25,85 TL
Standart Teslimat : 10 Ağustos - 13 Ağustos
150 TL ve üzeri siparişlerinizde kargo bedava!

AKP Cemaat Sünni-Ulus Kitap Açıklaması

 


AKP'nin "Yeni Türkiye"si içi boş bir propaganda teriminden mi ibaret, yoksa bir olguya, bir gerçekliğe mi işaret ediyor?

Fatih Yaşlı, bu çalışmada yeni Türkiye'yi bir gerçeklik ve olgu olarak kabul ediyor ve Türkiye'de AKP eliyle yeni bir rejimin kurulmakta olduğu temel tezinden hareketle bu gerçeklik ve olguyu mercek altına alıyor.

Yaşlı, "yeni Türkiye'yi yeni kılan nedir?" sorusu üzerinden yola çıktığı bu çalışmasında, bir yandan "eski" ve "yeni" Türkiye arasındaki farkları karşılaştırmalı bir şekilde ortaya koyarken, öte yandan yeni Türkiye'nin temellerinin AKP iktidarı öncesinde nasıl atıldığını, nasıl kök saldığını da sergiliyor.

Çalışmada, yaşanan rejim değişikliği küresel egemenlik mücadelesiyle ilişkilendirilerek AKP'nin iktidar oluşu "Türkiye'nin renkli devrimi" olarak tarif ediliyor ve söz konusu "devrim" süreci teorik ve pratik düzlemde tartışılıyor.

Yeni rejim inşası tezine eşlik eden bir diğer tez ise AKP eliyle yeni bir "ulus" inşasına girişildiği yönünde. Yaşlı, AKP'nin "millet" dediği bu "ümmet ile ulus arası" yeni kolektif kimliği "Sünni-Ulus" olarak adlandırıyor ve Sünni-Ulusun hem neyi işaret ettiğini hem de nasıl inşa edildiğini ayrıntılı bir şekilde gözler önüne seriyor.

Çalışmada Haziran isyanı da ele alınıyor ve isyanın Sünni-Ulusun dışında bırakılanların/dâhil edilemeyenlerin yeni Türkiye'ye bir itirazı olduğu üzerinde duruluyor.

Yaşlı, yeni Türkiye'nin iki güç odağı olan AKP ve Cemaat ilişkisinin dününe ve bugününe de bakıyor ve "yeni Türkiye'nin sahipliği" üzerine verildiğini söylediği bu kavganın kökenlerini, nedenlerini ve seyrini çarpıcı bir şekilde ortaya koyuyor.

AKP, Cemaat, Sünni-Ulus, pratiği anlatırken teoriyi, günceli analiz ederken tarihselliği ihmal etmeyen özgün ve etkileyici bir çalışma, Yeni Türkiye'ye bir giriş, bir başlangıç kitabı.


 (Tanıtım Bülteninden)

Yorumlar

Bu ürüne yorum yapmak için giriş yapmalısınız

29.12.2014

Taş gibi sapasağlam bir güncel dönem analiz kitabı

Fatih Yaşlı´ya ve Yordam Kitapevi´ne bu eser için teşekkür etmem lazım. Yazarın, gönül rahatlığıyla tavsiye ettiğim bu kitabını beğendiğimden, aynı yayınevinden çıkan bir başka kitabını (Kinimiz Dinimizdir) da bu kitabın hemen ardından aldım.

Kitapta altı çizilerek okunacak ve 10 sene sonra bile referans gösterilebilecek çok fazla satır olduğunu düşünüyorum. Mevcut hükümetin neyi neden yaptığının, göz göre göre basit hatalar yapmadığının ve tüm demeç ve söylemlerin belli bir referans gözetilerek bilinçli şekilde yapıldığını popüler söylemler üzerinden değil, analizler vesilesiyle anlayabilmek mümkün. Yakın dönemdeki AKP iktidarının temelleri, felsefesi, cemaat ile olan ittifakı ve kavgaları çok doğru saptamalarla analiz edilmiş.

Birkaç yerde yazım hataları bulunuyor, bunların sonraki baskılarda düzeltileceğini umuyorum.

x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.