60,0 TL
Standart Teslimat : 30 Haziran - 04 Temmuz
100 TL ve üzeri siparişlerinizde kargo bedava!

Ansiklopedik Mimarlık Sözlüğü Kitap Açıklaması

 


Doğan Hasol'un, mimarlık çevrelerinin vazgeçilmez başvuru kaynağı olma özelliğini 1975'den bu yana koruyan çalışması Ansiklopedik Mimarlık Sözlüğü'nün geliştirilmiş 12. baskısı çıktı...


Doğan Hasol'un ilk kez 1975 yılında yayımlanan ve ülkemizde tutarlı bir mimarlık dili oluşmasının öncülerinden olan kitabı Ansiklopedik Mimarlık Sözlüğü, eklenen çok sayıda madde ve var olan pek çok maddenin içeriğinin genişletilmesiyle çok daha kapsamlı hale getirildi. Daha önceki baskılarda olduğu gibi geliştirilmiş 12. baskıda da sözlük yeniden düzenlenirken, dünyada ve Türkiye'de mimarlığın ulaştığı boyuta bağlı olarak ortaya çıkan yeni kavramlar, terim ve sözcükler yerlerini aldı. Sözcüklerin açıklanmasını kolaylaştırmak için kullanılan açıklayıcı çizim ve fotoğraflara yenileri eklendi.


Ansiklopedik Mimarlık Sözlüğü, mimarlar için olduğu kadar mimarlığa, sanata ve tasarıma ilgi duyanlar ile ilgili yakın meslek dallarında çalışmanların da rahatlıkla yararlanabileceği şekilde kapsayıcı ve yoğun bir içeriğe sahip. Sözlük, yıllardır, özellikle mimarlık öğrencilerinin okula girer girmez edindikleri ilk kitaplardan biri olma özelliğini taşıyor.


Yaklaşık 10.000 maddeden oluşan sözlükte, açıklamaları desteklemek amacıyla 500'e yakın çizim ve fotoğraf bulunuyor.Sayfa Sayısı: 520

Baskı Yılı: 2016


Dili: Türkçe
Yayınevi: Yapı Endüstri Merkezi Yayınları

Yorumlar

Bu ürüne yorum yapmak için giriş yapmalısınız

29.05.2020

Başucu kitabı

Mimarların elinden düşürmemesi gereken bir başucu kitabı. Görsel anlatımı ile çok faydalı bir sözlük.

13.04.2020

mimarlık sözlüğü

Her mimarın edinmesi gereken terminoloji alanında eksiklerinizi tamamlayacak bir çalışma. Tavsiye olunur.

28.03.2020

Ansiklopedik Mimarlık Sözlüğü

Kelimelerin hoyratça kullanıldığı, manalarının önemsenmediği bu çağda kendi mecrasında birinciliği yıllardır koruyan bir sözlüktür. Mimarlık öğrencileri tarafından mutlaka edinilmesi gereken bu esere kapsamı itibariyle alternatif bir eser ismi zannımca söylenemez. Bence eseri ayrıcalıklı kılan çağdaş mimarlık terimleri yanında geleneksel mimarlık terimlerini de içeriyor oluşu. Doğu ve Batı coğrafyalarında kullanılan temel mimarlık terimlerini genel bir çerçeve içerinde toparlayabilmiş olması da önemli. Daha önceki baskılara göre sayfa kalınlığının incelmesi de güzel olmuş.

x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.