Sepetinizde Ürün Bulunmamaktadır.


Anne, Baba ve Diğer Ölümcül Şeyler

Anne, Baba ve Diğer Ölümcül Şeyler

Anne, Baba ve Diğer Ölümcül Şeyler

9/10 - 8 Kişi FAVORİLERİME EKLE
  • 50 TL ve üzeri alışverişlerinizde kargo bedava!

2011 Notre Dame de Sion Edebiyat Ödülü

Anne, Baba ve Diğer Ölümcül Şeyler bir ilk kitap... Olgun bir dille, dipdiri öyküler kotarıyor Yalçın Tosun. İnsana, dünyaya, çevresine, dahası kendi içine eğilip bakma gözü pekliğini gösterirken dostluğu, sevgiyi, mutluluk arayışını da hüzünle dillendiriyor. Dile gelmeyen, onun kaleminde incelikli bir kurguyla, alttan alta duyuruluyor.

Bu kitabı, yeni öykücülüğümüze hatırı sayılır bir katkı olarak da görüp okumalı.
Kamyonetin bıraktığı toz dumanı çöküp her şey eski haline büründüğünde, hâlâ yolun başında duran iki küçük çocuğun ceplerinden, unutmabeni çiçeklerinden örülmüş birbirinden habersiz iki kolye sahibini bulamamanın verdiği hüzünle öylece sarkıyor.


İnce Kapak:

Sayfa Sayısı: 88

Baskı Yılı: 2016


e-Kitap:

Sayfa Sayısı: 67

Baskı Yılı: 2009


Dili: Türkçe
Yayınevi: Yapı Kredi Yayınları

İlk Baskı Yılı : 2009

Sayfa Sayısı : 88

Dil : Türkçe

ISBN: 9789750816987


Yorumlar (3)

Öldüren Şeyler

Aileyi, ensesti ve tüm diğer ölümcül şeyleri büyük bir ustalıkla anlatıyor. Gözümüze bir şeyleri sokarak, kafamızı kırarak, şapkadan tavşan çıkartarak, bizi hizalayarak  değil ama. Usul usul anlatıyor okuruna. Okuru tavlamak derdiyle bir proje olarak "ölümcül şeyler, cinsellik, ensest vb..." değil anatılan.  O nedenle benzerlerinden ayrılıyor. Çok iyi edebiyat; o nedenle can yakıyor.

Keskin uçlu öyküler...

Son zamanlarda okuduklarım içinde en yoğun, çarpıcı ve acıtıcı öyküler bu kitaptakilerdi. Edebiyatın sorgulayıcı ve sorgulatıcı tarafını aile denen karışık ilişkiler yumağı penceresinden hissediyorsunuz. Gözden kaçırmamalı.

Soğukkanlılıkla...

Anne, Baba ve Diğer Ölümcül Şeyler´de okuru vuracak çok şey var ama kitabın bence en dikkate değer olan yönlerinden biri, Yalçın Tosun´un en karanlık kuytulara dalmadaki cesareti... Her öyküde, son derece sakin ve soğukkanlıklı bir üslupla, genelde görmezden gelmeyi tercih ettiğimiz basit, ama basitliğiyle vurucu gerçeklerle karşılaşıyoruz...
Bu arada Anne Baba ve Diğer Ölümcül Şeyler, bir ilk kitap denilmiş, tanıtım yazısında. Bir bakıma doğru, kitap Yalçın Tosun´un ilk "öykü" kitabı.

Ama fevkalade parlak bir akademik kariyeri olan Yalçın Tosun´un bundan evvel, "Sinema Eserleri ve Eser Sahibinin Hakları" başlıklı, hukukçular açısından bir sürü eksiği kapatan olağanüstü başarılı başka bir kitabı daha yayımlanmıştı. Arama motorlarının karşımıza çıkardığı sonuçlar, bir isim benzerliğinden ibaret değil yani, bu da bilinsin istedim.