30,0 TL
Standart Teslimat : 29 Mart - 01 Nisan
250 TL ve üzeri siparişlerinizde kargo bedava!

Beni Asla Bırakma Kitap Açıklaması

 

Bir başkası için var olduğunuzu ve hayatınızın sizin yerinize çoktan kararlaştırıldığını düşünün. Beni Asla Bırakma, insanların organlarını bağışlayabilmeleri için klonlandığı distopik bir dünyada geçiyor. Kathy ve arkadaşları, klon oldukları bilinciyle hayatlarını sürdürüyor. Olağan dışı bir kurgusu bulunan Beni Asla Bırakma'da yazar Kazuo Ishiguro, okuyuculara çarpıcı bir hikâye anlatıyor. Distopik roman türünün en güzel örneklerinden biri olan Beni Asla Bırakma romanına daha yakından bakalım.

 

"Beni Asla Bırakma" adlı kitabı neden okumalısınız?

Kazuo Ishiguro'nun kaleminden çıkan Beni Asla Bırakma; Kathy'nin hayatına, arkadaşları Ruth ve Tommy ile olan ilişkilerine, Hailsham adlı bir yatılı okulda geçirdiği zamana ve şu anki mesleğine odaklanıyor. Olaylar Kathy'nin gözünden ve düşüncelerinden birinci şahıs anlatımı kullanılarak aktarılıyor. Roman; 1990'larda İngiltere'de başlıyor ve anlatıcımız Kathy, günlerini bakıcı olarak geçiren otuz bir yaşında bir kadın olarak kendini tanıtıyor. Yaklaşık on iki yıldır bakıcılık yapan Kathy, Hailsham okulunda onunla birlikte büyüyen iki arkadaşı Tommy ve Ruth'la ilgili anılarını tekrar ziyaret etmek istediğinden bahsediyor. Hikâyede önemli bir yere sahip olan Hailsham; şehirden oldukça uzakta bulunan, iyi bir eğitim sağlayan, sanat ve edebiyata önem veren bir İngiliz yatılı okulu olarak resmediliyor. Ancak orada yaşayanlara dış dünya hakkında hiçbir şey öğretilmiyor ve dış dünya ile temasa neredeyse hiç izin verilmiyor. Roman ilerledikçe okuyucu, Kathy ve arkadaşlarının geleceğin onlar için neler sakladığını tam olarak anlamadıklarını görüyor. Karakterler; klon oldukları, bedenlerinin ve organlarının kendilerine ait olmadığı ve hayatlarını buna göre yönlendirmek zorunda oldukları gerçeğiyle yaşıyor. Romanı okurken ilerleyen sayfalarda sizi her köşede karanlığın, gizemin ve trajedinin beklediğini hissedeceksiniz.

 

Bunları biliyor muydunuz?

Beni Asla Bırakma isminin romanın ana karakteri Kathy'nin hayatı boyunca dinlediği bir şarkıdan geldiğini biliyor muydunuz? Roman, 2019 yılında The Guardian'ın "21. yüzyılın en iyi 100 kitabı" listesinde dördüncü sırada yer alır. Yapı Kredi Yayınları tarafından 2007 yılında ilk basımı yapılan eser, 272 sayfadan oluşur. 2010 yılında beyaz perdeye aktarılan roman, izleyiciden olumlu geri dönüşler alır. Dilerseniz siz de romanı okuduktan sonra bu başarılı uyarlamayı izleyerek hikâyeyi görsel olarak da destekleyebilirsiniz. 2016 yılında eser, mini televizyon dizisi olarak da yayınlanır. Ayrıca bir yapım şirketinin romanın televizyon dizisi uyarlaması üzerinde çalıştığı bilinir.

 

Bu kitabı sevenler için diğer önerilerimiz

Kazuo Ishiguro'nun tarzını ve üslubunu sevdiyseniz Günden Kalanlar romanını listenize ekleyebilirsiniz. Benzer türde yazılan ve sizde benzer hisleri uyandıracak olan Cesur Yeni Dünya, 1984, Körlük, Kuralsız, Açlık Oyunları 1 ve Karanlığın Sol Eli isimli romanlara göz atabilirsiniz.

 

Yorumlar

Bu ürüne yorum yapmak için giriş yapmalısınız

21.03.2022

harika

Çok sürükleyici çok düşündürücü, bitirmeden elden bırakılamayan bir eser

16.02.2021

Favorim

Bu yazar beni hep çok etkilemiştir fakat bu kitabı tam anlamıyla kalbime dokundu. Kitabı okuduktan sonra filmini de izlemenizi tavsiye ederim.

19.01.2021

güzel

kitabın dili ve sakinliği beni çok etkiledi

x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.