41,8 TL
Standart Teslimat : 30 Haziran - 04 Temmuz
100 TL ve üzeri siparişlerinizde kargo bedava!

Başlangıçtan 19. Yüzyıla Rize Tarihi Kitap Açıklaması

 

Bilinen tarihi milâttan önce 7. yüzyıla kadar uzanan Rize Şehri, sahip olduğu doğal güzellikleri, zengin florası, Karadeniz kıyısındaki limanları, Anadolu'yu Kafkasya'ya bağlayan güzergâh üzerinde yer alması, tevârüs ettiği zengin kültürel mirası ve taşıdığı ekonomik potansiyeli ile Doğu Karadeniz Bölgesi'nin tarih boyunca önemli ve dikkate değer merkezlerinden birisi olmuştur.

Elinizdeki bu kitap Eski, Orta ve Yeni Çağ'da Rize ve çevresini kapsamaktadır. Doğu Karadeniz'in önemli noktalarından biri olan Rize'nin coğrafî özelliklerini, Rize ve çevresinde meydana gelen ekonomik faaliyetleri, bölgedeki hâkimiyet sürmüş devletleri, bölgenin kaderine tesir etmiş önemli siyasî ve askerî olayları, idarî yapısında zaman içinde meydana gelen değişimleri, bölgenin bir Türk-İslâm beldesi haline dönüşümünü ve bu dönüşümdeki vakıfların rollerini, günlük yaşamla ilgili konuları, insan ve şehir ilişkisi çerçevesinde ele almaktadır. Tamamı alanında uzman akademisyenlerden oluşan geniş bir kadro tarafından, şehrin tarihine akademik bir perspektif ile bakarak hazırlanan "Başlangıçtan 19. Yüzyıla Rize Tarihi" adlı eser, Rize tarihini en eski dönemlerinden 19. yüzyıla kadar bilimsel tarihçilik ilkesi çerçevesinde değerlendirmektedir. Son olarak bu eser, günümüzde Rize ile özdeşleşen ve Rize'nin iktisadî kalkınmasında en belirgin ekonomik değer olan çayın olmadığı yüzyılları ihtiva etmektedir.

 

(Tanıtım Bülteninden)

 

Yorumlar

Bu ürüne yorum yapmak için giriş yapmalısınız
x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.