4,5/5 - 46 Kişi Yorum Yap
20,4 TL
34,0 TL %40
- Teslimat Seçenekleri -
Hızlı Teslimat : 28 Eylül
Standart Teslimat : 30 Eylül - 06 Ekim
Standart Teslimat’ta 100 TL üzeri kargo bedava!

Kitap Açıklaması


İngiliz romancı George Orwell, Hayvan Çiftliği adlı siyasal masalında, zorbalığa dönüşen Stalin yönetimini yerden yere vurmuş; Bin Dokuz Yüz Seksen Dört adlı ünlü yapıtında da insanlığı belleksiz ve muhalefetsiz bir totaliter toplum tehlikesine karşı uyarmıştı. Ama bu iki büyük yapıtından önce, 1930'lar İngiltere'sinde 'sınıf atlama özlemi'ni benzersiz bir kara mizahla eleştirdiği Aspidistra romanını kaleme almıştı. Aspidistra, sınıf atlama özentisindeki dar gelirlilerin bir statü simgesi olarak gördükleri, evlerinden eksik etmedikleri çiçeksiz bir zambak türüdür. Bir reklâm ajansında metin yazarlığı yapan Gordon Comstock, kapitalizmin yutturmacası olarak gördüğü reklâmcılıktan nefret eder, orta sınıfın boğucu yaşamından kaçarak şairliğe soyunur. Bu uğurda sevgilisinden ayrılmayı bile göze alır; ama romanın sürpriz sonunu yine sevgilisi yaratacaktır.


İnce Kapak:

Sayfa Sayısı: 280

Baskı Yılı: 2016


e-Kitap:

Sayfa Sayısı: 222

Baskı Yılı: 2005


Dili: Türkçe
Yayınevi: Can Yayınları

 

Eleştiri / inceleme

TÜMÜNÜ GÖSTER

1001 Kitap'tan 1'i

"Gordon onları cansız bir nefretle süzdü. O anda tüm kitaplardan, en çok da romanlardan nefret etti"

Orwell, kendi gördüğü zayıflıklarla beraber yayıncısı tarafından yapmaya zorlandığı değişiklikler nedeniyle bu romanına sıcak bakmaz. Buna rağmen kitap yine de edebi yaşamın etkili ve öldüresiye hicivli bir portresidir. Ziyadesiyle bir Londra romanı ve belki de daha da fazla 1930’lar romanı olan Aspidistra, talihsiz Gordon Comstock’un mücadelelerini anlatır. Comstock’un kapitalizme yönelttiği ithamda, kültüre erişim, zenginlik ve imtiyaz sahipliğinin ayrılmaz bir parçası olarak görülürken, çağdaş yaşamın reklâmcılık yoluyla kurduğu hakimiyet gündelik yaşamı tamamen kuşatan bir metalaştırmaya işaret eder. Bunlar nafile bir varoluşun, ölmekte olan bir medeniyetin işaretleridir; olması yakın bir afet tehdidi (Orwell’in Coming Up for Air’de (Daralma) daha da geliştireceği bir tema) eylemin üzerinde sallanır. .

SABİTFİKİR’DE OKU
27.7.2016

Puanlamalar

%71,7
%23,9
%4,3
%0
%0
Sen de bu ürün hakkındaki fikirlerini paylaş!
Yorum Yap

16.02.2013

İnsanlık olgusunu en yalın ve en yoğun anlatan yaz

Yazarın 1984, Hayvan Çiftliği ve Aspidistra gibi üç önemli ve büyük eserini okumuş biri olarak, Orwell´in önünde saygıyla eğilmemek mümkün değil. Gerçeği olanca çıplaklığıyla anlatıp, insanı sıkmamak ve ümitsizliğe yol açmamak kolay iş değil. Benim büyük yazar tanımım Orwell´la birebir uyuşuyor. Büyük yazar beylik laflar etmez gerçeği en yalın en çıplak ama estetik yanıyla ortaya koyar...

12.02.2013

10/10

Hayatın gerçek yüzünü görüp hayallerden soyutlanmak isteyenlerin okuması gereken bir kitap. Genel olarak değil, içinde bulunduğum kesim adına konuşmam gerekirse. 20´li yaşlarındaki bir gencin anlamakta oldukça güçlük çekeceği zorlukları barındırıyor bünyesinde.

12.09.2007

Harika

Çetin ceviz. nerede olsa orada yaşar. Erzurum'un soğuğuna da direnir, Adana'nın sıcağına da dayanır. Koşulların zorluğundan yüksünmez. Ruspik siklamenler, açelyalar gibi aşırı hassasiyet gösterip kurumaz. isten, dumandan, hava kirliliğinden boynunu bükmez. Güneş alamadım diye sararıp solmaz. Öküzlük yapıp sulamayı unutsanız bile sıkar dişini, gelecek güzel günlerin hayaliyle salar köklerini derinlere. Gıdım gıdım büyür. büyük bir ihtimalle sizi de gömer çocuğunuzu da. Her zaman yeşildir ve hep ayaktadır. bu yüzden olsa gerek İngiltere'de orta sınıfın simgesidir. Ve tam da bu nedenle kitaba adını vermiştir. Çiçeğin kendisi kitabın en güzel özeti

x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.