65,0 TL
Standart Teslimat : 03 Aralık - 06 Aralık
200 TL ve üzeri siparişlerinizde kargo bedava!

Anılar Düşler Düşünceler Kitap Açıklaması

 

Toplumsal bilinçaltı kavramı ve rüyalar üzerine olan derin analizleriyle tanınan Carl Gustav Jung'u daha yakından tanımak ister misiniz? Alfred Adler ve Sigmund Freud ile beraber analitik psikolojinin kurucuları arasında yer alan Carl Gustav Jung, 81 yaşındayken anılarını ve hayatını anlatmayı kabul ediyor. Herman Hesse, Erich Neumann, Joseph Campbell gibi birçok önemli ismi etkileyen ünlü psikiyatrın yaşamının en gizli köşelerine yer veren Anılar, Düşler, Düşünceler isimli kitabı keyifle okuyacağınıza eminiz! Öyleyse gelin, eserin içeriğinden kısaca bahsedelim.

 

"Anılar, Düşler, Düşünceler" adlı kitabı neden okumalısınız?

Carl Gustav Jung, hayat öyküsünü meslektaşı ve aynı zamanda yakın dostu olan Aniela Jaffe'e anlatmayı kabul ediyor. Anılar, Düşler, Düşünceler isimli Carl Gustav Jung'un hayatını kronolojik bir sırayla anlatan eserde yazarın ailesi, çocukluğu, eğitim hayatı ve meslek seçimi ile ilgili bilgiler yer alıyor. Uzun yıllar hayranı olduğu fakat daha sonra görüş ayrılıkları yaşadığı Freud ile ilgili düşünceleri de bulunuyor. İçe dönük bir çocukluk geçiren Carl Gustav Jung, Basel Üniversitesinde Tıp eğitimi aldıktan sonra psikoloji alanına yöneliyor. Psikiyatri alanındaki çalışmalarının yanı sıra sanat ve din gibi toplumsal konulardaki düşüncelerini içtenlikle paylaşan Carl Gustav Jung, başarılı bir yazar olarak tarih sahnesindeki yerini alıyor. Ölümünden sonra da ünü devam eden yazarın ilginç kişiliğini gözler önüne seren Anılar, Düşler, Düşünceler samimi açıklamalar içeriyor. Özellikle psikoloji alanında okuma yapmayı seviyorsanız Carl Gustav Jung'un hayatına ışık tutan bu eser tam size göre!

 

Bunları biliyor muydunuz?

İsviçreli psikiyatr Carl Gustav Jung'un psikolojik analizler yaparken astrolojiden de yararlandığını biliyor muydunuz? Uluslararası Psikanaliz Birliği'nin ilk başkanı olarak seçildiğinde henüz otuz altı yaşında olan Jung, rüya analizleriyle ilgili pek çok eser kaleme alır. Otobiyografi türündeki eserde, yazarın yaşam öyküsü fotoğraflar eşliğinde okura sunuluyor. İris Kantemir, orijinal ismi "Erinnerungen" olan "Anılar, Düşler, Düşünceler" kitabını Almanca aslından Türkçeye çevirir. Utku Lomlu imzalı kapak tasarımıyla 2001 yılında Can Yayınları tarafından okurla buluşturulan eser 420 sayfadan oluşur. Carl Gustav Jung'un çok okunan kitapları arasında İnsan Ruhuna Yöneliş, Dört Arketip, Rüya Analizleri ve Kırmızı Kitap isimli eserler yer alır.

 

Bu kitabı sevenler için diğer önerilerimiz

Ünlü psikiyatr ve yazar Carl Gustav Jung'un hiç bilinmeyen yönlerinin anlatıldığı Anılar, Düşler, Düşünceler adlı kitabı okuduktan sonra dilerseniz toplu eserlerinin ilki olan Psikiyatri Araştırmaları ile uzun yıllar boyunca yakından takip ettiği Freud ile ilişkilerini ve görüş ayrılıklarını gözler önüne seren Freud ve Psikanaliz isimli kitapları inceleyebilirsiniz.

 

Eleştiri / inceleme

TÜMÜNÜ GÖSTER

Virgül Eleştirdi

“Yaşamımla ilgili anlatmaya değer şeyler yalnızca geçici olmayan dünyanın geçici dünyada ortaya çıktığı anlardır. Bu nedenle, en çok içsel deneyimlerimden söz edeceğim. Bunlar gördüğüm düşleri ve imgeleri de kapsıyorlar ve benim çalışmalarımın prima materia’sını oluşturuyorlar,” diye yazıyor Jung özyaşamöyküsünün girişinde..

SABİTFİKİR’DE OKU
27.7.2016

Yorumlar

Bu ürüne yorum yapmak için giriş yapmalısınız

24.03.2011

jung´u anlamak

Jung´un ne dediğini anlamak için kaç ömür yeter diye düşündüm okurken...

16.09.2005

Jung´u anlamak için okunmalı...

20.yüzyılın en ünlü psikiyatristlerinden Carl Gustav Jung, seksen yaşından sonra geriye dönerek çocukluk yıllarından yaşlılığına kadar bütün bir hayatın özetini sunuyor. Jung´un özel yaşamını ortaya sermekten hiç hoşlanmayan birisi olduğu bilinen bir şey olarak bu kitabta da ortaya çıkıyor. 5 çocuğu olmasına rağmen kitapta babası, annesi, arkadaşlarından bahsetmesine rağmen karısı veya karıları ile çocuklarından hiç bahsetmemesi dikkatimi çekti. İki yılı aşkın bir süre derleyici Aniela Jaffé ile anıları üzerinde çalıştığı belirtilmesine rağmen bu konunun teğet geçilmesi istenmeyen bazı şeylerin yaşandığını düşündürttü bana. Kitapta en eğlence ile okuduğum kısım Jung´un kafasına göre bir plan yaparak inşa ettirdiği evinin yapımını anlattığı satırlar oldu. Kitapta Jung´un yaşadığı deneyimler çok ustalıkla anlatılmış. Hele bir deneyimi var ki akıllara durgunluk verir: Bir manevi yolculuğa çıkan Jung´un ruhu Akdeniz ile Hint okyanusu arasında bir yerden yükselmeye başlar -Kâbe´nin bulunduğu coğrafya- , bir noktaya ulaşır ki evrenin manevi ekseninin orası olduğunu hisseder. Bu noktada "küp şeklinde siyah renkli duvarları olan bir yapı" gözlemler: Bildiniz tabii ki KÂBE. Bana öyle geldi ki bu yeryüzündeki Kâbe´nin İslam sufileri tarafından arşa yakın olan gökteki ikizidir. Ancak JUNG bu yapıyı ne olarak algıladığını belirtmiyor, adını koymuyor. Kâbe´yi bilmemesini ihtimal dışı olarak gördüğüm bu büyük maneviyat adamı acaba mülakatı verdiği sırada "müslüman" olarak adlandırılmaktan mı korktu? İnsan ruhunun kıyısız okyanusunda en derin sulara ulaşabilmiş Jung´un eserlerini anlamak için müthiş bir yardımcı olarak okunmalı. İnsanın bilgi, sevgi, nefret, iman, inkar, kıskançlık, şiddet uçlarına neden savrulduğunu analiz eden paragraflarının altı çift çift çizilerek...

x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.