21,6 TL
Standart Teslimat : 14 Temmuz - 17 Temmuz
100 TL ve üzeri siparişlerinizde kargo bedava!

Benim Gibi Makineler Kitap Açıklaması

 

Hiroşima ve Nagasaki’nin atom bombalarıyla yerle bir edilmediği, yaşamına savaş kahramanı olarak devam eden Alan Turing’in yapay zekâ alanında çığır açtığı bir dünya. Teknolojik yenilikler ve toplumsal huzursuzluklarla dolu alternatif bir 1980’ler Londrası’nda, yalnız ve amaçsız Charlie Friend ailesinden kalan parayı sınırlı sayıda üretilen ilk insansı robotlardan Ademler ve Havvalar’dan birini almak için harcar; aşık olduğu komşusu Miranda’ya, kendi Âdem’inin kişiliğini beraber oluşturmayı teklif eder. Fakat başlangıçta zekası ve uyumluluğuyla ikisini de etkileyen Adem zamanla kendi ahlak ilkelerini keşfedecek, Charlie ve Miranda’yı yüzleşilmesi zor bir sır ve içinden çıkılmaz ikilemlerle baş başa bırakacaktır.

İnsanı insan yapan şey nedir? Zeki bir makinenin insanların iç dünyasını anlaması bir gün mümkün olacak mı? Yapay zekanın insanı hem bilgi hem de etik bakımından aştığı bir dünya neye benzerdi? Ian McEwan’ın yeni romanı Benim Gibi Makineler bu gibi soruları sorarken heyecan ve gerilimi bir an olsun düşmüyor.

Zekice ve insancıl... Yapay zeka, rıza ve adalet kavramları üzerine bir kıssa gibi de okunabilecek retrofütürist bir aile dramı.

The New Yorker

Benim Gibi Makineler etkileyici bir çeşitlilik sunuyor. Fikirlerden heyecan duyan, duygulara zekice yaklaşan, en son bilimsel gelişmeleri, felsefi spekülasyonları ve canlı toplumsal gözlemleri bir araya getiren bu kitap hem siyasetle ilgili isabetli tespitlerle dolu, hem düşündürücü, hem de eğlenceli.

The Sunday Times

McEwan’ın en iyi romanlarından biri. 


The Observer

 

(Tanıtım Bülteninden)

 

 

Yorumlar

Bu ürüne yorum yapmak için giriş yapmalısınız

08.12.2020

Harika bir kitap

İnsana dair birçok şeyi sorgulayan ve sorgulatan çok güzel bir kitap.

02.10.2020

Çok iyi...

Çok beğendim. Düşünmeden alın ve okuyun. Ama okumadan önce veya okuduktan sonra Alan Turing'i anlatan "The Imitation Game Enigma" isimli filmi de mutlaka izleyin derim...

04.06.2020

Özgün

2019 Goodreads En İyi Bilimkurgu kitabı dalında aday gösterilen bu kitap, insanlığın eğer yapay zeka ile karşılaşırsak nelerle karşı kalacağımızı gösteriyor ve bizi içsel bir yolculuğa çıkarıyor. Charlie Friend, ailesinden kalan son para ile sınırlı sayıda üretimi olan Ademler ve Havvalar’dan birine harcar ve üst kat komşusu Miranda ile bu makineyi hayatlarına almış olurlar. Birlikte Adem’in kişiliğini oluştururlar ve sonrasında olaylar gelişir. Okuduğum ilk Ian McEwan kitabıydı ve anlatımı hoşuma gitti diyebilirim. Biraz ciddi, biraz ironik bir dili var. Kitabın içinde yer alan 1980’ler İngiltere siyaseti hakkındaki kısımlarda bilgim yetersiz kaldı ve olayları anlamakta güçlük çektim fakat geri kalan genel hikaye epey ilgi çekiciydi. Yapay zeka, teknoloji ve insanlığın neleri beklediğini merak ediyorsanız okumanızı öneririm. Farklı bir bilimkurgu örneğiydi.

x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.