Stokta Yok

Ürün geçici olarak temin edilememektedir

Kitap Açıklaması


Norveçli büyük romancı Knut Hamsun'un kişiliğini ve ününü oluşturan en büyük romanı Açlık'tır. Ünlü bir yazar olma sevdasıyla yanıp tutuşurken, bir yanda da açlıkla pençeleşen bir gencin, gerçekten duygulandırıcı öyküsü olan bu kitap, dünya edebiyatının başyapıtları arasında anılmaktadır. Behçet Necatigil'in usta kaleminden, örnek bir çeviri okuyacaksınız bu ciltte.Sayfa Sayısı: 160

Baskı Yılı: 2016


Dili: Türkçe
Yayınevi: Varlık Yayınları

 

Eleştiri / inceleme

TÜMÜNÜ GÖSTER

1001 Kitap'tan 1'i

"Bütün bunlar, Christiania’da –üzerinizde izini bırakıncaya kadar kaçamayacağınız garip şehir- açlıkla kıvranarak dolaşırken oldu..."

Hamsun, Nazizme duyduğu sempatiden dolayı kötü ün salmış bir yazar olsa da, onun ilk dönemlerine ait olan ve aç bir genç adamı anlattığı bu yarı-otobiyografik romanı yeni ufuklar açan modernist bir klasiktir. Dostoyevski’den etkilenen Hamsun burada, hem natüralizme hem de Ibsen’le ilişkilendirilen ilerici edebiyat politikasına karşı çıkan Nietzsche tarzı bireyciliği geliştirir. Hunger’daki kentli endişe duygusu, Kafka’nın yabancılaşmış şehirlerinin önceden canlandırılmış halidir, fakat her günkü ekonomik mücadele ve derin düşünceleri teklifsiz konuşma diliyle anlatan üslubu, James Kelman’a benzer. .

SABİTFİKİR’DE OKU
27.7.2016

Puanlamalar

%69,4
%19,4
%6,7
%2,2
%2,2
Sen de bu ürün hakkındaki fikirlerini paylaş!
Yorum Yap, Kazan!

14.12.2019

açlık

Akşamdan tüm hazırlıklarımı yaptım.İçimde farklı bir heyecan vardı.Sanki yarın bayrammış gibi.Ahh o eski ramazanlar demiyeceğim.Ben daha çok Rize'den bahsetmek istiyorum.1995 Senesinde lise 1 deydim.İlk niyetlendiğim sene.Okul çıkışında oyalanmıştım ve otobüsü kacîrmıştım.Aclık bir baska duygu.Bilinçli aclıkla, gercekten yoklukla açlığı kıyas yapalilmek kolay değil.O sıralarda bana eşlik eden Knut Hamsun'un Açlik kitabinı okuyordum.Artık bir tesadüf mü yoksa bilincli mi hatırlayamıyorum.Neyse otobüs kaçtı ve ben kala kaldım meydanda.Etrafıma bakiyorum ,o büyük kalabalık bir anda yok olmuştu. Dünya boşaltıldı, sadece ben kalmışım sanki.Oturdum bir bankın üzerine 15dk sonra top atışı ve ardından her yönden gelen ezan sesleri.Duraktan sokak içine doğru yürüdüm aman Allahım ! Meğer o kakabalıklar cadde kenarlarında kurulan iftar sofralarında.Her masa başında yemek yiyenler, gülüp sohbet edenler.Ey Ramazan ! Sen her yıl gel dedim. :)

11.10.2019

çok gerçekçi

Okurken karnınızın guruldayacağı bir kitap. Hamsun'un açlığı, çaresizlikle ümidi sürdürmeyi anlatan, isimsiz anlatıcımızı merkeze aldığı otobiyografi niteliğinde bir başyapıt. Norveç'te toplumsal gerçekçilikten kopuşa göndermede bulunan eserde Oslo'nun sokaklarında açlıkla savaşırken yazar olmayı arzulayan bir gencin özellikle içsel süreçlerini kaleme alan, kendi kendine kavga eden, davranış muhasebelerini yapan bu sebeple de psikolojik tahliller bakımından zengin bir içeriğe sahip müthiş bir novella. Eserin garip bir sorgulama biçimi var örneğin tanrıyı, açlığı, hayatı, parayı... Bir zaman sonra bu sorgulamadan pişmanlık duyup kendine lanet eden bir karakter, aslında yazar şartlar ne olursa olsun ahlak dışı davranışlarda bulunmamayı dikte ediyor. Kitabın çıkış noktası da psikoloji yönünden bakarsak Freud'un yapısal  kişilik kuramında bulunan süperego ilkesine  dayanıyor. Son söz mutlaka okuyun ve sadece düşünün.

25.05.2019

Okumaya değer

Bazı bazı yazarı da anlamak için aç bırakarak kendimi, kitabı nihayet bitirdim. Dili eski çeviri olduğundan ağır ama zevk veren bir kitap. Tavsiye olunur.

x

İnternet sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz ve internet sitemize yapacağınız ziyaretleri kişiselleştirebilmek için çerezlerden faydalanıyoruz. Dilediğiniz halde çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz. Detaylı bilgi için tıklayınız