idefix’te Satış Yapın
Worldcard'a 8 Taksit ve 200 TL'ye Varan Worldpuan Hediye!
product image

Ürünün Diğer Satıcıları (2)

  • Ürün Açıklaması
  • Ürünün Özellikleri
  • Kampanyalar
  • İptal İade Koşulları
  • Taksit Bilgileri
  • Ürün Değerlendirmeleri (0)
  • Soru ve Cevap (0)

“Psikoloji insan ruhunun halleri, değişimleri ve olaylarından bahseder. Burada ruh, hayatın hakikati olan manevî esası ifade etmez. Duygular, düşünceler ve irade gibi vicdanî hayatı dikkate alınan insanın şahsıdır.

Bu sebeple ruhun konusu, iki kısıma ayrılır. Birisi metafiziğe ait olan kısmıdır ki, o ruhun hakikatlerinden bahseder, biz ona “ruh ilmi” ismini vererek psikolojiden ayıracağız, diğeri ise yukarıdaki tarif gereğince ruhun olaylarından söz eder.

Metafiziğe dâhil olan “ruh ilmi” aklîdir. Psikoloji ise araştırma ve deney üzerine kurulmuştur. Bununla birlikte, insan ruhu kendi varlığını olayların rehberliğiyle değil, doğrudan doğruya ve aralıksız olarak kendiliğinden bilir.

Fonksiyonel anatomi ile psikoloji, konuları ve gayeleri ayrı ayrı ilimlerdir. Birincisi insanın maddî kısmıyla ve bu kısmın görevleri ile meşgul olur. Solunum, kan dolaşımı, sindirim vesaire gibi. İkincisi ise duyumlar, düşünceler, duygular ve iradî eylemler gibi insanın manevî tarafına ait olan olaylardan bahseder.

Bu iki ilmin her ikisi de insan şahsına ait olmakla beraber ayrı ayrı şeylerden bahsettikleri ve mesela kan dolaşımı ile iradî eylemler arasında tür bakımından hiçbir benzerlik bulunamayacağı belli ise de aşırılar bu iki ilmi birleştirmeye ve daha doğrusu psikolojiyi fonksiyonel anatominin özel bir bölümü saymak davasına düşmüşlerdir.”

Osmanlı Felsefe Çalışmaları dizisindeki tüm yayınlar çevriyazı ve sadeleştirme kalıbında hazırlanmıştır. Ayrıca, giriş bölümlerinde konusunda uzmanlar tarafından kaleme alınmış kapsamlı makaleler yer almaktadır.

 

(Tanıtım Bülteninden)

 

Neden idefix?

Kolay İade
Kolay İade

Siparişinizi teslim aldığınız tarihten itibaren 14 gün içinde iade edebilir, iade sürecinin tamamlanmasının ardındansa ödemenizi hızla geri alabilirsiniz.

Müşteri Odaklı Deneyim
Müşteri Odaklı Deneyim

Kullanıcı dostu ara yüzümüz tüm ihtiyaçlarınıza eksiksiz yanıt verebilmek için tasarlandı. Deneyiminizi uçtan uca kusursuz kılmak adına çağrı merkezimiz ve canlı destek hattımızla ihtiyaç duyduğunuz her anda yanınızdayız!

Hızlı ve Sorunsuz Teslimat
Hızlı ve Sorunsuz Teslimat

Siparişlerinizin bir an önce ulaşması için sabırsızlandığınızın farkındayız. Sunduğumuz farklı teslimat seçenekleri arasından size en uygununu belirlemeniz, siparişinizi olabildiğince çabuk veya dilediğiniz zaman aralığında sorunsuz bir biçimde teslim etmemiz için yeterli.