4,5/5 - 35 Kişi Yorum Yap
44,16 TL
60,5 TL %27
- Teslimat Seçenekleri -
Standart Teslimat : 07 - 13 Ekim
Standart Teslimat’ta 100 TL üzeri kargo bedava!

Kitap Açıklaması


Aslan Asker Şvayk, insanlık tarihinin en acımasız savaşlarından birini, İkinci Dünya Savaşı'nı, tüm anlamsızlıkları, gülünçlükleriyle yerden yere vuran bir yergi başyapıtı. Çek yazar Jaroslav Hašek'in, savaş çığırtkanlığını, militarizmi, devlet buyurganlığını gözünün yaşına bakmadan eleştirdiği bir mizah klasiği. Şvayk ise dünya edebiyatının en unutulmaz karakterlerinden biri.

İşte, Hašek'in kahramanı Şvayk, Prag'da bir yandan soysuz hilkat garibelerini millete soylu köpekler diye yutturmakla, bir yandan da dizlerindeki romatizma ağrılarıyla uğraşırken, kendini birden böylesi bir boğazlaşmanın içinde bulur. Ama Aslan Asker Şvayk romanında, bu uluslararası kapışmanın yanı sıra, Çek ulusunun Avusturya İmparatorluğu'na, Habsburgların egemen kılmaya çalıştığı Alman dili ve kültürüne karşı gösterdikleri direnişin, verdikleri bağımsızlık savaşımının gündelik yaşamdaki yansımalarını da izleriz; kuşkusuz, Hašek'in her zamanki ince alaycılığıyla. O yüzden, Aslan Asker Şvayk, savaşa karşı apaçık bir edebî manifesto olmasının yanı sıra, Avusturya ve Alman buyurganlığına karşı Çek kültürünün benzersiz bir kafa tutuşudur.
CELÂL ÜSTER


Cep Boy:

Sayfa Sayısı: 80

Baskı Yılı: 2005


İnce Kapak:

Sayfa Sayısı: 880

Baskı Yılı: 2015


e-Kitap:

Sayfa Sayısı: 640

Baskı Yılı: 2006


Dili: Türkçe
Yayınevi: Can Yayınları

 

Eleştiri / inceleme

TÜMÜNÜ GÖSTER

1001 Kitap'tan 1'i

Aslan Asker Şvayk, 1. Dünya Savaşı sırasında kazara Avusturya-Macaristan ordusuna katılan bir askerin epik maceralarının mizahi bir dille anlatıldığı görkemli ve yarım kalmış (Hasek son iki cildi tamamlayamadan öldü) bir yapıt. Romanın dehası, aslında tarihin sınırlarında gezinen ama buna rağmen o tarihin yaratacağı sonuçları sürekli olarak bir şekilde değiştiren talihsiz ama iyi niyetli ana karakter Şvayk’ta saklıdır. .

SABİTFİKİR’DE OKU
27.7.2016

Puanlamalar

%77,1
%11,4
%5,7
%5,7
%0
Sen de bu ürün hakkındaki fikirlerini paylaş!
Yorum Yap

27.04.2017

Harika

Bir kitabı okurken bu kadar güldüğüm hiç olmamıştı.Yazar dünya edebiyatına şahsına münhasır bir karakter kazandırmış.İki üç yıl arayla tekrar tekrar okunacak bir kitap.

30.12.2016

HARİKA BİR KİTAP

Hayatımda okuduğum en güzel kitaplardan birisi demiyorum bence en güzeli böyle bir kitabın ana karakteri Kemal Sunal filmlerindeki gibi bir ince mizaha sahip ve olaylar silsilesi muhteşem

31.08.2015

Müthiş bir insanlık eleştirisi

Bu kitabı sadece bir savaş eleştirisi olarak değerlendirmek hata olur. Hela düşkünü tuğgeneral olsun, Teğmen Dub olsun çok değişik ama ÿ"gerçekÿ" karakterler. Svejk ise hikaye içinde hikayeler sunan bir zeka ürünü. Bu savaş hayatın her gününde içinde bulunduğumuz savaşÿ; yiyemediğimiz ama uğruna savaştığımız gulaş da gerçekÿ; biz açken helayla uğraşan ve biftek yiyen generaller de gerçek. Bugünün röntgenini gördüğümüz bir eserdir.

x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.