69,3 TL
Standart Teslimat : 30 Haziran - 04 Temmuz
100 TL ve üzeri siparişlerinizde kargo bedava!

... Ve İhtilal Kitap Açıklaması

 


Altan Öymen yeni "anılı" kitabında, 1955-1960 dönemini anlatıyor. Yani, dünyada Soğuk Savaş'ın sürdüğü, gerginliklerin tırmandığı, ihtilallerin yaşandığı bir dönemi...

Türkiye'de de iktidar ve muhalefet arasındaki öfkeli ve kavgalı yıllar devam ediyor. Öymen o yıllardaki olayları 20'li yaşlarında bir gazeteci olarak izliyor. O arada evleniyor, askere gidiyor ama gündemdeki olayları izlemeye ara vermiyor... Adnan Menderes'li, İsmet İnönü'lü, Celal Bayar'lı iç siyaset olaylarını... Şah'lı-Süreyya'lı, Faysal'lı dış olayları... Futbolda Macar Milli Takımı'nı yenişimizi... Ve Macar ihtilali, Irak ihtilali gibi dünyayı sarsan olayları... Ama tabii, kitapta anlatılanların en önemlisi, Türkiye'yi sarsan bir olay: "27 Mayıs İhtilali."

Öymen, bu kitaba yazdığı önsözde, 27 Mayıs'la ilgili tartışmaların, uzun yıllar boyunca Yassıada kararlarının etkisi altında kaldığını belirterek şöyle diyor: "Bugün rahmetle andığımız Adnan Menderes, Fatin Rüştü Zorlu ve Hasan Polatkan'a uygulanan idam cezalarına gösterilen haklı tepkiler, o iki döneme de objektif bir şekilde bakmayı büsbütün güçleştirmiştir. Şimdi sanıyorum, 27 Mayıs 1960'tan yarım yüzyıldan fazla zaman geçtikten sonra, o günün öncesini de, sonrasını da daha soğukkanlı ve objektif ölçülerle değerlendirmek mümkündür... Aynı zamanda gereklidir de... 27 Mayıs 1960 gününden sonraki dönem gibi, o günden önceki dönemde de neler olduğu, bugünkü nesiller tarafından iyi bilinmelidir."
(Tanıtım Bülteninden)


İnce Kapak:

Sayfa Sayısı: 756

Baskı Yılı: 2013


e-Kitap:

Sayfa Sayısı: 672

Baskı Yılı: 2013


Dili: Türkçe
Yayınevi: Doğan Kitap

Yorumlar

Bu ürüne yorum yapmak için giriş yapmalısınız

13.06.2020

umarım her vatandaşın kütüphanesinde yerini alır

İlk olarak kalemi son derece kuvvetli olan Altan Öymen'in 1930'lu yıllardan başlayan ve Türkiye'nin demokrasi ile tanışma dönemlerine değin giden çocukluk yıllarını anlattığı Bir Dönem Bir Çocuk adlı kitabını okumuştum. Ankara'da doğup çocukluğunu da orada geçirmesi münasebetiyle dönemin siyasi ve sosyal yaşantısını en ince detaylarına kadar anlatan ve en önemlisi bunu tüm tarafsızlığıyla kaleme döken yazarın bu kitabına ben hayran kaldım ve devamında seri olarak çıkardığı ...Ve İhtilal'e kadar tüm kitapları da edindim. Her birinde de anlatımın akıcılığı ve duruluğu sayesinde aktarılan dönemi ayrıntılarıyla anlamak kolaylaştı. Bu arada Altan Öymen kitap setlerinin yeniden stoklarda bulunmasını da çok isterim nitekim toplu olarak her vatandaşın kütüphanesinde bulunması gereken eserlerden olduğunu düşünüyürorum.

04.04.2014

beşinciyi de bekliyorumm

serinin devam edeceğini bilmiyordum çok sevindim

28.01.2014

beklenti..

açıkçası kitabın isim ve boyutları açısından bakıldığında ihtilali tam anlamıyla idrak edeceğinizi sanıyorsunuz ama öyle değil beni tatmin etmedi ayrıca tarafsızlığını koruyamamış..

x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.