Stokta Yok

Ürün geçici olarak temin edilememektedir

Anne Baba ve Diğer Ölümcül Şeyler Kitap Açıklaması

 


2011 Notre Dame de Sion Edebiyat Ödülü

Anne, Baba ve Diğer Ölümcül Şeyler bir ilk kitap... Olgun bir dille, dipdiri öyküler kotarıyor Yalçın Tosun. İnsana, dünyaya, çevresine, dahası kendi içine eğilip bakma gözü pekliğini gösterirken dostluğu, sevgiyi, mutluluk arayışını da hüzünle dillendiriyor. Dile gelmeyen, onun kaleminde incelikli bir kurguyla, alttan alta duyuruluyor.

Bu kitabı, yeni öykücülüğümüze hatırı sayılır bir katkı olarak da görüp okumalı.
Kamyonetin bıraktığı toz dumanı çöküp her şey eski haline büründüğünde, hâlâ yolun başında duran iki küçük çocuğun ceplerinden, unutmabeni çiçeklerinden örülmüş birbirinden habersiz iki kolye sahibini bulamamanın verdiği hüzünle öylece sarkıyor.


İnce Kapak:

Sayfa Sayısı: 88

Baskı Yılı: 2016


e-Kitap:

Sayfa Sayısı: 67

Baskı Yılı: 2009


Dili: Türkçe
Yayınevi: Yapı Kredi Yayınları

Yorumlar

Bu ürüne yorum yapmak için giriş yapmalısınız

27.12.2019

Kısa ve Etkileyici Öyküler

Yazarın biyografisini inceleyerek aldığım bu kitabını zevkle okudum. Baştan bir kez daha okuma ihtiyacı hissedeceğiniz bu kitaptaki öyküler, her kesimden insanları ve hayatlarını barındırıyor. Her gün, her saat her dakika; sağımızda, solumuzda, ailemizde, okulumuzda, ülkenin herhangi bir köşesinde gerçekleşen artık duyarsız kaldığımız çarpıcı olayları öykülerinde bize aktarıyor. Kimi öyküler beni duygulandırdı kimisi şaşırttı ve kimisini de anlayamadım. Bu yüzden baştan okuma gereği duydum. Etkisinden uzunca bir süre çıkamadığım Yalçın Tosun'un öykülerini okuyunuz, okutunuz.

01.10.2012

Öldüren Şeyler

Aileyi, ensesti ve tüm diğer ölümcül şeyleri büyük bir ustalıkla anlatıyor. Gözümüze bir şeyleri sokarak, kafamızı kırarak, şapkadan tavşan çıkartarak, bizi hizalayarak  değil ama. Usul usul anlatıyor okuruna. Okuru tavlamak derdiyle bir proje olarak "ölümcül şeyler, cinsellik, ensest vb..." değil anatılan.  O nedenle benzerlerinden ayrılıyor. Çok iyi edebiyat; o nedenle can yakıyor.

07.01.2010

Keskin uçlu öyküler...

Son zamanlarda okuduklarım içinde en yoğun, çarpıcı ve acıtıcı öyküler bu kitaptakilerdi. Edebiyatın sorgulayıcı ve sorgulatıcı tarafını aile denen karışık ilişkiler yumağı penceresinden hissediyorsunuz. Gözden kaçırmamalı.

x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.