61,75 TL
Standart Teslimat : 16 Ağustos - 19 Ağustos
150 TL ve üzeri siparişlerinizde kargo bedava!

Bereketli Topraklar Üzerinde Kitap Açıklaması

 

Bereketli Topraklar Üzerinde

Toplumsal gerçekçi edebiyatın öncü isimlerinden olan Orhan Kemal, Bereketli Topraklar Üzerinde’de Türk toplumunun bir dönem yaşadığı zorlukları tüm yönleriyle kaleme alıyor. İş bulmak üzere Orta Anadolu’dan yola çıkıp Çukurova’ya gelen üç arkadaşın hikayesini konu edinen kitap, geçim kaygısının yeri geldiğinde insanın karakterini değiştirebilecek kadar güçlü olabileceğini gözler önüne seriyor.

Zorluk ve Acılarla Şekillenen Hayatlar

Birbirine komşu evlerde yaşayan İflahsızın Yusuf, Köse Hasan ve Pehlivan Ali, geçimlerini sağlayabilmek üzere memleketleri Sivas’tan yola çıkarak Çukurova’ya geliyor. Şehir yaşamından bihaber olan bu üç arkadaşın, hiç tanımadıkları bu yerde iş bulmaları elbette ki kolay olmuyor. Fakat tüm zorluklara karşın bir fabrikada işe girmeyi başarıyorlar ve asıl hikayeleri de bundan sonra başlıyor. Artık mesele yalnızca para kazanmak değil, onurlu bir şekilde hayatta kalmayı başarabilmek oluyor. Tabii ne kadar mümkünse…

Orhan Kemal, Bereketli Topraklar Üzerinde ile toplumsal gerçekçi türe örnek gösterilecek bir eser ortaya koyuyor. Yazar; kitabının kurgusunda geçim kaygısına, bu kaygının getirdiği hırslara, köy ile şehir yaşamı arasındaki uçuruma ve insan gücünü aşan çalışma koşullarına önemli bir yer veriyor. Ve bu sayede bir dönemin acımasız gerçeklerine de parmak basıyor. Aynı zamanda yazar, tüm bu koşullar içerisinde erdemlerine sahip çıkan düzgün bir insan olarak yaşamanın zorluğuna dikkat çekerek, toplumsal psikolojiye dair önemli yorumlarda da bulunuyor.

Bunu Biliyor Muydunuz?

Orhan Kemal, edebiyatla ilgilenmeye başladığı ilk yıllarda daha çok şiire yönelmişti ve pek çok şiir kaleme alıyordu. Kendince bu türde başarılı olduğuna inanan yazar, bir gün hayran olduğu Nazım Hikmet ile tanıştı. Ve sanatçının edebiyat yolculuğu bu tanışmanın ardından tamamen değişti.

Orhan Kemal’in yazdığı şiirleri berbat olarak nitelendiren Nazım, ona bir süre gönüllü öğretmenlik etti ve bu sürede düzyazıyı da denemesini önerdi. Nihayetinde Orhan Kemal’in düzyazı konusundaki başarısını gören Nazım, ona bundan sonra kesinlikle düzyazıya yönelmesi konusunda ısrar etti. İşte bu sayede Türk edebiyatı, Orhan Kemal gibi başarılı bir romancıyı kazanmış oldu.

En Sevilen Kitaplara Hemen Şimdi Sahip Olun!

Türk edebiyatının usta isimlerinden Orhan Kemal’in kaleminden çıkan Bereketli Topraklar Üzerinde, kütüphanelerde mutlaka bulunması gereken kitaplar arasında yer alıyor. Siz de bu kitaba sepete özel fırsatlar ve hızlı kargo seçeneği ile sahip olmak için hemen sipariş verin!

 

Eleştiri / inceleme

TÜMÜNÜ GÖSTER

Sabit Fikir

Fikri Sabit: Bütün klasiklerimiz dizi film olsun lütfen!


Bihter aynaya bakar; çırılçıplaktır, serin havayı içine çeker, ona gülümseyen aynanın içinde kendisini seyrederek aynadaki aksinden sevda umar, donuk gümüş levhaya çizilmiş beyaz resminin yanında sanki derin, ziyasız, hülyasız bir uykudaymış gibi yalnız kalmak ister... Bihter aynaya bakar; Halit Ziya tutunamamış kahramanların onaramadıkları ruhsal yaranın sahnesi olarak aynayı Türk romanına sokar. Bir kırılma noktasıdır yaşanan, modern romana bir adım daha atılmıştır. Halit Ziya başyapıtı Aşk-ı Memnu ile doğu-batı arasında kalmışlığı, kadınsılaşma, çocuksulaşma endişesinin bir roman yazarı olarak kendisini de yapıtını da etkilediğinin, yaratma arzusunun temelinde bulunduğunun farkına varmıştır. Bihter’in aynaya bakması işte en çok bu yüzden önemlidir....

SABİTFİKİR’DE OKU
27.7.2016

Yorumlar

Bu ürüne yorum yapmak için giriş yapmalısınız

23.12.2020

diyaloğ

kitap diyaloğlar üzerine yazıldığından okunması kolay, sürükleyii bir eser

11.12.2020

Toplumsal gerçekçi eşsiz bir yapıt

Türk edebiyatının en değerli 10 kitabı arasında gösterilen eser.

28.09.2020

mükemmel

Türk edebiyatında okunması ve içselleştirilmesi gereken harika bir yapıt.

x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.