5/5 - 4 Kişi Yorum Yap
24,0 TL
32,0 TL %25
- Teslimat Seçenekleri -
Standart Teslimat : 13 Nisan - 16 Nisan
Standart Teslimat’ta 125 TL üzeri kargo bedava!

1844 El yazmaları Kitap Açıklaması


1843-46 Marx´ın klasik iktisatçılarla ilk tanıştığı yıllardır; bu süre içinde Marx, burjuva iktisadının kavramlarını burjuva iktisadına karşı kullanmak diye tanımlayabileceğimiz bir yöntemle uzun, bir kısmı kaybolmuş defterler doldurur. 1844 El Yazmaları burjuva politik iktisadını ve burjuva iktisat sistemini eleştiren "genç" Marx´ın ilk iktisadi araştırmalarının müsveddeleridir.

Marx 1844 Elyazmaları'nda paranın iktidarının her değeri aksine döndürdüğünü söylerken, ilkin "sadakati sadakatsizliğe çevirir" diye başlar saymaya: "Aşkı nefrete, nefreti aşka, erdemi fenalığa, fenalığı erdeme…" diye devam eder. 1932 yılına kadar yayımlanmayan bu müsveddeler ücretli emeğin insanı nasıl yabancılaştırdığının ele alındığı olgusal bir analizdir. Metin boyunca Rousseau´nun, Feuerbach'ın, Proudhon'un, Hegel´in etkilerini takip ederken, Marx´ın klasik iktisatçılarla (Adam Smith, Ricardo, Sismondi, Say...) yürüttüğü tartışmaya
da şahit oluruz.

Sosyal bilimci, tarihçi ve devrimci olarak hiç kuşkusuz en etkili sosyalist düşünür olan Marx´ın fikriyat evrimini gösteren ilk çalışmalarıdır 1844 El Yazmaları.
(Tanıtım Bülteninden)Sayfa Sayısı: 182

Baskı Yılı: 2016


Dili: Türkçe
Yayınevi: Birikim Yayınları

 

Eleştiri / inceleme

TÜMÜNÜ GÖSTER

Virgül Eleştirdi

1840'ların ortaları hem Karl Marx için, hem de sosyalist kuramın gelişimi için önemli bir dönemdi. Marx bu dönemde Hegel, Feuerbach, ve Proudhon'un etkisi altındayken klasik iktisatçıların kuramlarıyla karşılaşıyordu. .

SABİTFİKİR’DE OKU
27.7.2016
Puanlamalar
%100
%0
%0
%0
%0
Sen de bu ürün hakkındaki fikirlerini paylaş!
Yorum Yap

24.11.2020

Güzel çeviri şahane kitap

Özellikle bu alanı İngilizce eserler üzerinden okuduysanız kavramların Türkçelerinin yerleşmesi için önemli bir kitap. Marx ın yabancılaşma, sermaye emek gibi temel kavramları üzerine yazılarının olduğu anlaşılır temel bir eser. Murat Belge Türkiye’de özelde Marksist teori genelde sosyal teorinin gelişmesi için harcadığı emeklere teşekkür edilmesi gereken bir düşünür.

25.03.2015

Çeviri kötü

Marx´in erken donem eseri. iktisatcilari(burjuva)yorumlamalari buyuk olcude.hala hegel etkileri hissediliyor.

x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.