59,15 TL
Standart Teslimat : 24 Mayıs - 27 Mayıs
100 TL ve üzeri siparişlerinizde kargo bedava!

Altıncı Yok Oluş Kitap Açıklaması

 


Son yarım milyar yılda tam beş kitlesel yok oluş yaşandı; dünyada yaşam çeşitliliği aniden ve dramatik ölçüde azaldı. Peki gözlerimizin önünde yeni bir kitlesel yok oluş yaşanıyor olabilir mi?

"Altıncı Yok Oluş harika bir kitap... Büyük, ani değişikliklerin yaşanabileceğini, bunun olasılık dışı olmadığını açıkça ortaya koyuyor. Bunlar daha önce yaşandı, yeniden yaşanabilir."
-ABD Başkanı Barack Obama-

Dünyanın dört yanında bilim insanları, dinozorların yok olmasına neden olan asteroit çarpmasından sonra en yıkıcı yok oluş süreci olduğunu öngördükleri altıncı yok oluşu gözlemliyor. Bu kez, felaketin nedeni biziz.

"Doğa bilimciler dünya tarihinde beş yok oluş gerçekleştiğini söyler; Kolbert, insan faaliyetlerinin, gezegeni altıncı yok oluşa götürdüğüne dair ikna edici bir tez ortaya koyuyor."
-Bill Gates-

Hem samimi, hem eğlenceli, hem de bilgi dolu bu kitapta, New Yorker yazarı Elizabeth Kolbert, insanın, gezegenimizdeki hayatı, diğer hiçbir türün yapmadığı şekilde değiştirmesinin nedenini ve nasılını anlatıyor. Çok sayıda disiplinde yapılmış araştırmaları, yok olmuş türlerin tanımlarını ve kavram olarak yok oluşun geçmişini bir araya getiren Kolbert, gözlerimizin önünde yok olmakta olan türlere dair etkileyici ve kapsamlı bir hikaye sunuyor. Kolbert, altıncı yok oluşun insanoğlunun en kalıcı mirası olmaya aday olduğunu gösteriyor ve bizleri insan olmanın anlamını yeniden düşünmeye zorluyor.

Altıncı Yok Oluş, dünyanın geleceğine dair; entelektüel tarih, doğa tarihi ve saha muhabirliğini bir araya getiren ve gözlerimizin önünde süregelen kitlesel yok oluşa dair güçlü bir anlatım sunan önemli bir kitap.
(Tanıtım Bülteninden)Sayfa Sayısı: 368

Baskı Yılı: 2016


Dili: Türkçe
Yayınevi: Okuyan Us Yayınları

Yorumlar

Bu ürüne yorum yapmak için giriş yapmalısınız

02.02.2021

Kesinlikle Okunmalı

roman okur gibi hızlı okuyamayacağınız, okurken zaman zaman karamsarlığa düşüp elinizden bırakıp daha sonra tekrar okuyacağınız bir türden kitap. Fiyatı biraz pahalı ama hak ediyor. Çoktan başlamış olan canlı türlerinin yok oluşu ve yakın zamanda canlı türlerinin en iyi ihtimal ne kadarının yok olacağına kadar her şeyi sizi dünyayı gezdirerek yerinde anlatıyor.

02.03.2019

Başucu kitabı

Elizabeth Kolbert ortaya hem açık ve sade hem de bilimsel olarak doyurucu (yapılan çalışmaları kaynaklar kısmından bulabilir, detaylıca okuyabilirsiniz). İklim değişikliği ve biyoçeşitliliğin azalması yüzyılımızın en büyük sorunu ve bu konularda bilinçlenmek için harika bir kitap.

06.04.2016

mevzu net gerçekler acı

öncelikle araştırmacı gazetecilikve yazarlık nedir?nasıl yapılır? bunların net cevabını veriyor yazar yöntemine ve kurgusuna hayran kaldım benim gibi sıradan insanları teknik ayrıntıya boğmadan mevzuyu net bir şekilde okuyucuya geçiriyor.Tek solukta okunacak bir kitap...

x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.