34,3 TL
Standart Teslimat : 01 Temmuz - 04 Temmuz
100 TL ve üzeri siparişlerinizde kargo bedava!

Aşk Yolunda İstanbul'da Neler Olmuş? Kitap Açıklaması

 


"Konusu hayalden doğmuş hikâyeleri, geçmişin dekorları, kıyafetleri, günlük hayat cilveleriyle tarihe mal etmek (...) zordur." Reşad Ekrem'in dilinde tarih gerçek hayattan daha canlı, daha güzel, daha büyülü…

Reşad Ekrem ustalıkla altından kalkıyor bu zor işin: Eski meddah defterlerinde bulduğu, "bir kahvehanede veya bir konakta, sinema ve tiyatronun, gazetenin ve dolayısıyla tefrika yazılarının bulunmadığı devirde birkaç gece boyunca anlatacak meddahlara basit bir not şeklinde kaydedilmiş" dört meddah hikâyesi anlatıyor. Sürprizlerle dolu bu hikâyeleri, eskinin "one-man show" yıldızlarının çalışma tekniklerine dair, defterlerden aktardığı ilginç notlarla da zenginleştiriyor.
(Tanıtım Bülteninden)Sayfa Sayısı: 128

Baskı Yılı: 2015


Dili: Türkçe
Yayınevi: Doğan Kitap

Yorumlar

Bu ürüne yorum yapmak için giriş yapmalısınız

23.11.2019

İlgi Çekici

Resmi tarihin sıkıcılığından uzakta, eğlenceli ve oldukça ilgil çekici hikayeler. Arşivlik bir eser. Dönemle ilgilenen herkesin kütüphanesinde bulunması gerektiğini rahatlıkla söyleyebilirim.

12.12.2018

sinefiledip

Hikâye anlatıcılığının tarihteki en önemli uygulama alanlarından biridir meddahlık. Halka açık yerlerde taklit ve canlandırmalarla hikâye anlatma sanatı olarak tanımlayabileceğimiz meddahlıkta meddahlar iyi ki defter tutmuşlar ve Reşad Ekrem Koçu gibi araştırmacılar iyi ki bu defterlerden yararlanarak bu hikâyeleri günümüze ulaştırmışlar ki keyifle okuyabiliyoruz.Aşk Yolunda İstanbul'da Neler Olmuş kitabında Koçu, dört meddah hikâyesi anlatıyor: Çerkes Rıdvan'ın Dolabı, Atinalı Cevad, Hammal Kızı ve Bursalı'nın Kahvehanesi. Hem de ne güzel hikâyeler! Okurken o dönemin (IV. Murad ve II. Mahmud dönemleri) ortam ve kültürünü sanki oradaymışça hissediyoruz, üstelik Binbir Gece Masallarına benzer kâh masalsı bir dil de cabası. Dördünden en sevdiğim Hammal Kızı. Şiddetle tavsiye ediyorum.

x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.