürüne yorum yapmak için giriş yapmalısınız

31.12.2020

Beyaz geceler

Dostoyevskinin en beğendiğim kitaplarındandır tavsiye ederim.

16.12.2020

İdefix

Kesinlikle tavsiye ederim.

13.12.2020

Okuyun

Mutlaka kitaplığınızda olması gerekenlerden, içinde kendinizden bir şey bulabilaceklerinizden...

x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.