Stokta Yok

Ürün geçici olarak temin edilememektedir

Kitap Açıklaması


Analitik psikolojinin kurucusu Carl Gustav Jung, 1957 baharında 81 yaşındayken, tüm bir yaşam öyküsünü meslektaşı ve yakın dostu Aniela Jaffé'ye anlatmayı kabul etti. O güne dek yaşamöyküsünü yazması yolundaki tüm önerileri geri çevirmiş olan Jung, belirli aralıklarla düzenlenen söyleşilerde, yaşamının hiç bilinmeyen yönlerini Jaffé'ye anlattı. İki yıldan fazla bir zaman kendini bu uğraşa adamakla kalmadı, 1961'deki ölümüne kadar kitabın son biçimini almasına katkıda bulundu.

Anılar, Düşler, Düşünceler, insan zihninin en büyük kâşiflerinden birinin, yaşamının en gizli köşelerine kadar uzanan içten açıklamalarından oluşuyor. Bu benzersiz kitap, kişilik, rüyalar ve fanteziler ile din konusunda tüm insanlığı etkileyen düşünceleri geliştirmiş olan Jung'un, ilginç ve bir o kadar da saklı kişiliğini kendi ağzından gözler önüne seriyor. Önce hayranı olduğu, sonradan derin görüş ayrılıklarına düştüğü Sigmund Freud'la ilişkilerine birinci elden ışık tutuyor.

Carl Gustav Jung'un özyaşamöyküsünü, fotoğraflar eşliğinde ve İris Kantemir'in Almanca aslından yaptığı çeviriyle sunuyoruz.


İnce Kapak:

Sayfa Sayısı: 336

Baskı Yılı: 2015


e-Kitap:

Sayfa Sayısı: 314

Baskı Yılı: 2001


Dili: Türkçe
Yayınevi: Can Yayınları

 

Eleştiri / inceleme

TÜMÜNÜ GÖSTER

Virgül Eleştirdi

“Yaşamımla ilgili anlatmaya değer şeyler yalnızca geçici olmayan dünyanın geçici dünyada ortaya çıktığı anlardır. Bu nedenle, en çok içsel deneyimlerimden söz edeceğim. Bunlar gördüğüm düşleri ve imgeleri de kapsıyorlar ve benim çalışmalarımın prima materia’sını oluşturuyorlar,” diye yazıyor Jung özyaşamöyküsünün girişinde..

SABİTFİKİR’DE OKU
27.7.2016

Puanlamalar

%75
%0
%8,3
%0
%16,7
Sen de bu ürün hakkındaki fikirlerini paylaş!
Yorum Yap, Kazan!

24.03.2011

jung´u anlamak

Jung´un ne dediğini anlamak için kaç ömür yeter diye düşündüm okurken...

16.09.2005

Jung´u anlamak için okunmalı...

20.yüzyılın en ünlü psikiyatristlerinden Carl Gustav Jung, seksen yaşından sonra geriye dönerek çocukluk yıllarından yaşlılığına kadar bütün bir hayatın özetini sunuyor. Jung´un özel yaşamını ortaya sermekten hiç hoşlanmayan birisi olduğu bilinen bir şey olarak bu kitabta da ortaya çıkıyor. 5 çocuğu olmasına rağmen kitapta babası, annesi, arkadaşlarından bahsetmesine rağmen karısı veya karıları ile çocuklarından hiç bahsetmemesi dikkatimi çekti. İki yılı aşkın bir süre derleyici Aniela Jaffé ile anıları üzerinde çalıştığı belirtilmesine rağmen bu konunun teğet geçilmesi istenmeyen bazı şeylerin yaşandığını düşündürttü bana. Kitapta en eğlence ile okuduğum kısım Jung´un kafasına göre bir plan yaparak inşa ettirdiği evinin yapımını anlattığı satırlar oldu. Kitapta Jung´un yaşadığı deneyimler çok ustalıkla anlatılmış. Hele bir deneyimi var ki akıllara durgunluk verir: Bir manevi yolculuğa çıkan Jung´un ruhu Akdeniz ile Hint okyanusu arasında bir yerden yükselmeye başlar -Kâbe´nin bulunduğu coğrafya- , bir noktaya ulaşır ki evrenin manevi ekseninin orası olduğunu hisseder. Bu noktada "küp şeklinde siyah renkli duvarları olan bir yapı" gözlemler: Bildiniz tabii ki KÂBE. Bana öyle geldi ki bu yeryüzündeki Kâbe´nin İslam sufileri tarafından arşa yakın olan gökteki ikizidir. Ancak JUNG bu yapıyı ne olarak algıladığını belirtmiyor, adını koymuyor. Kâbe´yi bilmemesini ihtimal dışı olarak gördüğüm bu büyük maneviyat adamı acaba mülakatı verdiği sırada "müslüman" olarak adlandırılmaktan mı korktu? İnsan ruhunun kıyısız okyanusunda en derin sulara ulaşabilmiş Jung´un eserlerini anlamak için müthiş bir yardımcı olarak okunmalı. İnsanın bilgi, sevgi, nefret, iman, inkar, kıskançlık, şiddet uçlarına neden savrulduğunu analiz eden paragraflarının altı çift çift çizilerek...

x

İnternet sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz ve internet sitemize yapacağınız ziyaretleri kişiselleştirebilmek için çerezlerden faydalanıyoruz. Dilediğiniz halde çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz. Detaylı bilgi için tıklayınız