21,0 TL
Standart Teslimat : 22 Ağustos - 25 Ağustos
150 TL ve üzeri siparişlerinizde kargo bedava!

Açlık Kitap Açıklaması

 

Yazarının hayatından pek çok iz taşıyan otobiyografik romanlar ilginizi çeker mi? Öyleyse 1920 Nobel Edebiyat Ödülü sahibi Norveçli yazar ve şair Knut Hamsun'un kaleme aldığı "Açlık" adlı romanı ilgiyle okuyacaksınız! Gelin, yazarın kendi hayat hikâyesinden yola çıkarak kurguladığı bu etkileyici romanın içeriğinden biraz bahsedelim.

 

"Açlık" adlı kitabı neden okumalısınız?

Knut Hamsun'un yazdığı "Açlık" adlı psikolojik roman, 160 sayfadan oluşuyor. Yazarın gençlik yıllarına dayanan hikâye, 19. yüzyılın sonlarında Norveç'in bugünkü adı Oslo olan başkenti Kristiania'da geçiyor. Başkahramanın duygu ve düşünceleri üzerine kurulan hikâye, yoksul ama bir o kadar da gururlu bir adamın açlıkla iç içe geçen hayatını konu alıyor. Yazar, bu etkileyici hikâye ile bir insanın hayali ve gururu uğruna hem fiziksel hem zihinsel olarak nasıl çöktüğünü çarpıcı şekilde anlatıyor. Konusu itibarıyla duygusal yönü ağır basan hikâye, yer yer mizahi ögeler de içeriyor. Siz de bu etkileyici romanı okuyarak açlık, yoksulluk ve gurur gibi kavramlar üzerinde düşünebilir; kalemi, kağıdı ve yazma tutkusu dışında hiçbir şeye sahip olmayan genç adamın duygu ve düşüncelerini anlamaya çalışabilirsiniz. Bu adamın tek hayali olan yazarlık uğruna verdiği mücadeleye şahitlik ederek insanın hayalleri için çabalamasının ve bu yolda ahlaki değerlerinden taviz vermemesinin ne kadar önemli olduğunu yeniden hatırlayabilirsiniz.

 

Bunları biliyor muydunuz?

Knut Hamsun'un "Açlık" adlı romanıyla büyük üne kavuştuğunu ve böylece romanına ilham kaynağı olan zorlu hayat şartlarından kurtulduğunu biliyor muydunuz? Yazarın en önemli eserleri arasında yer alan "Açlık", özgün dili Norveççede orijinal adı "Sult" olarak ilk kez 1890 yılında yayımlanır. 20'den fazla dile çevrilen roman, ilk kez Peyami Safa tarafından Türkçeleştirilir ve 1934 yılında Resimli Ay Matbaası aracılığıyla Türkiye'deki okurlarla buluşturulur. MEB tarafından belirlenen 100 temel eser arasında yer alan roman, 1956 yılında Behçet Necatigil çevirisiyle Varlık Yayınları tarafından da basılır. Çevrildiği tüm dillerde ilgiyle karşılanan eser, farklı milletler tarafından sinemaya da uyarlanır. Bu etkileyici hikâyeye izleyici gözünden de şahit olmak isterseniz Henning Carlsen yönetmenliğinde çekilen 1966 Danimarka, Norveç ve İsveç ortak yapımı "Sult" (IMDb: 7.8) filmini ve Maria Giese yönetmenliğinde çekilen 2001 ABD yapımı "Hunger" (IMDb: 7.3) filmini izleyebilirsiniz.

 

Bu kitabı sevenler için diğer önerilerimiz

1952 yılında hayata veda eden Knut Hamsun'un roman ve şiir gibi türlerde pek çok eseri bulunuyor. Yazarın "Açlık" adlı romanını beğendiyseniz "Dünya Nimeti", "Göçebe", "Son Bölüm", "Pan", "Benoni" "Rosa" ve "Victoria" adlı diğer eserlerine de göz atabilirsiniz.

 

Eleştiri / inceleme

TÜMÜNÜ GÖSTER

1001 Kitap'tan 1'i

"Bütün bunlar, Christiania’da –üzerinizde izini bırakıncaya kadar kaçamayacağınız garip şehir- açlıkla kıvranarak dolaşırken oldu..."

Hamsun, Nazizme duyduğu sempatiden dolayı kötü ün salmış bir yazar olsa da, onun ilk dönemlerine ait olan ve aç bir genç adamı anlattığı bu yarı-otobiyografik romanı yeni ufuklar açan modernist bir klasiktir. Dostoyevski’den etkilenen Hamsun burada, hem natüralizme hem de Ibsen’le ilişkilendirilen ilerici edebiyat politikasına karşı çıkan Nietzsche tarzı bireyciliği geliştirir. Hunger’daki kentli endişe duygusu, Kafka’nın yabancılaşmış şehirlerinin önceden canlandırılmış halidir, fakat her günkü ekonomik mücadele ve derin düşünceleri teklifsiz konuşma diliyle anlatan üslubu, James Kelman’a benzer. .

SABİTFİKİR’DE OKU
27.7.2016

Yorumlar

Bu ürüne yorum yapmak için giriş yapmalısınız

11.07.2022

Etkileyici

Kitabı okumuyorsunuz, yaşıyorsunuz. Behçet Necatigilin usta çevirisinin de etkisi büyük, kitap çok akıcı gidiyor.

31.03.2022

Kitap sayfası yırtık geldi

5 tane kitap siparişi vermiştim normalde hepsi düzgün geldi fakat bu kitabın 11. Sayfası ucu yırtık şekilde geldi okumayı etkilemeyeceği için geri göndermeyeceğim

28.07.2021

Açlık

Açlık duygusunu fiziken hissedebileceğiniz, yalın anlatım diline sahip kitap. Sevdim.

x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.